
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2018 р. Справа№0540/6609/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.,
при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.
За участю сторін:
Представника позивача ОСОБА_1
Представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” в інтересах структурної одиниці Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” “Донбасенергоналадка” (код ЄДРПОУ: 23343582, вул. Предславська,34-а, м. Київ, 03150) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, м. Маріуполь, 87526) про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариства “Донбасенерго” в інтересах структурної одиниці Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” “Донбасенергоналадка” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про:
- визнання протиправними та скасувати рішення головного управління ДФС Донецької області від 12 червня 2018 року № НОМЕР_1, яким застосовано штраф у розмірі 189430,56 грн. за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до структурної одиниці публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” “Донбасенергоналадка” та нараховано пеню у розмірі 12 955,41 грн.( у загальній сумі 202 385,97).
У серпні 2018 року публічне акціонерне товариство “Донбасенерго” (далі – ПАТ “Донбасенерго”) звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, зокрема, що його відокремлений підрозділ – структурна одиниця “Підприємство робочого постачання “Донбасенергоналадка” є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який перебуває на обліку в органі доходів і зборів, що розташований на території населеного пункту, де проводилася антитерористична операція, а тому згідно з п. 4 ст. 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, яким внесені зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на час проведення антитерористичної операції до її закінчення звільнено від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у вказаний період до нього не застосовуються.
Між тим, в порушення вказаних норм відповідач надіслав йому рішення від 12 червня 2018 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 202 385,97 грн., з яких штраф у сумі 189 430,56 грн. (20 % за період з 21 січня 2015 року по 22 серпня 2017 року) та пеня у сумі 12 955,41 грн.
При винесенні оскарженого рішення включений період з 21 березня 2015 року по 30 березня 2015 року, протягом якого ПАТ “Державний ощадний банк України” не проводив видаткових операцій ПАТ “Донбасенерго”, оскільки видаткові операції по рахунку підприємства були зупинені по 27 березня 2015 року включно, що підтверджується листом ПАТ “Державний ощадний банк України” від 24 лютого 2015 року №31/3-13/1-123-1766 на запит позивача від 17 лютого 2015 року. При цьому відповідачем не враховано, що відповідно до п.129.6 ст.129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, з вини банку платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
У зв’язку з наведеним позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 червня 2018 року № НОМЕР_2.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що оскаржене рішення відповідає вимогам законодавства і винесено в межах повноважень, що надані органу доходів і зборів. Вважав, що підстави для звільнення позивача від сплати сум єдиного внеску відсутні, і за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску він має нести відповідальність. Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначав, зокрема, що Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, розділ VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” якого доповнено пунктом 9-3, який потім став пунктом 9-4, відповідно до якого платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, розпочата на підставі відповідного указу Президента України, звільняються від виконання своїх обов'язків щодо сплати єдиного внеску і відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання таких обов'язків в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, не застосовуються, - є спеціальним Законом, і його застосування не може ставитися в залежність від внесення змін до інших нормативно-правових актів. Крім того, на час винесення оскарженого рішення антитерористична операція триває, що підтверджується Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року “Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях” від 30 квітня 2018 №116/2018. Просив задовольнити позов.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2018 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні 04 вересня 2018 р. Донецьким окружним адміністративним судом, керуючись ст. 233 КАС України, була оголошена перерва до 27 вересня 2018 р. на 14:00 , про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.
Представник позивача у судове засідання з’явився надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Судом встановлено, що відокремлений підрозділ ПАТ «Донбасенерго» – структурна одиниця Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» «Донбасенергоналадка» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який перебуває на обліку в органі доходів і зборів (до 29 грудня 2014 року - перебував на податковому обліку в Горлівській ОДПІ Головного управління Міністерства доходів у Донецькій області, з 30 грудня 2014 року - перебуває на податковому обліку в Слов’янській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області), що розташований на території населеного пункту, включеного до переліку, що зазначений у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата на підставі відповідного Указу Президента України.
Звітність про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів позивачем надається засобами е-маil.
Відповідно до картки особового рахунку, наданої відповідачем, позивачем самостійно подано декларації єдиного внеску № НОМЕР_3 від 17 березня 2015 року з терміном сплати 20 березня 2015 року у сумі 153862,68 грн., частково погашено за рахунок переплати - 53250,93 грн., сума недоїмки з єдиного внеску з 21 березня 2015 - 100611,75 грн., сума штрафної санкції 20%- 20122,35 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_4 від 10 квітня 2015 року з терміном сплати 20 квітня 2015 року - 161164,11 грн.; частково погашено за рахунок переплати - 67768,66 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 21 квітня 2015 року - 93395,45 грн., сума штрафної санкції 20%- 18679,09 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_5 від 08 травня 2015 року з терміном сплати 20 травня 2015 року -165438,21 грн.; частково погашено за рахунок переплати - 67683,04 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 21 травня 2015 року - 97755,17 грн., сума штрафної санкції 20%- 19551,04 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_6 від 12 червня 2015 року з терміном сплати 22 червня 2015 року - 177928,45 грн.; частково погашено за рахунок переплати 1672,37 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 23 червня 2015 року - 176256,08 грн., сума штрафної санкції 20%- 35251,21 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_7 від 08 липня 2015 року з терміном сплати 20 липня 2015 року -177186.07 грн., частково погашено за рахунок переплати 1672,36 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 21 липня 2015 року - 175513,71 грн. сума штрафної санкції 20% - 35102,75 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_8 від 07 серпня 2015 року з терміном сплати 20 серпня 2015 року - 172729,18 грн., частково погашено за рахунок переплати 1672,36 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 21 серпня 2015 року - 171056,82 грн. сума штрафної санкції 20%- 34211,35 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_9 від 04 вересня 2015 року з терміном сплати 21 вересня 2015 року -168970.27 грн.; частково погашено за рахунок переплати 61382,00 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 22 вересня 2015 року - 101382,16 грн., сума штрафної санкції 20%- 20276,43 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_10 від 03 травня 2017 року з терміном сплати 22 травня 2017 року -85720,38 грн. ; частково погашено за рахунок переплати 77137,07 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 23 травня 2017 року - 8583,31 грн., сума штрафної санкції 20% - 1716,66 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_11 від 20 липня 2017 року з терміном сплати 20 липня 2017 року - 14015.10 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 21 липня 2017 року – 14015,10 грн.; сума штрафної санкції 20%- 2803,02 грн.
- декларація єдиного внеску № НОМЕР_12 від 17 серпня 2017 року з терміном сплати 21 серпня 2017 року - 9900,00 грн. ; частково погашено за рахунок переплати 1316,69 грн.; сума недоїмки з єдиного внеску з 22 серпня 2015 року - 8583,31 грн., сума штрафної санкції 20% - 1716,66 грн.
Головним управлінням ДФС у Донецькій області вказаному платнику надіслано рішення від 12 червня 2018 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 202 385,97 грн., з яких штраф у сумі 189 430,56 грн. (20 % за період з 21 січня 2015 року по 22 серпня 2017 року) та пеня у сумі 12 955,41 грн.
Платник єдиного внеску скористався правом на оскарження вказаного рішення в адміністративному порядку.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 26 липня 2018 року № 24720/6/99-99-11-02-02-25 скарга залишена без задоволення, а рішення - без змін.
Позивач, вважаючи рішення протиправним, оскільки звільнений від виконання обов’язків платника єдиного внеску, що визначені ч. 2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка визначає платників єдиного внеску, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з ч. 2 ст. 6 вказаного Закону платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 8 та 9 ст. 9 вказаного Закону визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Аналогічні положення передбачені щодо рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів та пені, яке також є виконавчим документом (ч.ч. 14 та 15 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Разом з вказаними нормами суд враховує наступне.
