
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
27 вересня 2018 р. Справа № 2040/5952/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньов О.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул.Стадіонний проїзд, буд.6/6, кв 29, м.Харків, 61091, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул.Валентинівська, буд.22-Б, м.Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) , Головного Управління Державної казначейської служби у Харківській області (вул. Бакуліна, буд.18, м.Харків, 61166, код ЄДПОУ 37874947) про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, Головного Управління Державної казначейської служби у Харківській області, у якому просить суд зобов'язати Управління Пенсійною фонду України в Московському районі м.Харкова та Головне управління Державної Казначейської служби в м.Харкові повернути безпідставно сплачений ОСОБА_1 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 3545 грн. (три тисячі п'ятсот сорок п’ять гривень).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення відповідача про відмову у поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є протиправним.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідачем, Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки відсутнє правове регулювання питання звільнення від сплати збору осіб, що придбавають житло вперше, у зв'язку із чим просив суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 10.02.2018 між ОСОБА_2, ОСОБА_1 (покупці) та ОСОБА_3 (продавець) укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою:м. Харків, стадіонний проїзд, б. 6/6, кв. 29.
Договір купівлі-продажу від 10.02.2018 посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_4 та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності.
Відповідно до пункту 5 договору купівлі-продажу квартири ціна квартири встановлена в розмірі 709025,00 грн.
Позивачем, під час укладання договору сплачено 3545,13 грн збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (1% її вартості. Відповідно до придбаної частки 1/2), що підтверджується квитанцією № ПН4414 від 09.02.2018.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова із заявою вх.№16.04.2018, в якій просив подати подання в порядку, передбаченому п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна відповідно до квитанції № ПН4414 від 09.02.2018.
За результатами розгляду заяви Управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова надано відповідь за № 8798/30-05-02 від 19.04.2018, в якій зазначено, що повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, яке придбавається вперше, можливе лише за наявності позитивного судового рішення.
Вважаючи відмову Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд дійшов висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру, вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № НОМЕР_2, сформованого 10.02.2018 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 квартири за адресою: м. Харків, Стадіонний проїзд, б. 6/6, кв. 29, придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 10.02.2018, що посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №405970663101.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що будь-якого нерухомого майна за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження ОСОБА_1 про придбавання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно вперше придбав житло (за договором купівлі-продажу квартири від 10.02.2018 за адресою: м. Харків, Стадіонний проїзд, б. 6/6, кв. 29 та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості, відповідно до придбаної частки (1/2).
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі – органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
Відмова Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова у повернені позивачу збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 3545,00 грн, є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, ОСОБА_1 сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 3545,00 грн, підлягають поверненню.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі – органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
З метою відновлення порушеного права позивача, а також із урахуванням вищенаведених вимог Порядку №787, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 3545,00 грн відповідно до квитанції № ПН 4414 від 09.02.2018 підлягає задоволенню з урахуванням того, що відповідачам необхідно спільно здійснити комплекс дій щодо відновлення порушеного права позивача, а саме - Управлінню Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова підготувати відповідне подання, а Головному управлінню Державної Казначейської служби у Харківській області - здійснити процедури із забезпечення виконання такого подання у порядку та у строки, встановлені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (вул.Стадіонний проїзд, буд.6/6, кв 29, м.Харків, 61091, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул.Валентинівська, буд.22-Б, м.Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) , Головного Управління Державної казначейської служби у Харківській області (вул. Бакуліна, буд.18, м.Харків, 61166, код ЄДПОУ 37874947) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та Головне управління Державної Казначейської служби у Харківській області повернути безпідставно сплачений ОСОБА_1 (вул.Стадіонний проїзд, буд.6/6, кв 29, м.Харків, 61091, код НОМЕР_1) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 3545 грн. (три тисячі п'ятсот сорок п'ять гривень), у порядку, встановленому законом.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170) на користь ОСОБА_1 (вул.Стадіонний проїзд, буд.6/6, кв 29, м.Харків, 61091, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 27 вересня 2018 року.
Суддя О.Г. Котеньов