
Чортківський районний суд Тернопільської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2018 року Справа № 608/1620/18
Номер провадження3/608/484/2018
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Парфенюк В. І. прокурора Глуговського Д.Б.
особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши матеріали, які надійшли від управління захисту економіки в Тернопільській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, на утриманні має дитину віком три роки, працюючого сільським головою с. Пробіжна Чортківського району Тернопільської області, раніше несудимого, до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, що знаходиться в с. Пробіжна Чортківського району Тернопільської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування дев'ятого рангу п'ятої категорії та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області не повідомив у встановлених Законом України "Про запобігання корупції" випадках та порядку колегіальний орган, а саме сесію Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів при укладанні договору № 1 від 24 січня 2017 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 30 000 гривень у ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, особисто підписав договір № 1 від 24 січня 2017 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей на суму 30 000 гривень в ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, тобто в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив дії (прийняв рішення та підписав договір) в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, не повідомив у встановлених Законом України "Про запобігання корупції" випадках та порядку колегіальний орган, а саме сесію Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів при укладанні договору № 18 від 25 грудня 2017 року, яким він самостійно без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 27 787 гривень 15 копійок у ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, особисто підписав договір № 18 від 25 грудня 2017 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей на суму 27 787 гривень 15 копійок в ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, тобто в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив дії (прийняв рішення та підписав договір) в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, не повідомив у встановлених Законом України "Про запобігання корупції" випадках та порядку колегіальний орган, а саме сесію Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів при укладанні договору № 3 від 13 березня 2018 року, яким він самостійно без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 5 034 гривні 80 копійок у ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, особисто підписав договір № 3 від 13 березня 2018 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей на суму 5 034 гривні 80 копійок в ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, тобто в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив дії (прийняв рішення та підписав договір) в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, не повідомив у встановлених Законом України "Про запобігання корупції" випадках та порядку колегіальний орган, а саме сесію Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів при укладанні договору № 4 від 25 квітня 2018 року, яким він самостійно без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 4 584 гривні 50 копійок у ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, особисто підписав договір № 4 від 25 квітня 2018 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей на суму 4 584 гривні 50 копійок в ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, тобто в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив дії (прийняв рішення та підписав договір) в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, не повідомив у встановлених Законом України "Про запобігання корупції" випадках та порядку колегіальний орган, а саме сесію Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів при укладанні договору № 7 від 4 травня 2018 року, яким він самостійно без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 5 757 гривень 70 копійок у ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Пробіжнянської сільської ради, всупереч інтересам держави та Пробіжнянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, особисто підписав договір № 7 від 4 травня 2018 року, яким він самостійно, без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради, прийняв рішення про купівлю товарно-матеріальних цінностей на суму 5 757 гривень 70 копійок в ФОП ОСОБА_2, який являється його тестем,, тобто в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» вчинив дії (прийняв рішення та підписав договір) в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Особа, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаних правопорушень не заперечує, пояснив, що правопорушення ним було вчинено через незнання відповідного законодавства, хоча розуміє, що це не звільняє його від відповідальності.
Його вина також підтверджується протоколами № 0900133, № 0900134, № 0900135, № 0900136, № 0900137, № 900138, № 0900139, № 0900140, № 0900141, № 0900142 про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, від 20 серпня 2018 року, договорами купівлі-продажу № 1 від 24 січня 2017 року, № 18 від 25 грудня 2017 року, № 3 від 13 березня 2018 року, № 4 від 25 квітня 2018 року, № 7 від 4 травня 2018 року, іншими матеріалами справ.
Вислухавши пояснення особи, щодо якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, позицію прокурора, який вважає, що в діях особи, відносно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 245 вищевказаного Кодексу завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ст. 280 цього ж Кодексу орган, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 251, 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган, посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та ін.
Так, в ході судового розгляду встановлено, що згідно з рішенням № 1 першої сесії сьомого скликання Пробіжнянської сільської ради від 5 листопада 2015 року ОСОБА_1 визнано обраним на посаду голови Пробіжнянської сільської ради.
У відповідності до рішення першої сесії сьомого скликання Пробіжнянської сільської ради від 05 листопада 2015 року № 7, ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Згідно актового запису про шлюб № 03 від 17 лютого 2015 року, складеного Пробіжнянською сільською радою Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2) ОСОБА_3, 8 серпня1993 року народження.
