
1Справа № 335/9605/18 3/335/1419/2018
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Геєць Ю.В., за участю прокурора Кришталевич В.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника Куцигіна І.В., розглянувши матеріал, що надійшов з Військової прокуратури Запорізького гарнізону Південного регіону України про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого на посаді начальника медичного пункту полку військової частини 3029, майор медичної служби, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Проведеним військовою прокуратурою Запорізького гарнізону вивченням стану законності та заходів щодо її забезпечення у військовій частині 3029 НГУ, що дислокується у м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 113, у діях окремих військовослужбовців виявлені ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Встановлено, що з 10.08.2017 року і по теперішній час майор ОСОБА_1проходить військову службу за контрактом на посаді начальника медичного пункту військової частини 3029.
Відповідно до вимог ст.ст. 17, 65, 68 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та кожен повинен додержуватися вимог Конституції України та законів України.
Згідно ст.ст. 2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Перебуваючи у вказаній вище посаді та виконуючи обов'язки за посадою, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, майор ОСОБА_1зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, неухильно виконувати вимоги військових статутів.
Згідно вимог ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Разом з цим, відповідно до ст. 87 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальник медичної служби полку зобов'язаний організовувати медичне забезпечення особового складу полку на заняттях з бойової підготовки, також під час проведення спортивних заходів, організовувати ведення обліку, зберігання і належне використання медичного майна і техніки.
При цьому майор ОСОБА_1, на порушення своїх службових обов'язків та наведених норм закону вчинив недбале ставлення до військової служби за наступних обставин.
Відповідно до службового завдання з 01.08.2018 року по 02.08.2018 року групою офіцерів управління військової частини 3029 було проведено перевірку та надано практичну допомогу начальнику медичного пункту полку майору ОСОБА_1 в організації службово-бойової діяльності.
В ході роботи встановлено ряд суттєвих недоліків:
Розклади занять з особовим складом медичного пункту - відсутні.
Плани проведення занять з особовим складом - відсутні.
Плани проведення тренувань з стройової підготовки та з РХБ захисту - відсутні.
Журнал обліку бойової та спеціальної підготовки медичного пункту в наявності, але своєчасно не ведеться, станом на 02.08.2018 заповнено лише перший день занять 02.07.
Навчальна матеріально-технічна база укомплектована лише на 10%.
Книга інструктажу особового складу по мірам безпеки - відсутня.
Плануючі документи з питань роботи з особовим складом та звітні документи до них - відсутні, хоча в зареєстрованих у черговій частині розпорядженнях заступника командира військової частини по роботі з особовим складом маються підписи про ознайомлення.
Дисциплінарна практика у медичному пункті не ведеться, тобто журнал стану військової дисципліни - відсутній, службові картки на підлеглий особовий склад не заведені.
Профілактична робота начальником медичного пункту майором ОСОБА_1з попередження порушень військової дисципліни підпорядкованим особовим складом не ведеться.
Організація та проведення індивідуально-виховної роботи начальником медичного пункту не здійснюється, тобто: листи індивідуальних бесід на підпорядкований особовий склад не заведені, особисті плани роботи - відсутні, відповідно планування індивідуальної роботи не здійснюється.
Крім того, слід зазначити, що згідно службової картки на майора ОСОБА_1 неодноразово накладались дисциплінарні стягнення у виді доган та повідомлення про неповну службову відповідність 24.07.2018 року за неналежне ведення медичної та облікової документації , введення обліку майна та техніки медичного пункту полка, проте, станом на 03.08.2018 року останній не вжив жодних заходів для усунення наявних недоліків.
Таким чином, за викладених вище обставин, майор ОСОБА_1, проходячи військову службу за контрактом на посаді начальника медичного пункту військової частини 3029, що дислокується за адресою м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 113, тобто будучи військовою службовою особою, недбало ставлячись до військової служби, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст.ст. 11, 16, 87 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, неналежним чином виконував свої службові обов'язки, що виразилось у численних суттєвих недоліках за результатами перевірки його службової діяльності, викладених в доповідній записці від 03.08.2018, чим вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби - адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1, вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП не визнав.
