
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1669/18
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – судді Федусика А.Г.,
суддів – Шевчук О.А. та Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року за адміністративним позовом Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2018 року Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області (далі ТСВК) звернулась до суду з позовом до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 та просила визнати протиправною бездіяльність обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2, яка виражається в систематичному неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 01 березня 2018 року, 19 березня 2018 року та неприбутті на засідання ТСВК 24 березня 2018 року, на якому мало вирішитися питання про здійснення заходів щодо забезпечення скликання та проведення першої сесії місцевої ради; зобов'язати обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області шляхом прибуття до приміщення, де вона буде проводитись, відповідно до постанови ТСВК про повторне (втретє) скликання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області у встановлений ТСВК час, реєстрації у протоколі першого пленарного засідання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області та перебування на цьому засіданні.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року адміністративний позов було задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 01 березня 2018 року та 19 березня 2018 року, та зобов’язав відповідача особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. У задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, зареєстрований депутат Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказане рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 24 грудня 2017 року відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних міських голів, на яких ТСВК встановила результати перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Таїровської об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області.
ТСВК зареєстровано 20 новообраних депутатів з 26 депутатів - загального складу Таїровської селищної ради Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади, що підтверджується постановами ТСВК №№ 367-377 від 22 січня 2018 року, №№ 392-394 від 27 січня 2018 року, №№ 395, 396 від 10 лютого 2018 року, №№ 410-413 від 27 лютого 2018 року.
Постановою №374 ТСВК від 22 січня 2018 року відповідача було зареєстровано депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 10 (а.с. 53).
28 лютого 2018 року ТСВК прийняла постанову №414, якою у зв’язку з реєстрацією більш ніж двох третин новообраних депутатів від загального складу Таїровської селищної ради Таїровської селищної обєднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області (20 депутатів з 26), скликала першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області на 01 березня 2018 року о 14:00 за адресою: 65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка № 10, буд. 39/1.
У зв’язку з тим, що 01 березня 2018 року на пленарне засідання першої сесії Таїровської селищної ради з’явилось лише 12 зареєстрованих депутатів з 20, останнє не відбулося. Відповідач на пленарне засідання першої сесії не з’явився, що підтверджується списком присутніх депутатів Таїровської селищної ради в одномандатних виборчих округах.
15 березня 2018 року ТСВК прийняла постанову №415, якою повторно (вдруге) скликала першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області на 19 березня 2018 року о 14:00 за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка № 10, буд. 39/1.
Про час проведення першої сесії відповідача повідомлено шляхом надсилання телефонограми, що підтверджується відомістю інформування обраних депутатів Таїровської селищної ради про час проведення пленарного засідання 19 березня 2018 року, що наявна в матеріалах справи.
У зв’язку з тим, що 19 березня 2018 року на пленарне засідання першої сесії Таїровської селищної ради з'явилось лише 12 зареєстрованих депутатів з 20, останнє знов не відбулося. Відповідач на пленарне засідання першої сесії не з’явився, що підтверджується списком присутніх депутатів Таїровської селищної ради в одномандатних виборчих округах.
Вважаючи не з’явлення відповідача на пленарне засідання першої сесії Таїровської селищної ради протиправним, ТСВК звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, як новообраний депутат Таїровської селищної ради, протиправно не прибув на першу сесію Таїровської селищної ради, яка скликалася на 01 березня 2018 року та повторно на 19 березня 2018 року, оскільки ч.4 ст.49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прямо передбачено обов'язок депутата брати участь у роботі сесій ради. Водночас, судом першої інстанції було зазначено, що вимоги позивача про визнання протиправним неприбуття відповідача на засідання ТСВК 24 березня 2018 року, є безпідставними, оскільки обов'язок новообраного депутата прибути на засідання територіальної виборчої комісії, за її запрошенням, з питань неприбуття на першу сесію ради законом не передбачено, а тому підстав для задоволення позову в цій частині суд не вбачає.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Положеннями ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст.4 КАС України вбачається, що публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи;
Також, положеннями вказаної статті визначено, що суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (ч.4 ст.5 КАС України).
Тотожні положення за сутністю містить також і п.5 ч.1 ст.19 КАС України, за якими юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.
З аналізу наведенного можна дійти висновку, що можливість звернення суб'єкта владних повноважень до суду адміністративної юрисдикції має бути пов'язана перш за все та в контексті даних спірних правовідносин з умовою, що право на таке звернення прямо передбачене законом.
Частиною 1 ст.275 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму.
Разом з тим, з аналізу ч.4 ст.25 (Повноваження територіальних виборчих комісій) Закону України "Про місцеві вибори" не вбачається наявність у територіальній виборчій комісії права на звернення з позовом до адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності обраного та зареєстрованого депутата, яка виражається в систематичному неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області 01 березня 2018 року та зобов'язання обраного та зареєстрованого депутата особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного та з огляду на те, що ТСВК не наділена повноваженнями щодо звернення до адміністративного суду з вимогами, зокрема, щодо зобов'язання депутата прибути до приміщення та взяти участь у першій сесії новобраної селищної ради, колегія суддів приходить до висновку, що право, яке підлягає судовому захисту у позивача відсутнє, а тому в задоволенні вказаних позовних вимоги належить відмовити.
Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.308, 310, 321, 322, 325 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 – задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об’єднаної територіальної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі №10 ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_1 ОСОБА_4