
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2018 р. Справа№0540/7807/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Мозгової Н.А.
При секретарі Синиці М.
За участю
Представника позивача: не з’явився
Представника відповідача: не з’явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2018 року позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл.Соборна,3, код ЄДРПОУ 13486010), звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3, код ЄДРПОУ 34898944), про визнання протиправною та скасування постанови №ВП 56749124 від 16.08.2018 року про накладення штрафу в сумі 5100 грн., винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 при примусовому виконанні виконавчого листа №805/301/18, виданого 02.07.2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
В обґрунтування зазначив, що рішення суду по справі №805/301/18 виконано ним в добровільному порядку та в повному обсязі до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Розпорядженням від 05.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2, сума доплати за наведеним рішенням суду становить за період з 01.01.2016 року по 30.04.2018 року 56681,8 грн. Незважаючи на зазначену вище, постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» до теперішнього часу державним виконавцем не винесена.
Зазначає, що пенсійні виплати, передбачені Законом України № 2262, в тому числі і ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, мають здійснюватися з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №103.
Нормами статті 8 Закону України №2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Інших фінансових можливостей, крім зазначених вище, для здійснення виплат позивач не має.
Ухвалою суду від 03 вересня 2018 року позовну заяву залишено без руху у зв’язку з недотриманням вимог ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 21 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 27.09.2018 року.
27.09.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 28.09.2018 року до 11год. 30 хв.
Ухвалою суду від 28 вересня 2018 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2.
Відповідачем по справі наданий відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просить у задоволенні позову відмовити, оскільки нарахована сума 48584,4 грн. стягувану не виплачена. Зазначає, що тривале невиконання рішення суду боржником є необґрунтованим та безпідставним, тому накладення штрафу на боржника за невиконання рішення суду та законних вимог державного виконавця щодо невиконання рішення суду є правомірним.
Вказує на те, що посилання позивача на те, що виплата стягувану – періодичний платіж є безпідставним, оскільки судом зобов’язано нарахувати та виплатити одноразово грошові кошти і не зазначено, що таке рішення повинно виконуватися періодично або у подальшому.
Зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів №103 не регулює порядок виконання судових рішень, та її норми в жодному випадку не є підставою для звільнення суб’єкта владних повноважень від виконання обов’язків, що покладені на нього рішенням суду.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на адміністративний позов суд встановив наступне.
Донецьким окружним адміністративним судом 30 березня 2018 року винесено рішення по справі № 805/301/18-а, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов’язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 15.05.2017 року №163 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
На підставі зазначеного рішення Донецьким окружним адміністративним судом 02.07.2018 року виданий виконавчий лист №805/301/18-а.
11.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_1 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56749124 з приводу виконання виконавчого листа №805/301/18-а від 02.07.2018 року, відповідно до якої боржнику (позивачу) встановлений строк для виконання рішення суду - 10 робочих днів.
Постановою від 16.08.2018 року ВП №56749124 відповідно до ч.ч.1,2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання без поважних причин боржником рішення суду виконавцем накладено штраф у сумі 5100 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття спірної постанови суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 129-1 Основного Закону України cудове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 8 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції Закону України № 2443-VIII від 22.05.2018, (далі – Закон №2262-XII) виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року на виконання вказаних положень Закону Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – Постанова №103).
Згідно абзацу 2 пункту 3 Постанови №103 cума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Згідно “Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду. Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань […] планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
За наслідками судового розгляду встановлено, що судовим рішенням позивач зобов’язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Позивачем видано розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_2 та обчислена сума для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року у розмірі 48584,4 грн.
Постановою №103 встановлено, що cума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві щодо виділення коштів для виконання рішень суду, що підтверджується листом від 06.07.2018 року за вих. № 22434/23-21.
За приписами статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України […] у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме […] взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; […] здійснення видатків бюджету […] без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України;
Судом встановлено, що Постанова №103 у встановленому законом порядку не визнана незаконною, а з державного бюджету України не виділені кошти на фінансування cум перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислених органами Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 №3 “Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби” судам необхідно враховувати, що постанови державного виконавця про [...] накладення штрафу належать до [...] відповідальності [...] за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії […].
В теорії права під юридичною відповідальністю розуміються передбачені законом вид і міра державно-владного (примусового) заподіяння особі втрат благ особистого, організаційного і майнового характеру за вчинене правопорушення.
Підстави юридичної відповідальності це сукупність обставин, наявність яких робить юридичну відповідальність можливою та повинною. Відсутність сукупності таких обставин виключає її. Можливість звільнення від відповідальності зафіксована нормами права.
Згідно статті 75 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII “Про виконавче провадження”, в редакції Закону України №2417-VIII від 15.05.2018 (далі – Закон №1404-VIII), особа не несе відповідальності за невиконання рішення, що зобов’язує боржника вчинити певні дії, у разі, якщо таке невиконання, сталося з поважних причин.
З урахуванням встановлених у справі обставин та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині невиплати cуми перерахованої пенсії з 1 січня 2016 року за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновок щодо застосування норм права, викладений в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 по справі № 405/3663/13-а (касаційне провадження К/9901/1598/18).
Оскільки в судовому засіданні встановлені обставини, які свідчать про поважність причин невиконання позивачем рішення суду, а вивчення матеріалів виконавчого провадження свідчить про не відповідність дій державного виконавця положенням статті 75 Закону №1404-VIII, у зв’язку з чим наявні підстави для скасування оскаржуваної постанови, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, суб’єктом владних повноважень, відшкодуванню не підлягають (частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 162, 241-246, 250, 251, 255, 287, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, пл.Соборна,3, код ЄДРПОУ 13486010) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м.Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 39/3, код ЄДРПОУ 34898944) про визнання протиправною та скасування постанови №ВП 56749124 від 16.08.2018 року про накладення штрафу в сумі 5100 грн., винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 при примусовому виконанні виконавчого листа №805/301/18, виданого 02.07.2018 року Донецьким окружним адміністративним судом задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову №ВП 56749124 від 16.08.2018 року про накладення штрафу в сумі 5100 грн., винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 при примусовому виконанні виконавчого листа №805/301/18, виданого 02.07.2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 28 вересня 2018 року та проголошений у судовому засіданні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Мозговая Н.А.