Відповідно до даних актового запису про народження № 25 від 15 вересня 1993 року, складеного Пробіжнянською сільською радою Чортківського району Тернопільської області на ОСОБА_4, її батько - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, мати - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5..
24 січня 2017 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 особі продавця та Пробіжнянською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_1 було укладено договір № 1 про купівлю Пробіжнянською сільською радою товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 30 000 гривень. Відповідно до цього договору та накладних № 1 від 23 лютого 2017 року, № 3 від 27 березня 2017 року, № 4 від 10 травня 2017 року, № 6 від 29 червня 2017 року, № 7 від 26 липня 2017 року, № 11 від 21 серпня2017 року, № 14 від 11 жовтня 2017 року Пробіжнянською сільською радою було отримано матеріальні цінності на суму 27 051 гривню 24 копійки.
25 грудня 2017 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в особі продавця та Пробіжнянською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_1 було укладено договір № 18 про купівлю Пробіжнянською сільською радою товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 27 787,15 гривень. Відповідно до цього договору та накладних № 19 від 25 грудня 2017 року, № 17 від 25 грудня 2017 року, № 21 від 25 грудня 2017 року, № 20 від 25 грудня 2017 року, № 15 від 25 грудня 2017 року, № 18 від 25 грудня 2017 року Пробіжнянською сільською радою було отримано матеріальні цінності на зазначену суму коштів.
13 березня 2018 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в особі продавця та Пробіжнянською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_1 було укладено договір № 3 про купівлю Пробіжнянською сільською радою товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 5 034,80 гривень. Відповідно до цього договору та накладної № 3 від 13 березня 2018 року Пробіжнянською сільською радою було отримано матеріальні цінності на зазначену суму коштів.
25 квітня 2018 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в особі продавця та Пробіжнянською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_1 було укладено договір № 4 про купівлю Пробіжнянською сільською радою товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 4 584,50 гривень. Відповідно до цього договору та накладної № 4 від 25 квітня2018 року Пробіжнянською сільською радою було отримано матеріальні цінності на зазначену суму коштів.
4 травня 2018 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 в особі продавця та Пробіжнянською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_1 було укладено договір № 7 про купівлю Пробіжнянською сільською радою товарно-матеріальних цінностей (продуктів харчування) на суму 5 757,70 гривень. Відповідно до цього договору та накладної № 7 від 4 травня 2018 року Пробіжнянською сільською радою було отримано матеріальні цінності на зазначену суму коштів.
Відповідно до інформації, яка надана виконкомом Пробіжнянської сільської ради з приводу повідомлення головою Пробіжнянської сільської ради ОСОБА_1 сесії Пробіжнянської сільської ради щодо виникнення конфлікту інтересів, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх повноважень за період з 1 січня 2017 року по 1 червня 2018 року, не було встановлено даних, які б вказували про повідомлення щодо виникнення конфлікту інтересів між Пробіжнянським сільським головою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 під час укладення договорів № 1 від 24 січня 2017 року, № 18 від 25 грудня 2017 року, № 3 від 13 березня 2018 року, № 4 від 25 квітня 2018 року, № 7 від 4 травня 2018 року.
Таким чином, Пробіжнянський сільський голова ОСОБА_1, всупереч вимог чинного законодавства, не вжив до моменту підписання вищевказаних договорів, заходів щодо недопущення конфлікту інтересів та не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку колегіальний орган (сесію) Пробіжнянської сільської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП України, а саме неповідомлення особою у випадках передбачених Законом, про наявність конфлікту інтересів.
Статтею 1 Закону передбачено, що реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є сільські голови.
Згідно ч. 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних, міських голів поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
вживати заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
В ході судового розгляду встановлено, що в момент підготовки та під час підписання вищезазначених договорів без погодження із сесією Пробіжнянської сільської ради в ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, чим він вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП України.
Відповідно до вимог ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Тому на підставі цієї правової норми суд накладає на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому суд відповідно до вимог ст. 34 вищевказаного Кодексу враховує щире розкаяння особи, що притягається до адміністративної відповідальності, його позитивну характеристику, він вперше притягається до адміністративної відповідальності, має на утриманні малолітню дитину, матеріальної шкоди внаслідок вчинених правопорушень на заподіяно.
З врахуванням наведених обставин, керуючись ст. 36, ч. 1, ч. 2 ст. 172-7, ст.ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 40 копійок судового збору судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211256026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга або протест прокурора подаються до апеляційного суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або протесту прокурора.
Суддя: В І Парфенюк