
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/1826/18
категорія 10.3.2
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд
у складі: судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови у зарахуванні стажу роботи та перерахуванні пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати протиправною відмову ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зарахуванні йому на пільгових умовах стажу роботи участі в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року та зобов'язати зарахувати йому на пільгових умовах стаж роботи участі в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року та здійснити відповідний перерахунок його пенсії.
В обґрунтування пред'явлених позовних вимог указував, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 2 категорії, має статус особи з інвалідністю ІІІ групи та отримує пенсію по інвалідності. Вважає, що відповідач протиправно відмовляє йому в зарахуванні до його стажу періоду участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року, оскільки він не може нести відповідальності за те, що військова частина 55064 за спірний період не подала до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України на зберігання необхідні документи.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 05 червня 2018 р..
25 травня 2018 р. до суду надійшов відзив ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву. У вказаному відзиві відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позовних вимог відповідач стверджує, що діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
У зв'язку з неявкою представника відповідача нове судове засідання в справі було призначено на 19.06.2018.
19.06.2018 справу знято з розгляду у зв'язку з перебуванням судді у відпустці. Судове засідання в справі призначено на 19.07.2018.
У зв'язку з неможливістю вирішення справи в судовому засіданні 19.07.2018, судом оголошено перерву до 01 серпня 2018 р..
Позивач прибув до суду, підтримав позовні вимоги та подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч.ч. 4,5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Установлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_1 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності з 11.11.2011 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2.
13 листопада 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій вказав, що під час проходження служби з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні станції. У зв'язку з цим просив зарахувати стаж в пільговому обчисленні та провести перерахунок призначеної раніше пенсії.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 01.12.2017 № Т-565 ОСОБА_2 повідомлено про те, що підстав для зарахування періоду участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року немає. При цьому зазначено, що в пенсійній справі наявна архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 28051 від 29.11.2013, в якій зазначено, що підтвердити факт участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 за період з 11 лютого по 26 травня 1987 року не має можливості.
Позивач, не погоджуючись із указаною відмовою та вважаючи, що відповідачем порушено його право на належний та гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення як громадянина, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та внаслідок захворювань отриманих при виконанні вказаних робіт став інвалідом 3-ої групи, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом ураховано наступне.
Статтею 46 Основного Закону визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно зі ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно зі положеннями статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 796-XII), час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком N 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 (далі - Порядок), до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема:
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;
- документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, визначено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Великої Вітчизняної війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань). Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток N 2).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії подано до відповідача, зокрема: копія військового квитка; копія виписка з наказу в/ч 55064 № 146 від 26.05.1987; копія довідки в/ч 55064 від 25.05.1987.
Відповідно до відомостей, внесених командиром військової частини 55064 до військового квитка НК № 4326058 виданого ОСОБА_1 міським військовим комісаріатом Житомирської області 19.10.1979 ОСОБА_2, в період з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в 30 -кілометровій зоні станції.
Із виписки з наказу командира Військової частини 55064 від 26.05.1987 видно, що сержант ОСОБА_2 у період з 11.02.87 по 26.05.87 приймав участь у виконанні Урядового завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також командиром військової частини 55064 видано ОСОБА_2 довідку від 27.05.1987 про те, що він з 17.02.1987 по 26.05.1987 виконував службові обов'язки по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні станції. При цьому в довідці вказано (мовою оригіналу) "В соответствии о Постановлением Совета Министров СССР и ВЦСПС от 5 июня 1986 года № 665-195, указанный период службы подлежит зачету в трудовой стаж на льгетных условиях один месяц за три месяца".
Суд вважає, що вказані докази в сукупності підтверджують факт виконання позивачем у період з 11 лютого по 26 травня 1987 року робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а відтак час цієї роботи повинен бути зарахований в стаж для нарахування пенсії позивачу, з дотриманням ч. 1 ст. 56 Закону № 796-XII.
Посилання відповідача на архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 28051 від 29.11.2013 суд оцінює критично, оскільки належними доказами, які підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження є військовий квиток та довідка відповідної установи.
Як було зазначено вище, військовий квиток НК № 4326058, витяг з наказу ВЧ 55064 та довідка командира військової частини 55064 від 27.05.1987 підтверджують участь позивача в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС з 11 лютого по 26 травня 1987 року.
Щодо твердження представника відповідача про те, що проведення перерахунку пенсії на підставі копій документів про стаж чинним законодавством не передбачено, то суд ураховує, що відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Також в силу приписів п. 1.7 Порядку відповідач має право на повідомлення заявника про те, які документи необхідно подати додатково.
Втім, матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем дій на отримання будь-яких документів. Натомість оригінали вищевказаних документів наявні у позивача та були оглянуті судом.
З огляду на вищевикладене, дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у зарахуванні до загального страхового стажу у пільговому обчисленні періоду роботу участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року є протиправними.
Стосовно зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача, то суд зауважує, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
В даному випадку ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення, за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 13.11.2017, з дотриманням ч. 5 ст. 45 вказаного Закону прийнято не було.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 вказаного Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги приписи зазначених норм, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що для відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача, позов ОСОБА_3 слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу в зарахуванні на пільгових умовах стажу роботи участі в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року та зобов'язання відповідача розглянути подану позивачем заяву та додані до неї документи про перерахунок пенсії із зарахуванням ОСОБА_2 до загального страхового стажу у пільговому обчисленні періоду роботу участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року та прийняти відповідне рішення.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м. Житомир,10003, ідентифікаційний код 37927490) щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,10008, РНОКПП НОМЕР_1) в зарахуванні на пільгових умовах стажу роботи участі в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м. Житомир,10003, ідентифікаційний код 37927490) розглянути подану ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,10008, РНОКПП НОМЕР_1) заяву та додані до неї документи про перерахунок пенсії із зарахуванням до загального страхового стажу у пільговому обчисленні періоду роботи участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11 лютого 1987 року по 26 травня 1987 року та прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко