
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 801/132/13-а
У Х В А Л А
25 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Сорочка Є.О., суддів Літвіної Н.М., Федотова І.В., перевіривши заяву Міністерства аграрної політики України про визнання виконавчого листа Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2014 року № 801/132/13-а таким, що не підлягає виконанню у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Старокримський" до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, Державної казначейської служби України, Управління Державної казначейської служби України в Кіровському районі Автономної Республіки Крим, Міністерства агарної політики та продовольства України, Міністерства агарної політики та продовольства України в Автономній Республіці Крим, третя особа: Управління агропромислового розвитку Кіровської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій і стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Київського апеляційного адміністративного суду 20.09.2018 надійшла заява Міністерства аграрної політики України про визнання виконавчого листа Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2014 року № 801/132/13-а таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII; далі - КАС) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 374 КАС суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Підпунктом 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС передбачено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Аналіз викладених норм КАС дає підстави для висновку, що оскільки Єдиний державний реєстр виконавчих документів наразі не почав функціонувати, то питання визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню повноважний вирішувати лише суд, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Про те, що Отже, Перехідні положення КАС передбачають вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень в адміністративних справах, саме судами, які здійснювали розгляд справи як суд першої інстанції, наголосив також і Верховний Суд у постанові від 13 вересня 2018 року по справі №636/3448/16-а.
Судом, який розглядав справу № 801/132/13-а як суд першої інстанції є Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим.
Згідно частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечити розгляд адміністративних справ Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим - Київським окружним адміністративним судом, адміністративних справ Окружного адміністративного суду міста Севастополя - Окружним адміністративним судом міста Києва; Севастопольського апеляційного адміністративного суду - Київським апеляційним адміністративним судом.
Таким чином, згідно наведеного вище підпункту 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС з урахуванням статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» питання визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у даній справі повноважний вирішувати Київський окружний адміністративний суд.
Отже, заяву Міністерства аграрної політики України про визнання виконавчого листа Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2014 року № 801/132/13-а таким, що не підлягає виконанню, подано не до того адміністративного суду, який вправі вирішити поставлене у ній питання.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Оскільки нормами КАС не передбачено процесуальних наслідків звернення особи із заявою про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню до суду апеляційної інстанції, тобто в порушення визначеної підпунктом 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС інстанційної юрисдикції, колегія суддів вважає за необхідне застосувати за аналогією закону положення пунктів 2-3 частини першої статті 29 КАС, якими передбачено передачу справи до суду, до територіальної юрисдикції якого належить справа.
Висновок суду апеляційної інстанції про передачу справи до суду першої інстанції у зв'язку із порушенням правил інстанційної юрисдикції підтримав Верховний Суд у постанові від 18 квітня 2018 року по справі №826/14565/17.
Враховуючи викладене, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку про необхідність передачі заяви Міністерства аграрної політики України про визнання виконавчого листа Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2014 року № 801/132/13-а таким, що не підлягає виконанню, на розгляд Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 34, 243, підпунктом 18.2 пункту 18 Перехідних положень КАС, суд
УХВАЛИВ:
Передати на розгляд Київського окружного адміністративного суду заяву Міністерства аграрної політики України про визнання виконавчого листа Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2014 року № 801/132/13-а таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Є.О. Сорочко
Суддя Н.М. Літвіна
Суддя І.В. Федотов