
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1178/18 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Петрика І.Й.
суддів Собківа Я.М., Сорочко Є.О.
при секретарі Кузьміній Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу Міністерства оборони України
на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року
у справі № 825/1178/18
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Міністерства оборони України
третя особа Чернігівський обласний військовий комісаріат
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України в якому просив:
- визнати неправомірним рішення відповідача від 05.01.2018 № 2, виражене у формі Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності в сумі 206 700,00 грн.;
- зобов'язати відповідача призначити йому одноразову грошову допомогу відповідно до п. б ч. 1 ст. 16-2 Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'' у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок одноразової грошової допомоги по інвалідності та виплатити йому різницю між вже виплаченим розміром одноразової грошової допомоги у сумі 206700,00 грн. та сумою одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно, прийнято рішення про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням III групи інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, із застосуванням положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, станом на час встановлення йому інвалідності та виплачено одноразову грошову у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму станом день встановлення інвалідності (січень 2016 року) замість виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму станом на 1 січня календарного року.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу в якій зазначає, у зв'язку із тим, що днем встановлення інвалідності позивачу є 27.01.2016 р., а тому, для призначення та виплати одноразової грошової допомоги слід керуватись нормами закону, що діяли на день виникнення права на отримання такої допомоги. Також зазначає, що оскаржуване рішення є незаконним, прийнятим судом з порушення норм матеріального та процесуального права ,неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку із наведеним просить суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_3 зазначає, що з доводами апелянта викладеними у апеляційній скарзі не погоджується та просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що остановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.08.2017 у справі № 750/5108/17, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017, позовні вимоги ОСОБА_3 були задоволені частково та, в тому числі, зобовязано Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у звязку з встановленням ІІІ групи інвалідності, повязаної з виконанням обовязків військової служби .
Так, на виконання постанови суду комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, оформлене протоколом від 05.01.2018 № 2, про призначення позивачу допомоги у звязку з встановленням ІІІ групи інвалідності, повязаної з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності в сумі 260700,00 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
Згідно з частинами першою та другою ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до п. б) частини першої ст. 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в чинній на час встановлення позивачу інвалідності ІІІ групи, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі, зокрема150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Згідно з п. б) частини першої ст. 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції Закону № 2004-VIII від 06.04.2017, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі, зокрема, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (надалі - Порядок № 975), особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З системного аналізу наведених норм законодавства випливає, що датою, з якої виникає право на отримання одноразової грошової допомоги у разі інвалідності у розмірах, що встановлені статтями 16, 16-2 Закону України ``Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей `` в редакції Закону України ``Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей `` № 2004-VIII від 06.04.2017 та відповідно до Порядку № 975 є момент встановлення такої інвалідності в період дії таких актів. Особи, допомога яким не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяла на день виникнення права на отримання такої допомоги, тобто на день такої інвалідності.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги мотивував своє рішення тим, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей», набрав чинності 07.05.2017, а рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу комісією Міністерства оборони України прийнято 05.01.2018, та той факт, що відповідачем раніше не було прийнято рішення стосовно призначення та виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги або інших компенсаційних виплат, суд дійшов висновку, що позивач має право на розрахунок одноразової грошової допомоги саме у розмірі 250-кратного розміру прожиткового мінімуму.
Колегія суддів не погоджується з такою позицією суду з огляду на наступне.
Як вбачається із довідки МСЕК серії АВА № 018748 від 27.01.2016 р. позивачу під час первинного огляду було встановлено 3 групу інвалідності у зв'язку із пораненням, контузією пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби в країнах де велись бойові дії.
Таким чином, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю військовослужбовця у позивача виникло з моменту встановлення 3 групи інвалідності, а саме з 27.01.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції та знайшли своє належне підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Керуючись ст. ст. 229,242,243, 250, 308, 313, 315, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України -задовольнити.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року - скасувати та прийняти нове рішення.
У задоволення адміністративного позову Міністерства оборони України- відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.
Суддя - доповідач Петрик І.Й.
Судді Собків Я.М.
Сорочко Є.О.