Постанова № 76730049, 27.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2018
Номер справи
803/425/18
Номер документу
76730049
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2018 рокуЛьвів№876/5201/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Затолочного В.С., Шавеля Р.М.,

при секретарі судового засідання: Гнатик А.З.

з участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі №803/425/18 (винесене головуючим суддею Костюкевич С.Ф. проголошене о 9:20 год. у м. Луцьку, повний текст складений 21.05.2018р.) за адміністративним позовом Приватного підприємства «Євро Запчастини» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

ПП «Євро Запчастини» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов’язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваними рішеннями Комісії ДФС України від 18.01.2018 року №563923/41313598, №563924/41313598, №563911/41313598, №563919/41313598, №563912/41313598, №563920/41313598, №563921/41313598, №563914/41313598, №563916/41313598 було відмовлено у реєстрації в ЄРПН поданих ОСОБА_2 «Євро запчастини» податкових накладних від 04.12.2017 року №6, №7, №8, №9, №10, №11 та від 05.12.2017 року №12, №13, №14 з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування.

Позивач не погоджується із вказаними рішеннями Комісії ДФС України від 18.01.2018 року №563923/41313598, №563924/41313598, №563911/41313598, №563919/41313598, №563912/41313598, №563920/41313598, №563921/41313598, №563914/41313598, №563916/41313598, вважає їх незаконними та необґрунтованим, оскільки у рішенні чітко не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію спірних ПН, а подані платником пояснення та документи підтверджують факт здійснення господарських операцій, по яких були складені від 04.12.2017 року №6, №7, №8, №9, №10, №11 та від 05.12.2017 року №12, №13, №14, у реєстрації в ЄРПН яких безпідставно відмовлено оскаржуваними рішеннями.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Державної фіскальної служби України від 18.01.2018 року №563923/41313598, №563924/41313598, №563911/41313598, №563919/41313598, №563912/41313598, №563920/41313598, №563921/41313598, №563914/41313598, №563916/41313598 про відмову в реєстрації податкових накладних. Зобов’язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Приватним підприємством «Євро запчастини» податкові накладні від 04.12.2017 року №6, №7, №8, №9, №10, №11 та від 05.12.2017 року №12, №13, №14. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Приватного підприємства «Євро запчастини» судові витрати в розмірі 31 716 грн.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки судом неповно та неправильно встановлені обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до винесення незаконного рішення. Зокрема апелянт посилається на те, що реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки не відповідає критеріям оцінки ступеня ризику, визначеному пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», про що сформовано відповідну квитанцію. Зокрема зазначає, що у квитанції чітко вказано визначення критерію оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційного розгляду справи апеляційну скаргу підтримав з підстав наведених у скарзі, просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Позивач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує наступне, що ПП «Євро Запчастини» зареєстроване як юридична особа 03.05.2017 року, взяте на облік як платник податків у Луцькій ОДПІ та з 01.07.2017 року зареєстроване як платник податку на додану вартість (ПДВ), що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість №1703184500186 від 04.07.2017 року.

Як вбачається з матеріалів справи, при здійсненні операцій з продажу товару – бувших у використанні автозапчастин для Товариства з обмеженою відповідальністю «Дітрейд ЛТД» позивачем було оформлено та надіслано відповідачу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 04.12.2017 року №6 на суму 29 232 грн. (в тому числі ПДВ – 4 872 грн.), №7 на суму 21 935 грн. (в тому числі ПДВ – 3 655,83 грн.), №8 на суму 25 589 грн. (в тому числі ПДВ – 4 264,83 грн.), №9 на суму 40 185 грн. (в тому числі ПДВ – 6 697,50 грн.), №10 на суму 219 022 грн. (в тому числі ПДВ – 36 503,67 грн.), №11 на суму 29 243 грн. (в тому числі ПДВ – 4 873,83 грн.) та від 05.12.2017 року №12 на суму 187 836 грн. (в тому числі ПДВ – 31 306 грн.), №13 на суму 43 980 грн. (в тому числі ПДВ – 7 330 грн.), №14 на суму 13 834 грн. (в тому числі ПДВ – 2 305,67 грн.).

З квитанцій про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.12.2017 року вбачається, що реєстрація вказаних ПН була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки вказані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

З повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №1-№9 від 12.01.2018 року вбачається, що до ДФС України 12.01.2018 року доставлено від ПП «Євро Запчастини» копії документів про підтвердження реальності здійснення операції, щодо яких зупинено реєстрацію ПН.

18.01.2018 року Комісія ДФС України прийняла рішення №563923/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №6 в ЄРПН, №563924/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №7 в ЄРПН, №563911/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №8 в ЄРПН, №563919/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №9, №563912/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №10 в ЄРПН, №563920/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №11 в ЄРПН, №563921/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №12 в ЄРПН, №563914/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №13 в ЄРПН, №563916/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №14 в ЄРПН з підстави: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної прийнято з порушенням вимог нормативно-правових актів, без зазначення у ньому мотивів їх прийняття.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу

Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 13.06.2017 року №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом №567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 року (далі – Постанова КМУ №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №752/30620 (далі – Порядок №566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Згідно із пунктом 16 Порядку №566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

За приписами пункту 19 Порядку №566 розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

Як передбачено пунктами 20, 21 Порядку №566, рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є ухвальним. Рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