Захисник Куцигін І.В. в судовому засіданні, посилаючись на невідповідність протоколу вимогам ст. 256 КУпАП, а також на те, що вина ОСОБА_1 матеріалами справи не доведена, просив провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Частина 1 ст. 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби..
Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до листа Міністерства оборони України від 20.10.2016 року №316/1/906/ - на даний час в Україні діє особливий період.
Також, згідно листа Верховного Суду від 13.07.2018 р. N 60-1543/0/2-18, Верховний Суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття "особливий період". Як зазначено в постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі N 205/1993/17-ц (касаційне провадження N 61-1664св17) установлено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 N 303/2014 "Про часткову мобілізацію". Також у цій справі наголошується, що Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Таким чином, Верховний Суд, забезпечуючи єдність правозастосовної практики, дотримується правової позиції, згідно з якою особливий період в Україні діє.
Дослідивши матеріали справи, матеріали службового розслідування, у їх сукупності, суд вважає, що доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП України, підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 10 від 14.08.2018 року, який складений уповноваженою на те особою, а його зміст не суперечить вимогам ст. 256 КУпАП. Зокрема протокол складений за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, що згідно ч. 2 ст. 172-15 КУпАП є самостійним складом правопорушення (а.с. 1-5);
- службовим завдання офіцерам управління військової частини для роботі у складі комплексної групи у медичному пункту полку військової частини 3029 з 01 по 02 серпня 2018 року (а.с. 6);
- доповідною запискою про результати комплексної групи в медичному пункті, в ході якого встановлено ряд суттєвих недоліків: розклади занять з особовим складом медичного пункту - відсутні. плани проведення занять з особовим складом - відсутні; плани проведення тренувань з стройової підготовки та з РХБ захисту - відсутні; журнал обліку бойової та спеціальної підготовки медичного пункту в наявності, але своєчасно не ведеться, станом на 02.08.2018 заповнено лише перший день занять 02.07.; навчальна матеріально-технічна база укомплектована лише на 10%; книга інструктажу особового складу по мірам безпеки - відсутня; плануючі документи з питань роботи з особовим складом та звітні документи до них - відсутні, хоча в зареєстрованих у черговій частині розпорядженнях заступника командира військової частини по роботі з особовим складом маються підписи про ознайомлення; дисциплінарна практика у медичному пункті не ведеться, тобто журнал стану військової дисципліни - відсутній, службові картки на підлеглий особовий склад не заведені (а.с. 7-8);
- матеріалами службового розслідування по факту систематичного невиконання службових обов'язків майором ОСОБА_1, що негативно впливає на стан службово - бойових діяльності медичного пункту полку (а.с. 33-62).
За таких обставин, суд вважає повністю доведеним факт недбалого ставлення ОСОБА_1 до військової служби, в умовах особливого періоду, а відтак кваліфікує його дії за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, дані про його особу, який є військовослужбовцем контрактної служби, характеризується негативно, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність та приходить до висновку про накладення на винного адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним подібних правопорушень в майбутньому.
Санкція статті ч. 2 ст. 172-15 КУпАП передбачає накладення штрафу від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Крім того, при виготовленні вступної та резолютивної частини постанови по даній справі, було допущено арифметичну помилку в сумі штрафу, замість, що становить 2465 грн., зазначено 1190 грн.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне виправити допущену арифметичну помилку у резолютивній частині постанови, зазначивши суму штрафу, що становить 2465 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 172-15, ст.ст. 283-284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 грн. 00 коп. на користь держави (отримувач коштів: УК у м. Запоріжжі/Вознесенівс./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 38025409, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31112106008007
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в дохід держави судовий збір у розмірі 352 грн. 40 коп. (банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО): 899998; отримувач: УК у м. Запоріжжі/Вознесенівс./22030101; код отримувача (ЄДРПОУ): 38025409; номер рахунку отримувача: 31216206008007).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня винесення або набрання законної сили в разі оскарження.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області, через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю.В.Геєць