
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/4804/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В. М.,
суддів Богаченка С. І., Рибачука А. І.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н. В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року (рішення ухвалено у м. Івано-Франківськ судом у складі головуючого судді Панікара І.В.,) у справі № 809/484/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
В березні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просив визнати протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2;
зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 17.01.2018 - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, враховуючи періоди його роботи за Списком № 2: з 01.08.1991 по 30.06.1995, та з 10.07.1995 по 01.12.2002, що становить 11 років 3 місяці 22 дні;
допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць;
зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду протягом 10 днів з дня набрання ним законної сили.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) щодо відмови у прийнятті рішення згідно заяви від 22.12.2017 про призначення ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 77300) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до вимог пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області прийняти рішення щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до вимог пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за його заявою від 22.12.2017 з врахуванням обставин, встановлених у цій адміністративній справі.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду першої інстанції оскаржило Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке в апеляційній скарзі просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позивачу в задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем не подано ні до управління, ні до суду уточнюючої довідки, яка б підтверджувала стаж роботи позивача на пільгових умовах праці у ВАТ «Калушхімремонт». Подана ним архівна довідка підтверджує, що позивач з 10.07.1995 прийнятий на роботу на посаду газорізальника 3 розряду та з 02.12.2002 переведений сторожем. Однак позивачем не надано до суду архівну довідку про щомісячне нарахування заробітної плати за даний період, з якої можливо було б зробити висновок, що у відомостях про нарахування заробітної плати вказана саме ця професія позивача, та у разі, якщо проводилось щомісячне нарахування заробітної плати, встановити, що за даний період позивач не перебував у відпустках без збереження заробітної плати, оскільки саме перебування у відпустках без збереження заробітної плати має суттєве значення для зарахування певного періоду до пільгового стажу роботи.
На апеляційну скаргу ОСОБА_2 подав відзив, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Вислухавши суддю-доповідача, представника позивача, яка просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 01.08.1991 по 30.06.1995 працював на посаді газорізальника в Калуському заводі «Нафтобурмашремонт» ім. 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції (ВАТ «Карпатнафтомаш») та з 10.07.1995 по 01.12.2002 на аналогічній посаді в ВАТ "Калушхімремонт", що підтверджується записами трудової книжки позивача.
22 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про підтвердження стажу роботи, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №2 від 16 січня 2018 року позивачу підтверджено пільгових стаж роботи тривалістю 3 роки 11 місяців у ВАТ «Карпатнафтомаш».
Отримавши дане рішення, позивач 22.01.2018 після досягнення віку 56 років звернувся до відповідача із заявою про призначення йому з 17.01.2018 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, та зазначив, що він у відповідності до вимог пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на таку пенсію, оскільки необхідний повний пільговий стаж роботи його становить11 років 3 місяці 22 дні, а загальний стаж роботи значно більший ніж необхідний 32 роки 4 місяці 17 днів, досяг відповідного віку. До поданої заяви позивач додав пакет необхідних документів.
Листом за № 27/Б-15 від 01.02.2018 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивача, що зарахувати до пільгового стажу період його роботи з 10.07.1995 по 01.12.2002 в ВАТ «Калушхімремонт», що складає 7 років 4 місяці 22 дні, немає правових підстав, оскільки відсутня уточнююча довідка, яка б підтверджувала пільговий характер роботи позивача, видана у відповідності до вимог пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України №637 від 12.08.1993.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що період роботи позивача на посаді газорізальника у ВАТ «Калушхімремонт» з 10.07.1995 по 01.12.2002 (7 років 4 місяці 22 дні) підтверджено записами в трудовій книжці, архівними довідками, наказом про проведення атестації робочого місця. Таким чином, суд встановив факт перебування особи на посаді та виконання ним роботи, що міститься у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Щодо інших періодів роботи, зокрема на посаді газорізальника у ВАТ "Карпатнафтомаш" з 01.08.1991 по 30.06.1995, судом не встановлено спору між сторонами. Відповідач зазначив, що визнає пільгове зарахування стажу за даний період роботи, що складає 3 роки 11 місяців. Отже, суд встановив, що в сукупності пільговий стаж позивача складає 11 років 3 місяці 22 дні, як наявний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, який дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням віку, передбаченого статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, враховує таке.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (№ 1788-ХІІ) право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Згідно Списку № 2 «Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року № 10, чинного на час періоду роботи позивача, посада "Газорезчики" код професії 23200000-11618 розділ ХХXIІІ «Общие профессии» входить до робіт і посад, які пов'язані із шкідливими і важкими умовами праці.
В матеріалах справи містяться копія наказу ВАТ «Калушхімремонт» від 29.08.1997 №42 про результати атестації робочих місць за умовами праці працівників, які виходять на пільгову пенсію, в яких зазначено професію позивача - газорізальник.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць, постанова № 442 відповідно), та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 та 2 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників,
для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N5).
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Зі справи видно, що період роботи позивача на посаді газорізальника в ВАТ «Калушхімремонт» з 10.07.1995 по 01.12.2002 підтверджується архівною довідкою №01.7-01/142 від 21.02.2018.
Таким чином, судом встановлено, що період роботи позивача на посаді газорізальника з 01.08.1991 по 30.06.1995, та з 10.07.1995 по 01.12.2002 підтверджено записами в трудовій книжці, архівною довідкою, наказом про проведення атестації робочого місця.
Відповідно до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Оскільки позивач звернувся до пенсійного органу у віці 56 років, суд приходить до висновку про наявність у нього права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення за пенсією з 22.12.2017.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про протиправність відмови позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах та правомірно зобов'язав відповідача прийняти рішення щодо призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 за його заявою від 22 грудня 2017 року.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з врахуванням усіх обставин, що мають значення для вирішення справи, тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Доводи скаржника висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі № 809/484/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В. М. Багрій судді С. І. Богаченко А. І. Рибачук Повний текст постанови виготовлений 27.09.2018 о 16 год.