Рішення № 76727100, 26.09.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2018
Номер справи
0640/4175/18
Номер документу
76727100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4175/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити розрахунок, нарахування та виплатити компенсації за втрату частини доходів,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Овруцького об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просила:

- визнати дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправним;

- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 у справі №2а-2164/10 за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

В обґрунтування позову зазначає, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 у справі №2а-2164/10 відповідачем здійснено перерахунок розміру пенсії, однак на картковий рахунок ОСОБА_1 перераховану суму пенсії зараховано 11 червня 2018 року. Вважає, що відповідач повинен виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи.

11 вересня 2018 року на електронну пошту суду та 13.09.2018 поштою до суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 12.09.2018 залишено без задоволення клопотання Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про розгляд за правилами загального позовного провадження.

17 вересня 2018 року до суду надійшов лист Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до якого додано: копію постанови Народицького районного суду Житомирської області, копія розпорядження, копія протоколу індивідуального перерахунку.

17 вересня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах своїх повноважень виконав рішення суду, а саме здійснив перерахунок пенсії позивача. Зазначає, що виплата перерахованої згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а не з коштів Пенсійного фонду України.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести ОСОБА_2 перерахунок розміру пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та її виплату за період з 07.06.2010 року по 23.11.2010 року й додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із розрахунку 75 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 .

Позивач у позові вказує, що Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011 постанову Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 у справі №2а-2164/10 - залишено без змін.

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, яка міститься в матеріалах адміністративної справи, ОСОБА_2 після реєстрації шлюбу отримала прізвище "Сливка" (а.с. 14).

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просила провести розрахунок та виплатити компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати частини пенсії згідно судового рішення. Вказала, що суму доплати за період із 07.06.2010 по 23.11.2010 надійшла на її картковий рахунок лише 11.06.2018. (а.с. 12)

Листом №1001/02.3 від 06.08.2018 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило заявника, що управлінням Пенсійного фонду України в Народицькому районі здійснено перерахунок пенсії за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 в сумі 29021,63 грн. Повідомлено, що Постановою КМУ №440 затверджено порядок погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою. Згідно п. 3 Порядку рішення подається до органів ДВС для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості. Зазначає, що виплата доплати відповідно до рішення Народицького суду була проведена Державною казначейською службою України (а.с. 13)

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-ІІІ (далі - Закон) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати затверджений Постановою КМУ від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок), для реалізації згаданого Закону.

Відповідно до статей 1,2 Закону, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Із системного аналізу вказаних правових норм, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону №1058-IV, статтею 2 Закону та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №522/5664/17, №336/4675/17 та від 21.02.2018 у справі №569/7903/16ц.

Відповідачем надано до суду докази здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Народицького районного суду, зокрема розпорядження 128201 від 31.08.2011 та протокол від 23.09.2011.

Судом досліджено надані документи та встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Народицькому районі здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період із 07.06.2010 по 23.11.2010, що охоплений судовим рішенням. Однак доказів виплати нарахованої за вказаний період пенсії, відповідачем до суду не надано.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", якою визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, однак суд наголошує, що постановою Народицького районного суду не приймалось рішення щодо стягнення коштів з відповідача на користь позивача. Рішення суду носило зобов'язальний характер здійснити перерахунок та виплатити пенсію.

Щодо посилання відповідача на позицію Верховного Суду у справі №757/29541/14а, в якій зазначено: "невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин", суд відмічає, що у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 судом не досліджується поважність причин невиконання судового рішення, а надається правова оцінка вчасному невиконанню судового рішення.

Згідно статті 3 Закону, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).

Положеннями вказаного порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (п. 4 Порядку ).

Згідно з пунктом 6 Порядку, компенсація виплачується за рахунок:

- власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян;

- коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету

- коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Згідно висновків Європейського суду з прав людини, висловлених, зокрема, у рішенні «Федоренко проти України» (№25921/02) від 01.06.2006, в яких Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до практики Суду, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, вимоги задоволення яких позивач може обґрунтувати наявністю «виправданих очікувань» щодо отримання можливості ефективного використання права власності. Тобто, Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, а також сформулював позицію щодо розуміння права вимоги як такого, що може вважатися «активом»: воно має бути законодавчо обґрунтованим, тобто має існувати чинна норма закону щодо виплат, в тому числі і пенсійних. На момент дії цієї норми право вимоги є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 у справі №2а-2164/10 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Народицькому районі провести ОСОБА_2 перерахунок розміру пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та її виплату за період з 07.06.2010 року по 23.11.2010 року й додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із розрахунку 75 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 .

Отже,обставини того, що відповідач за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 протиправно не здійснював належні нарахування та виплати позивачу суми пенсії не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений постановою Народицького районного суду Житомирської області, яка набрала законної сили.

На виконання вказаного судового рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача та виплачено останній 11 червня 2018 року ( підтверджується випискою по картковому рахунку. а.с. 11) суму недоотриманої пенсії в розмірі 29021,63 грн. за період з 07.06.2010 по 23.11.2010

Оскільки тривале не нарахування пенсії за минулі періоди сталося з вини відповідача, а фактична виплата заборгованості проведена лише у червні 2018 року, суд приходить до висновку, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду, в тому числі за період, який передував постановленню Народицьким районним судом Житомирської області рішення у справі №2а-2164/10.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії протиправним;

Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського,12,Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100, код ЄДРПОУ 40380946) здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (вул. Полякова, 80, Народичі, Народицький район, Житомирська область,11401, РНОКПП НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Народицького районного суду Житомирської області від 17.12.2010 у справі №2а-2164/10 за період з 07.06.2010 по 23.11.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Повний текст рішення складено 26.09.2018.

Суддя О.В. Лавренчук