З оскаржуваних рішень Комісії ДФС України від 18.01.2018 року №563923/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №6 в ЄРПН, №563924/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №7 в ЄРПН, №563911/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №8 в ЄРПН, №563919/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №9, №563912/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №10 в ЄРПН, №563920/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №11 в ЄРПН, №563921/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №12 в ЄРПН, №563914/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №13 в ЄРПН, №563916/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №14 слідує, що вони прийняті з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що вказані рішення від 18.01.2018 року №563923/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №6 в ЄРПН, №563924/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №7 в ЄРПН, №563911/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №8 в ЄРПН, №563919/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №9, №563912/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №10 в ЄРПН, №563920/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №11 в ЄРПН, №563921/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №12 в ЄРПН, №563914/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №13 в ЄРПН, №563916/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №14 формально містять підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №190, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Разом з тим, у зазначеному рішенні взагалі не вказано, які саме надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та якими мотивами керувалася Комісія ДФС України, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що відповідачем мало місце порушення вимог підпункту 201.16.1 пункту 201 статті 201 ПК України, оскільки в квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.11.2017 року чітко не вказано, на підставі якого саме критерію оцінки ступеня ризиків було здійснено зупинення реєстрації ПН від 04.12.2017 року №6, №7, №8, №9, №10, №11 та від 05.12.2017 року №12, №13, №14 в ЄРПН, та не вказано, які саме копії документів (за вичерпним переліком) пропонується надати позивачу, які були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію вказаних ПН в ЄРПН.

Подані позивачем копії документів, згідно з повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій №1-№9 від 12.01.2018 року які доставлені до ДФС України 12.01.2018 року, підтверджують здійснення господарських операцій, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття Комісією ДФС України рішень про реєстрацію вказаних ПН, виходячи з такого.

Так, з наданих до вищевказаного пояснення документів вбачається, що ПП «Євро Запчастини» згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 20.11.2017 року №113/01 придбало у ОСОБА_2 «Лігерус Лімітед» бувші у використанні транспортні засоби в кількості 10 шт. Факт придбання позивачем вищевказаних транспортних засобів підтверджується актом приймання-передачі №113/01 від 20.11.2017 року.

В подальшому ПП «Євро Запчастини» проведено розкомплектацію сідельного тягача марки DAF FT XF 105.410 та сідельного тягача марки RENAULT MAGNUM 500 на запчастини, що підтверджується розкомплектацією номенклатури №11 від 01.12.2017 року та №12 від 04.12.2017 року.

01.12.2017 року між ПП «Євро Запчастини» та ОСОБА_2 «Дітрейд ЛТД» було укладено договір поставки товару №08/17 на поставку бувших у використанні автозапчастин в загальній кількості 21 одиниця, на загальну суму 365 206 грн.

01.12.2017 року між ПП «Євро Запчастини» та ОСОБА_2 «Дітрейд ЛТД» було укладено договір поставки товару №09/17 на поставку бувших у використанні автозапчастин в загальній кількості 21 одиниця, на загальну суму 245 650 грн.

В пунктах 5.1 вказаних договорів вказано, що покупець здійснює розрахунок за товар на умовах після оплати, шляхом перерахування грошових коштів у розмірі 100% вартості товару на розрахунковий рахунок продавця протягом 10 календарних днів з моменту реєстрації продавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до статті 201 ПК України.

Автозапчастини від розкомплектованих сідельних тягачів в подальшому на підставі договорів поставки товару №08/17, №09/17 від 01.12.2017 року були реалізовані позивачем ОСОБА_2 «Дітрейд ЛТД», а за фактом їх реалізації виписано податкові накладні від 04.12.2017 року №6, №7, №8, №9, №10, №11 та від 05.12.2017 року №12, №13, №14, реєстрацію яких в ЄРПН відповідачем було зупинено.

Факт реалізації ОСОБА_2 «Дітрейд ЛТД» бувших у використанні автозапчастин підтверджується також видатковими накладними від 04.12.2017 року №№24, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, довіреностями на отримання ТМЦ від ПП «Євро Запчастини» від 04.12.2017 року №№80, 78, 79, 81, 82, 83, 84, 85, 86, оборотами рахунків 361 за грудень 2017 року, 631 за листопад, 281 за листопад-грудень 2017 року, 207 за листопад-грудень 2017 року.

Як слідує з договору суборенди нежитлового приміщення від 17.05.2017 року ПП «Євро Запчастини» орендує у ОСОБА_2 «Рест Кепітал Менеджмент» нежитлове приміщення за адресою м. Луцьк, вул. Рівненська, 48.

Крім того, як вбачається з відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності підприємства, зокрема, належать: код 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; код 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний); код 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідачем, не спростовано достовірності відомостей первинних та розрахункових документів, поданих платником податків на підтвердження факту реальності здійснення господарських операцій за спірними правочинами, та не доведений факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в т.ч. ПК України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що оскаржувані рішення від 18.01.2018 року №563923/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №6 в ЄРПН, №563924/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №7 в ЄРПН, №563911/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №8 в ЄРПН, №563919/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №9, №563912/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №10 в ЄРПН, №563920/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 04.12.2017 року №11 в ЄРПН, №563921/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №12 в ЄРПН, №563914/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №13 в ЄРПН, №563916/41313598, яким відмовлено у реєстрації ПН від 05.12.2017 року №14 в ЄРПН прийняті з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у них мотивів їх прийняття.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Приведені в апеляційні скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України – залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі №803/425/18 – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складено 27.09.2018р.