14 квітня 2014 року набрав чинності Указ Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
15 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” (Закон від 02 вересня 2014 року № 1669-VII), який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 2 вказаного Закону на час проведення антитерористичної операції встановлено мораторій на виконання договірних зобов’язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов’язаннями, зокрема юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Пунктом 4 ст. 11 вказаного Закону внесено зміни до певних законів України, зокрема розділ VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
“Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу. ”
Відповідно до п.п. 101.1 та 101.5 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Недоїмка позивача з єдиного внеску, що виникла за спірний період, відповідачем не списувалася через те, що, на думку органу доходів і зборів, підстави для звільнення позивача від сплати сум єдиного внеску відсутні.
13 березня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці”, яким до розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" внесено такі зміни: “пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року №1669-VII вважати пунктом 9-4”.
Відповідно до ч.ч. 1 – 3 ст. 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” цей Закон, зокрема втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 1 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” надано визначення термінів:
територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014;
період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р, дію якого зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р.
Вказаний Перелік втратив чинність у зв’язку з набранням чинності Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, що затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р.
До вказаних Переліків внесено, зокрема м. Горлівка, Донецької обл. та м. Слов’янськ Донецької обл., де розташований орган доходів і зборів, на обліку у якого перебував та, відповідно, перебуває платник єдиного внеску.
На час виникнення спірних правовідносин Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президент України не приймав, тобто, період проведення антитерористичної операції ще тривав.
Отже, термін, протягом якого платник єдиного внеску має право звернутись до органу доходів і зборів з відповідною заявою про звільнення від виконання своїх обов'язків (п. 9-4 розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування"), ще не закінчився.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Сертифікати щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) згідно зі ст. 14-1 Закону України “Про торгово-промислові палати України” Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати видають за зверненнями суб’єктів господарювання, якими відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України є юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Законодавство не містить вимог щодо дати отримання сертифікату про настання обставин непереборної сили, а чітко визначає, що такий сертифікат є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань протягом терміну дії Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.
Між тим, в спірних правовідносинах отримання сертифікату про настання обставин непереборної сили не є обов’язковим, оскільки суб’єкт господарювання (позивач) в силу закону звільнений від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що автоматично звільняє його від відповідальності за невиконання вказаних зобов'язань протягом терміну дії Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.
Враховуючи наведене, оскільки позивач протягом спірного періоду перебував на обліку в органі доходів і зборів, що розташований на території населеного пункту, де проводилась антитерористична операція, та здійснював свою господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, період проведення якої тривав, тому на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції він звільнений від сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і відповідальність, штрафні та фінансові санкції, що передбачені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, виключно у вказаний період до нього не застосовуються
Положення цієї норми не застосовуються до платників єдиного внеску за невиконання обов'язків, які виникли до 14 квітня 2014 року та/або після закінчення антитерористичної операції.
Аналогічні висновки щодо застосування вказаних норм права викладені в постанові Верховного Суду від 30 березня 2018 року в справі № 812/292/18 (провадження №Пз/9901/22/18), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
З огляду на наведене та враховуючи заявлені позовні вимоги оскаржене рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені підлягає визнанню протиправним та скасуванню із зазначених позивачем підстав в частині застосування штрафних санкцій та нарахування пені за невиконання (несвоєчасне виконання) позивачем обов’язків платника єдиного внеску в період за період з 21 березня 2015 по 22 серпня 2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Позивачем при пред’явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 3 035,79 гривень, що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням № 984 від 02 серпня 2018 року.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у зазначеному розмірі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь позивача.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Публічно акціонерного товариства “Донбасенерго” в інтересах структурної одиниці Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” “Донбасенергоналадка” до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення головного управління ДФС Донецької області від 12 червня 2018 року № НОМЕР_1, яким застосовано штраф у розмірі 189430,56 грн. за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню у розмірі 12 955,41 грн.( у загальній сумі 202 385,97).
Визнати протиправними та скасувати рішення головного управління ДФС Донецької області від 12 червня 2018 року № НОМЕР_1, яким застосовано штраф у розмірі 189430,56 грн. за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та нараховано пеню у розмірі 12 955,41 грн.( у загальній сумі 202 385,97).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (03150, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а, код ЄДРПОУ 23343582) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 035 (три тисячі тридцять п’ять) грн. 79 коп.
Рішення складене в повному обсязі 27 вересня 2018 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шинкарьова І.В.