
Справа № 1540/4929/18
УХВАЛА
28 вересня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Любашівського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Любашівського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про:
- визнання протиправною бездіяльність Любашівського сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо відмови в оформленні та видачі неповнолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки (на паперових носіях);
- зобов’язання Любашівський сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки (на паперових носіях) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з проставленою відміткою місця проживання без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) та будь-якого іншого цифрового ідентифікатора, без від цифрованого образу обличчя особи, без від цифрованих відбитків пальців рук та автоматизованої обробки персональних даних;
- зобов’язання Любашівський сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області вести паспортний облік, щодо ОСОБА_2 за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового ідентифікатора особи, у тому числі за серією та номером паспорту, без внесення інформації про неї до Єдиного державного демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних;
- зобов’язання Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області організувати роботу Любашівського районного сектору ГУ ДМС України в Одеській області, щодо оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки та здійснити контроль за виконанням дій цього територіального підрозділу.
Пред’явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір” (далі – Закон).
Відповідно до ч.2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До даної позовної заяви позивачем не надано документу про сплату судового збору.
В позовній заяві позивач зазначає, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п.7 ч.1 ст. 5 та п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з п.7 ч.1 ст.5 Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Суддя зазначає, що передбачені п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» випадки звільнення від сплати судового збору слід розуміти як звернення в інтересах громадян, віднесених до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; інвалідів Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняних до них у встановленому порядку особи; інвалідів I та II груп, тощо.
Відповідно до п.14 ч.2 ст.3 Закону, судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб, слід розуміти як представництво інтересів малолітніх чи неповнолітніх у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, коли таке представництво здійснюють Міністерство юстиції України, суб’єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги та/або органи опіки та піклування або служби у справах дітей.
Виходячи з вищевикладеного, звернення батьків в інтересах неповнолітніх дітей до суду не є визначеним законодавством випадком для звільнення від сплати судового збору, оскільки неповнолітні особи не звільнені від сплати судового збору відповідно до приписів ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Згідно ч.1 ст.2 Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається із позову, позивачем заявлено 3 вимоги немайнового характеру.
Таким чином ОСОБА_1, за подачу даного адміністративного позову немайнового характеру, повинен сплатити судовий збір у розмірі 2 114,04 грн. (704,80*3).
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом подання до суду платіжного документу про сплату судового збору на суму 2 114,04 грн.
Відповідно до ч. 1. ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
З адміністративного позову вбачається, що позивач просить зобов’язати другого відповідача – Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області організувати роботу Любашівського районного сектору ГУ ДМС України в Одеській області, щодо оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки та здійснити контроль за виконанням дій цього територіального підрозділу.
Виходячи з вищевикладеного позивачу потрібно конкретизувати позовні вимоги, які пред’явлено до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, враховуючи положення ст. 5 КАС України, зазначаючи які саме дії повинен вчинити відповідач по організації роботи Любашівського районного сектору Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2 114,04 грн., та конкретизування вимог, які пред’являються до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Любашівського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов