Постанова № 76730686, 13.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2018
Номер справи
808/1951/18
Номер документу
76730686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

13 вересня 2018 року справа № 808/1951/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю.,

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року (головуючий суддя Лаазаренко М.С.)

у справі № 808/1951/18

за позовом ОСОБА_1

до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у разі втрати годувальника, обчисливши пенсії по інвалідності померлого чоловіка, ОСОБА_2, у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію у разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01.10.2017, обчисливши пенсію по інвалідності померлого чоловіка, ОСОБА_2, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до п.5 ч.2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ від 03.10.2017 з 01.10.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2, який приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовозобов'язаний, в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у разі втрати годувальника, обчислення пенсії по інвалідності її чоловіка з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, втім у задоволенні цієї заяви відповідач протиправно відмовив у зв'язку з тим, що померлий чоловік приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.06.1986 по 10.12.1986 не під час проходження дійсної строкової служби.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції мотивовано відсутністю підстав для перерахунку позивачу пенсії у разі втрати годувальника, обчислення її з пенсії по інвалідності померлого чоловіка, ОСОБА_2, у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року, з огляду на те, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюється.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з’ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Позивач, виходячи з положень Законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зазначає, що громадяни із числа військовозобов’язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Оскільки померлий чоловік позивача як військовозобов’язаний був призваний на військові збори і в складі військової частини в період з 20.06.1986 по 10.12.1986 виконував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, він є військовослужбовцем у розумінні ст.10 Закону № 796-ХІІ.

Стосовно застосування положень ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, позивач наполягає, що оскільки в зоні Чорнобильської катастрофи померлий чоловік ОСОБА_1 перебував у складі військової частини, він проходив дійсну строкову службу, так як був залучений для виконання своїх службових обов’язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме військовою частиною.

Відповідач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржене рішення суду першої інстанції обґрунтованим та правомірним, зауважує, що на час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка призвела до інвалідності, ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з Запорізьким титаномагнієвим комбінатом та був призваний на спеціальні військові збори, і за роботу в населених пунктах в зоні відчуження йому була виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою № 531 від 18.08.93 та довідкою № 525 від 16.10.91 про заробітну плату, які видані Запорізьким титаномагнієвим комбінатом, а відтак ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відсутні.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Запоріжжя та отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі фактичних збитків за померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до військового квитка НО № 1898874, виданого Жовтневим районним воєнним комісаріатом Запорізької області від 11.11.1964, чоловік позивача - ОСОБА_2 з 15.11.1964 по 11.12.1967 проходив військову строкову службу в Радянській армії, а з 20.06.1986 по 10.12.1986 виконував службові обов’язки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні на ЧАЕС в складі військової частини №93632 (а. с.16-18).

Внаслідок виконання службових обов’язків по ліквідації наслідків ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 встановлено І групу інвалідності у зв’язку з захворюванням, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії (а. с.12, 15, 48 на зв.).

ОСОБА_1 звернулась до Правобережного ОУПФУ м.Запоріжжя із заявою від 02.05.2018, в якій просила перерахувати її пенсію по втраті годувальника, обчисливши пенсію по інвалідності її померлого чоловіка, ОСОБА_2, з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а. с.19).

Відповідач листом від 18.05.2018 № 205/К-9 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вимог ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін, внесених Законом від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, оскільки під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 не проходив дійсну строкову службу (а. с.20).

ОСОБА_1, вважаючи порушеним своє право на отримання пенсії у визначеному законодавством розмірі, звернулась до адміністративного суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції в результаті аналізу законодавства, що регулює спірні правовідносини, дійшов висновку про відсутність у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії по втраті годувальника.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Спірним в межах даної справи є питання віднесення померлого чоловіка позивача до категорії осіб, які мають право на обчислення пенсії по інвалідності з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, застосування ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII.

Статтею 9 вказаного Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, а саме: особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Умови та підстави призначення пенсії по інвалідності військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, визначено в ст.59 Закону № 796-XII

Відповідно до ст.59 Закону № 796-XII (в редакції Закону України від 05.10.2006 № 231-V, що діяла до 01.10.2017) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже ч.3 ст.59 вказаного Закону було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Законом України від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» статтю 59 Закону № 796-XII викладено в новій редакції, відповідно ч. 3 ст.59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, з 1 жовтня 2017 року розширено перелік категорій осіб, на яких поширюється дія ч.3 ст.59 Закону № 796-XII (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою):

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань;

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.

Висновок, що вказаний у ч.3 ст.59 Закону № 796-XII перелік осіб стосується виключно військовослужбовців, а не будь яких інших осіб, випливає з того, що зазначена норма закріплена саме в статті 59 Закону, якою, як зазначено вище, визначено умови призначення пенсій саме військовослужбовцям.

При цьому, вказана норма права (ч.3 ст.59 Закону) стосується не усіх військовослужбовців, а виключно тих, які проходили дійсну строку службу.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.06.1986 по 10.12.1989, в той час як строкову військову службу проходив з 15.11.1964 по 11.12.1967.

Таким чином, оскільки на момент участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС чоловік позивача - ОСОБА_2 не проходив дійсну строкову службу, а був призваний на військові збори, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що на нього не поширюються положення ч.3 ст.59 Закону.

З приводу посилання позивача на п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 № 1210, апеляційний суд також погоджується з доводами суду першої інстанції.

Вказаним Порядком визначається не право, а порядок реалізації положень ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пунктом 1 вказаного Порядку №1210 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851) передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону № 796-XII.

Так, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв’язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою, наведеною в пункті 9 цього Порядку.

15.11.2017 (після внесення змін до ст. 59 Закону № 796-ХІІ) постановою Кабінету Міністрів України № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни до Порядку № 1210, а саме: у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Отже, наведеним підтверджується, що пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, а відтак може бути застосований виключно до осіб, на яких поширюється дія ч. 3 ст. 59 вказаного Закону.

Особам, які отримують пенсію на підставі ст. 54 Закону № 796-ХІІ, пенсія розраховується за пунктом 9 Порядку № 1210.

З огляду на викладене, відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, отже є вірним висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Наведені позивачем в апеляційній скарзі доводи висновків суду першої інстанції не спростовують.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року у справі № 808/1951/18 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко