
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/1837/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді – Осіпова Ю.В.,
суддів – Бойка А.В., Єщенка О.В.,
при секретарі Іщенко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року (м. Одеса, дата складання повного тексту рішення – 27.04.2018 р.) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови від негайного здійснення перерахунку та виплати з 01.01.2016 року пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України №900 від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст.51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11.11.2015. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно з довідкою ГУ МВС України в Одеській області від 08.12.2015р. за №14/3-Ш-1757 у розмірі 7052,29 грн.;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити різницю недоплаченої пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсійний орган, на думку позивача, протиправно та без законних підстав не здійснив своєчасний перерахунок його пенсії відповідно до довідки ГУ МВС України в Одеській області від 08.12.2015р. №14/3-Ш-1757.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 02.02.2018 року дану справу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 – відмовлено у повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, ОСОБА_1 30.05.2018 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 року та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
18.09.2018 року до суду апеляційної інстанції надійшли заяви-клопотання від позивача та представника відповідача про розгляд даної справи без їх участі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач – ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з липня 2000 року по грудень 2014 року та 31.12.2014 року був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України.
З 01.01.2015 року позивач отримує пенсію (пенсійне посвідчення №2660601139) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»
04.12.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії.
Однак, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області своїм листом від 08.12.2017р. вих.№14/3-Ш-1757 повідомила позивача про те, що відповідно до постанови КМУ від 02.11.2006р. №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» з 01.01.2007 року органи внутрішніх справ позбавлені повноважень призначати та перераховувати пенсії та одночасно видала ОСОБА_1 довідку №4163 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 року.
Учасниками справи не заперечується, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з проханням здійснити перерахунок пенсії, між тим, такий перерахунок не був здійснений, як пенсіонеру органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 року, з підстав не виділення з Державного бюджету України додаткових коштів для даного перерахунку, в зв'язку з чим звернувся з позовом до суду за захистом свого права.
Крім того, Міністерство внутрішніх справ України своїм листом від 28.02.2018 року №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку за раніше виданими довідками та будуть сформовані нові довідки, з урахуванням приписів Постанови КМУ від 21.02.2018р. №1083.
Так, відповідачем фактично був здійснений розрахунок на доплату пенсії за період з 01.01.2016р. по березень 2018р. в загальній сумі 34 166, 34 грн. на підставі оновленої довідки № 4163, здійснений перерахунок пенсії, та розрахунок боргу за Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача у здійсненні перерахунку та виплати з 01.01.2016 року пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України №900 від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 50, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області від 08.12.2015 року за №14/3-Ш-1757 у розмірі 7052,29 грн., позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та повністю відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності вимог та, відповідно, з правомірності дій відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом №2262-ХІІ держава фактично гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393», яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Відповідно до п.п.1,2,3 вказаного Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п.1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у 5-денний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Далі, Пенсійний фонд України також у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє своїм головним Управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні ж управління Пенсійного фонду України, в свою чергу, складають у 10-денний строк з моменту надходження зазначеної інформації відповідні Списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В подальшому, на підставі цих Списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки ж видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, у відповідності до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2,3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.
Разом з тим, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, то така пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набула чинності з 01.03.2018 року.
Пунктом 3 зазначеної Постанови КМУ №103 наказано перерахувати з 01.01.2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р., відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абз.1 цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз.1 цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 року;
- з 01.01.2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз.1 цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Також, цією Постановою Кабінету Міністрів України було винесено зміни до п.5 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: «особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
У зв’язку з зазначеним, Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 року за №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, що на виконання ч.3 постанови КМУ №103, Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року та враховуючи вищевикладене, вважає неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розміри грошового забезпечення визначеного, з урахуванням за грудень 2015 року, які були видані раніше.
Нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальними званнями, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Так, як встановлено з матеріалів справи судами обох інстанцій та вже зазначалось вище, 04.12.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії.
Проте, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області своїм листом від 08.12.2017р. №14/3-Ш-1757 повідомила позивача про те, що з 01.01.2007 року органи внутрішніх справ позбавлені повноважень призначати та перераховувати пенсії та видано ОСОБА_1 довідку №4163 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 року.
Далі, як свідчать матеріали справи,позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з проханням здійснити перерахунок пенсії, однак, такий перерахунок так і не був здійснений йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 року, з підстав не виділення з Державного бюджету України додаткових коштів для даного перерахунку, в зв'язку з чим звернувся з позовом до суду за захистом свого права.
Проте, судова колегія зазначає, що вказана правова позиція пенсійного органу не відповідає висновкам рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року у зразковій справі №820/6514/17, відповідно до яких, в свою чергу, відповідачем протиправно не проведено перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2016р. відповідно до Закону №900-VIII, ст.63 Закону №2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України №988 та довідки №4163 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області.
Разом з тим, як вбачається з матерів справи, відповідачем на цей час вже здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, здійснений розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по березень 2018 року на підставі оновленої довідки №4163 та доручення з боргом згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року та з дотриманням Порядку №45 (а.с. 31-34).
Отже, з огляду на вищезазначене, оскільки відповідачем в добровільному порядку фактично вже були виправлені оскаржувані позивачем порушення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, включно за період з 01.01.2016 року, то відповідно, відсутні і підстави для задоволення позовних вимог, оскільки зазначені дії фактично призведуть до повторної виплати, у зв’язку з чим, судова колегія приходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 24.09.2018р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: ОСОБА_2
Судді: А.В. Бойко
ОСОБА_3