
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2018 року м.Дніпро Справа № 912/3857/17
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Верхогляд Т.А.- доповідача
судді: Чередка А.Є., Парусніков Ю.Б
секретар судового засідання Крицька Я.Б.
представники сторін:
від відповідача: ОСОБА_1 адвокат, довіреність №б/н від 17.08.2018 р.;
від третьої особи: ОСОБА_2 представник, довіреність №3003/110524 від 25.06.2018 р.;
розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.06.2018 року (повний тест рішення складено 23.06.2018 року) у справі № 912/3857/17 (суддя Тимошевська В.В.)
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода 16", м. Кропивницький
до відповідача: Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 ради міста Кропивницького
про зобов'язання передати документацію,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.06.2018 року у справі № 912/3857/17 у справі позовні вимоги задоволено частково.
Зобов'язано Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького передати за актом приймання-передачі Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Злагода 16" наступну документацію щодо багатоквартирного будинку № 16 корпус 2 по вул. Вокзальній міста Кропивницький:
- щодо технічного стану будинку:
-технічний паспорт на житловий будинок;
-проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на будинок та споруди об'єкта;
-схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення багатоквартирного будинку;
-паспорти ліфтового господарства;
-кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту за період перебування багатоквартирного будинку на балансі Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького;
-акти загального огляду за період перебування багатоквартирного будинку на балансі Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького;
-витяг з журналу заявок мешканців об'єкта за період перебування багатоквартирного будинку на балансі Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького;
-електротехнічний протокол по будинку;
-акти перевірки та прочищення димових та вентиляційних каналів за період перебування багатоквартирного будинку на балансі Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького;
- щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; планових заходів за 2017 рік та на 2018 рік, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
В задоволені позову в іншій частині (щодо документації, наявність якої у відповідача судом не встановлена) відмовлено.
Стягнуто з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода 16" 1 600,00 грн. судового збору.
Рішення мотивовано тим, що позивач у законний спосіб, згідно вимог ст. ст. 1, 6, 12, 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", ч.1 ст.9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд" прийняв рішення про самозабезпечення та самоуправління, а відповідач, як колишній балансоутримувач будинку, безпідставно ухиляється від покладених на нього обов’язків передати позивачу технічну та іншу, передбачену законом, документацію на будинок, технічні паспорти та плани інженерних мереж.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.129 Господарського процесуального кодексу України щодо розподілу судових витрат.
Вказує, що чинне законодавство передбачає процедуру передачі примірника технічної та іншої, передбаченої законом документації лише при передачі самого будинку на баланс ОСББ. На час розгляду спору така передача здійснена не була і відповідач не є колишнім балансоутримувачем будинку.
Просить рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.06.2018 року у даній справі скасувати, апеляційну скаргу задовольнити., в позові відмовити.
Відзив на апеляційну скаргу позивач не надав. В судове засідання явку повноважного представника не забезпечив. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 ради міста Кропивницького підтримав доводи апеляційної скарги.
Враховуючи, що матеріали справи містять докази повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, правова позиція апелянта викладена його представником у судовому засіданні суду першої інстанції року, неявка позивача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду даної справи, судова колегія вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Судове засідання проводилось в режимі відеконференції.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши докази, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши представників сторін, що з’явилися, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради № 3232 від 15.07.2014 року утворено Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №1" Кіровоградської міської ради" та вказаному підприємству передано на баланс багатоквартирний будинок по вул. Вокзальна (ОСОБА_4), 16 корпус 2 з балансу КРЕПу № 6 на баланс КП "ЖЕО № 1 КМР" (том 1 а.с. 37-48).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі-об’єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами (ч.1 ст. 4 даного Закону.
Згідно зі ст. 12 вищевказаного Закону управління багатоквартирним будинком здійснює об’єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об’єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об’єднання.
Судом встановлено, що 19.12.2016 року було проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода 16" та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідний запис за №14441020000011041 (том 1 а.с.14).
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов’язків співвласників, пов’язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Частиною 1 ст. 9 даного Закону "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно до частини 1 статті 10 зазначеного Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
07.08.2017 року відбулися загальні збори Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Злагода 16", на яких прийнято рішення про передачу функції з управління багатоквартирним будинком, розташованим за адресою: м. Кропивницький, вул. Вокзальна, 16, корпус 2, ОСББ "Злагода 16" ( том 1 а.с. 31-35).
16.02.2017 року позивач звернувся до начальника Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 1" із заявою про створення комісії для приймання передачі багатоквартирного будинку № 16 корп. 2 по вул. Вокзальна в управління ОСББ "Злагода 16" та наданням технічної документації постійного зберігання ( том 1 а.с. 27).
