
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2018 р. Справа№0540/7574/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов’язання вчинити дії щодо поновлення виплати пенсії та сплати заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) про визнання протиправними дії щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018 року, зобов’язання поновити виплату пенсії з 01.05.2018 року та сплатити заборгованість починаючи з 01.05.2018 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Торецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, однак з травня 2018 року йому припинили виплату пенсії у зв'язку з тим, що у позивача відсутня довідка про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи. Позивач зазначає, що він з 19.11.2014 року зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказує, що відповідач неправомірно припинив виплату йому пенсії, посилаючись на нормативно-правові акти, які регулюють порядок виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам. Виходячи з наведеного, позивач просить визнати протиправними дії щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з травня 2018 року та зобов’язати Управління поновити виплату пенсії з травня 2018 року та сплатити заборгованість з 01.05.2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін, відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
20 вересня 2018 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в Торецькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 01.07.2014 року як внутрішньо переміщена особа, на підставі даних електронної пенсійної справи та письмової заяви від 20.11.2014 року. Припинення виплати пенсії позивачу здійснено на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова КМУ № 509), від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ № 637) та від 08 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ № 365).
Відповідач зазначив, що у разі зміни місця проживання/перебування заявнику необхідно звернусь за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання , раніше видана довідка вилучається, заявнику може бути відмовлено у видачі довідки, таким чином, у разі наявності у особи письмової відповіді у відмові у взяття на облік відповідно до Порядку №509 та документів, що підтверджують місце проживання на території, яка контролюється української владою, відповідний територіальній орган поновлює виплату пенсії.
Представник відповідача вважає, що Торецьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області діяло у спосіб та у межах, передбачених Конституцією та Законами України, жодним чином не порушило права позивача, а тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.
Разом з відзивом на позовну заяву відповідачем надано довідку про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії ОСОБА_1, згідно позивачу призначувалась але не виплачувалась пенсія у розмірі 2820,69 грн. з травня 2018 року .
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1,громадянин України, паспорт серія ВА 920556, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП:НОМЕР_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААА №355351.
19 листопада 2014 року позивач здійснив реєстрацію місця проживання за фактичною адресою перебування на території, підконтрольній українській владі, а саме: АДРЕСА_1.
В червні позивач звернувся із заявою до відповідача та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про надання роз’яснень щодо причин невиплати пенсії.
Листом № 2160-К-01 від 19 червня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено, що позивач перебуває на обліку в Управління як внутрішньо переміщена особа, на підставі списків, отриманих в порядку обміну інформацією із Держприкодонслужбою та іншими органами виконавчої влади, виплату пенсії було призупинено з 01.05.2018 року до з’ясування місця фактичного проживання. Для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутись до управління з паспортом, ідентифікаційним кодом, довідкою,виданою згідно Порядку № 509 та заявою про поновлення виплати пенсії через рахунок відкритий в установі «АТ Ощадбанк». Свою діяльність Управління обґрунтовує постановами КМУ від 01.10.2014 року №509, від 08.06.2016 року №365.
В матеріалах справи також наявні довідка № 06/3-02738 від 23.07.2018 року видана Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області згідно якої, позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на обліку як внутрішньо переміщена особа не перебуває та не перебував.
Сторонами не спростовується факт, що позивач перебуває на обліку в Торецькому об’єднаному управління Пенсійного фонду України Донецької області, у зв’язку з чим, відповідно до частини 1 статті 78 КАС України, даний факт не підлягає доказуванню.
Спірним питанням у справі є обґрунтованість невиплати пенсії відповідачем позивачеві з травня 2018 року у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи або відмови у видачі вказаної довідки, не зважаючи на те, що позивач зареєстрований на території підконтрольній українській владі.
Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону 1058-ІV, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009); у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом № 1058-ІV не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як відсутність довідки про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи або відмови у реєстрації внутрішньо переміщеної особи, яка винесена управлінням соціального захисту населення. Відповідач, при роз'ясненні причини призупинення виплати пенсії не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати вже призначеної пенсії, як ненадання особою, місце проживання якої зареєстроване на території, яка підвідомча відповідачу, довідки про взяття на облік особи або відмови у реєстрації внутрішньо переміщеної особи, яка винесена управлінням соціального захисту населення, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Посилання представника Управління на положення постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», а також на порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 суд не приймає до уваги, з огляду на наступне. Вказані постанови не є законом, а є підзаконними нормативно-правовими актами, які мають нижчу юридичну силу, що значно звужує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем, а тому право позивача на отримання пенсії було безпідставно порушено відповідачем. Отже, зазначені відповідачем підстави не є належними для припинення пенсійних виплат в розумінні статті 49 Закону № 1058-ІV.
При таких обставинах суд, виходячи з пріоритетності норм, застосовує вимоги ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не приймає до уваги доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що нездійснення відповідачем виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним.
Згідно із ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору у розмірі 704,80 грн. до ухвалення судового рішення.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704,80 підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475, вул. Дружби, буд. 22, м. Торецьк, Донецька обл., 85200) щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з 1 травня 2018 року.
Зобов’язати Торцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42170475, вул. Дружби, буд. 22, м. Торецьк, Донецька обл., 85200) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) виплату пенсії з 01 травня 2018 року та сплатити заборгованість починаючи з 01 травня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Дружби, 22, м. Торецьк, Донецька обл., 85200 код ЄДРПОУ 42170475) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31215256700001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 820019, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Повний текст рішення складно 27 вересня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Грищенко Є.І.