
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3966/18
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1262 про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А 1262 в якому просив:
- визнати протиправними дії Військової частини А 1262 щодо невиплати індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати Військову частину А1262 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу (11.05.2018) із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) листопад 2015 року
В обґрунтування позову зазначає, що нарахування грошового забезпечення відповідачем проводилося не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з 01.01.2016 по день звільнення індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувалась. Вказує, що у липні 2018 року звернувся до командира в/ч А1262 із заявою про нарахування та виплату індексації за вказаний період, однак отримав відмову з посиланням на роз'яснення директора Департаменту фінансів МОУ.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
10 серпня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. зазначає, що законодавством, чинним на час звернення позивача за нарахування та виплатою індексації, не передбачено можливість її нарахування та виплату, у відповідача не було правових підстав для здійснення таких виплат. Посилається на відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичну відсутність відповідних статей кошторису у військової частини немає фінансової можливості виплатити позивачу індексацію.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що Наказом командира 20 окремого батальйону радіоелектронної боротьби (по особовому складу) №12-РС від 10.04.2018 старшого прапорщика, ОСОБА_1, начальника радіостанції зв'язку, звільнено з військової служби у запас, за станом здоров'я. (а.с. 15)
Наказом командира військової частини А1262(по стройовій частині) №101 від 11.05.2018 позивача із 11 травня 2017 року виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення (а.с. 18).
10 липня 2018 року ОСОБА_1 вернувся до командира в/ч А1262 із заявою про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по день звільнення включно. Дана заява отримана відповідачем 11.07.2018, що підтверджується відміткою на заяві. (а.с. 16)
Листом за підписом командира військової частини А1262 повідомлено заявника що його заява щодо нарахування індексації розглянуто. Повідомлено, що відповідно до пункту 6 роз’яснення Департаменту фінансів МОУ від 10.02.2016 №248/3/9/1/108 у зв’язку із введенням в дію наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 “Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році” та Тимчасового порядку встановлення розміру щомісячної премії військовослужбовцям Збройних Сил України, доведеного до військ телеграмою Міністра оборони України від 26.01.2016 №248/3/1/43-т було встановлено, що індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз’яснення Міністерства соціальної політики України. Звертають увагу, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від вхідний МОУ від 08.08.2017 №13700/з та від 08.08.2017 №78/0/66-17 механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає. Відповідно до роз’яснення департаменту фінансів від 26.03.2018 №248/1485 у межах наявного фінансового ресурсу можливості для виплаті: індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України за зазначений період не було (а.с. 12).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення та порядок її проведення визначений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
Відповідно до ст. 1 Закону України " Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами статті 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону передбачено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Таким чином, вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов'язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.
В матеріалах справи міститься копія довідки №2159 від 19.07.2018 яка підтверджує, що ОСОБА_1 індексацію виплачено до 01.01.2016. (а.с. 14)
На підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 11.05.2018; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018 підлягають задоволенню.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним дії Військової частини А 1262 (Гуйва,Житомирський район, Житомирська область, 1244, код ЄДРПОУ 26605769) щодо невиплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Житомир,10004, РНОКПП НОМЕР_1) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018.
Зобов'язати Військову частину А 1262 (Гуйва,Житомирський район, Житомирська область,12442, код ЄДРПОУ 26605769) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,Житомир,10004, РНОКПП НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 11.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повний текст рішення склалено 28.09.2018.
Суддя О.В. Лавренчук