Скаржник наголошує на тому, що будинок за вищезгаданою адресою не знаходиться на балансі позивача, отже відсутні підстави для зобов’язання передати йому технічну та іншу, передбачену чинним законодавством документацію.
Ці доводи колегія суддів вважає безпідставними з огляду на наступне:
Матеріали справи свідчать про те, що позивач згідно запиту від 06.04.2017 року до начальника Головного управління житлово-комунального господарства позивач просив надати відповідь щодо створення комісії для передачі багатоквартирного будинку № 16 корп. 2 по вул. Вокзальна в управління ОСББ "Злагода 16" (том 1 а.с. 28).
У відповідь на вказаний запит начальником Головного управління житлово-комунального господарства листом № 907/02-01-06 від 25.04.2017 року запропоновано позивачу надати протокол загальних зборів співвласників зазначеного будинку стосовно готовності прийняти будинок в управління (том 1 а.с. 29-30).
22.08.2017 року ОСББ "Злагода 16" в листі до КП "ЖЕО №1" повідомив про прийняття загальними зборами співвласників будинку рішення щодо готовності прийняття будинку в управління ОСББ "Злагода 16" та просив повідомити час для узгодження питання щодо приймання-передачі будинку по вул. Вокзальній, 16 корпус 2 в м. Кропивницькому (том 1 а.с. 36).
З зазначеної переписки слід зробити висновок, що вирішення питання передачі будинку на баланс позивача залежить від дій інших уповноважених осіб, зокрема балансоутримувача будинку - КП "ЖЕО №1" .
Відповідно до п.12 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 року №13 (далі-Правила), управління будинком - це дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (далі - управитель).
Відповідно до п. 1.3 зазначених Правил управління будинком передбачає виконання таких функцій: планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил ведення передбаченої законодавством звітності, а також технічної документації щодо стану, утримання та експлуатації об'єкта відповідно до вимог пункту 3.6 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил; організацію роботи з мешканцями об'єкта згідно з вимогами пунктів 3.12, 3.13 цих Правил; проведення заходів щодо енергозбереження.
Пунктом 1.4 вказаних Правил встановлено, що особою, що здійснює управління будинком, є: у разі самоуправління будинком - власники, співвласники будинку, створені ними органи, організації та об'єднання або балансоутримувач чи будь-яка інша особа, яка уповноважена від імені власників, співвласників будинку виконувати функції з управління будинком Відповідно до ч.2 Правил для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Комісію очолює представник сторони, яка приймає. Комісія визначає технічний стан об'єкта відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі об'єкта в управління (з управління) (далі - акт приймання-передачі об'єкта). Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі об'єкта, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони - юридичної особи.
Згідно з п.2.2 вищевказаних Правил при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах):
-щодо технічного стану об'єкта, у тому числі:
-план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 №56 (z0393-98 ), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за № 393/2833;
-паспорт об'єкта та земельної ділянки;
-проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта;
-акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі;
схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо;
-виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення);
-паспорти котельного господарства, котлові книги;
-паспорти ліфтового господарства;
-кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту;
-акти технічного огляду;
-журнали заявок мешканців об'єкта;
-протоколи виміру опору ізоляції електромереж;
-протоколи огляду системи вентиляції;
-щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
Пунктом 2.3 Правил також передбачено, що у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатку до акту приймання-передачі.
У даній справі будинок не було передано позивачу відповідно до акту приймання - передачі. Однак його вимоги щодо зобов’язання відповідача передати необхідну для управління будинком технічну документацію є правомірними з огляду на наступне:
Відповідно до ч.14 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Відповідно до частин 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Отже, обов’язок відповідача передати позивачу технічну документацію обмежений тримісячним строком з дня реєстрації ОСББ.
Оскільки судом першої інстанції встановлено, що відповідач ухиляється від передачі будинку на баланс позивача, у передбачений ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" термін документаццію не здійснив, висновок суду про обгрунтованість заявлених вимог правомірний.
Щодо доводів скаржника про порушення судом вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України при розподілі судових витрат у разі часткового задоволення позову, то таких порушень колегія суддів не вбачає. Відповідно до вказаної норми судові втрати при задоволенні позовних вимог покладаються на відповідача.
Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору за розгляд позову немайнового характеру в розмірі 1 600.00 грн. підтверджено платіжним дорученням (том 1 а.с.11).
Оскільки при розгляді апеляційної скарги апелянт висновки оскаржуваного рішення не спростував, в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, судові витрати за її розгляд слід віднести на відповідача згідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 269, 275, 276 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 20.06.2018 року у справі № 912/3857/17 залишити без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги на рішення суду покласти на Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №1" ОСОБА_3 ради міста Кропивницького.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Т.А. Верхогляд
Суддя А.Є. Чередко
Суддя Ю.Б. Парусніков
Повний текст складено 27.09.2018 року.