
1Справа № 335/6689/18 2/335/1877/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м.Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Геєць Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Ровенської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району до ОСОБА_1, третя особа Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про стягнення суми сплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2018 року Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа: Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, про відшкодування кошті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посилаючись на те, що в ході перевірки Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області, згідно акту від 18.11.2016 року № 04-21/8 інспекцією виявлено, що відповідач, яка зареєстрована та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбаченому Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (із змінами) в управлінні мала на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 19.02.2015 року по 16.08.2018 року.
Згідно заяв відповідача від 19.02.2015 року № 313, 21.08.2015 року № 1498, 19.02.2016 року № 279, їй призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період:
з 19.02.2015 року по 18.08.2015 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1;
з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1;
з 19.02.2016 року по 16.08.2016 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідачу призначено (продовжено) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 19.02.2015 року по 18.08.2015 року; з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року; з 19.02.2016 року по 16.08.2016 року.
Вказує, що відповідач не повідомила управління про відкриття депозитного банківського рахунку на кошти у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Зазначає, що надміру виплачені кошти за вказані періоди складає 23269 грн. 79 коп.
З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів відповідачу було направлено лист-повідомлення про повернення грошової допомоги.
На рахунок управління від відповідача станом на 01.06.2018 року надійшло частково 470 грн. Таким чином загальна суму надміру виплачених коштів складає 23269 грн. 79 коп.
Зазначає, що до теперішнього часу належна до повернення на розрахунковий рахунок управління сума у розмірі 23269 грн. 79 коп. у добровільному порядку не повернута, заява про взяття зобов'язання щодо добровільного повернення коштів до управління не подана.
Посилаючись на зазначені обставини просило суд стягнути з відповідача надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 23269 грн. 79 коп. за період з 19.02.2015 року по 16.08.2018 року, судові витрати покласти на відповідача по справі.
Ухвалою судді від 19.06.2018 року було відкрито провадження і справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
09.07.2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити.
Відповідач надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Третя особа - Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області направило суду письмові пояснення, в яких просило позов задовольнити, судовий розгляд провести за їх відсутності.
Розгляд справи за відсутності учасника справи узгоджується з положеннями ч. 3 ст. 211 ЦПК України.
В силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, приймаючи до уваги позицію представника позивача, враховуючи заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
У відповідності до приписів пунктів 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї), в тому числі для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти).
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Судом встановлено, ОСОБА_1 за її зверненням уповноваженим органом видана довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, зокрема: № 2304005844 від 17.02.2015 року; № 2304014775 від 14.12.2016 року; № 2304014610 від 30.11.2016 року.
Згідно заяв відповідача від 19.02.2015 року № 313, 21.08.2015 року № 1498, 19.02.2016 року № 279, їй призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як працездатній особі, на період:
з 19.02.2015 року по 18.08.2015 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1;
з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1;
з 19.02.2016 року по 16.08.2016 року у сумі 1326 грн., щомісячно, за фактичним місцем проживання на той час за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно акту Державною фінансової інспекції в Запорізькій області від 18.11.2016 року № 04-21/8, в результаті проведення ревізії використання коштів в Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, виявлено, що ОСОБА_1, яка зареєстрована та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, мала на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищує 10-кританий розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 19.02.2015 року по 18.08.2015 року; з 19.08.2015 року по 18.02.2016 року; з 19.02.2016 року по 16.08.2016 року.
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії, соціальної допомоги, компенсації та пільги від 30.09.2016 року за період з 19.02.2015 року по 16.08.2016 року надмірно виплачені кошти відповідачу складають у сумі 23739 грн. 79 коп.
З метою повернення надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 позивачем було надіслано поштою, повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів від 15.03.2017 року № 06-03/0649 про повернення грошової допомоги у сумі 23739 грн. 79 коп. за місцем фактичного проживання відповідача.
Поштою, 20.12.2017 року управлінням було направлено відповідачу повторне повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів № 06-42/3728 про повернення грошової допомоги у сумі 23469 грн. 79 коп. (за мінусом сплачених коштів у розмірі 270 грн. за цей період) за місцем фактичного проживання.
На рахунок управління станом на 01.06.2018 року відповідачем сплачено 470 грн.:
- платежем від 17.05.2017 - 50 грн.;
- платежем від 13.06.2017 - 50 грн.;
- платежем від 23.08.2017 - 50 грн.;
- платежем від 19.09.2017 - 50 грн.;
- платежем від 11.10.2017 - 30 грн.;
- платежем від 14.11.2017 - 40 грн.;
- платежем від 13.12.2017 - 40 грн.;
- платежем від 15.01.2018 -40 грн.;
- платежем від 08.02.2018 - 40 грн.;
- платежем від 20.03.2018 - 40 грн.;
- платежем від 17.05.2018 - 40 грн.;
Таким чином, на момент подання позовної заяви, відповідач не повернув безпідставно отримані бюджетні кошти грошової допомоги в розмірі: 23269,79 грн. (23739,79 - 470,00).
Встановлено, що згідно договору строкового банківського вкладу (депозиту) № 260799288 від 10.06.2015 року розмір вкладу ОСОБА_1 значиться 160 000 грн., з чого слідкує, що сума коштів на депозитному рахунку відповідача перевищувала 10-кратний прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб.
Таким чином, судом встановлено факт неповідомлення ОСОБА_1 про наявність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, в період отримання допомоги від управління та при зверненні до управління за продовженням виплати допомоги.
Згідно п. 11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідач, звертаючись до управління із заявами про призначення адресної допомоги, не повідомив про наявність в нього на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що впливає на призначення такої допомоги, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів за період з 19.02.2015 року по 16.08.2016 року в сумі 223 269 грн. 79 коп.
Згідно положення ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову - на відповідача. На підставі ст. 141 ч. 6 ЦПК України суд стягує з відповідача в дохід держави витати по сплаті судового збору в сумі 1762 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 141, 261, 264, 265, 280-284, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району до ОСОБА_1, третя особа Управління східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про стягнення суми сплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_4) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 14, код ЄДРПОУ 37573822) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 23 269 (двадцять три тисячі двісті шістдесят дев'ять) грн. 79 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_4) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 14, код ЄДРПОУ 37573822) судовий збір в сумі 1762 (тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Запорізької області протягом тридцяти днів через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ю.В.Геєць