
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1770/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (25011, м. Кропивницький, пров. Мухіної, буд. 2, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та з 28.01.2013 року отримує пенсію по інвалідності, призначену за нормами статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ у розмірі 80% від суми заробітної плати, визначеної у довідках Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості від 28.01.2013 року. Однак, при обчисленні розміру її пенсії у заробіток не були включені всі складові заробітної плати (щомісячна індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків), з яких сплачувалися страхові внески. У зв’язку з цим у травні 2018 року позивачка звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат, відповідно до довідки №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості. Рішенням №172922 від 24.05.2018 року їй відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року пенсії в порядку на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивачка з таким рішення не погоджується, вказуючи, що ці положення не стосуються пенсіонерів, яким пенсію призначено відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ. Наголошує, що її заява стосувалася перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з неврахуванням при її призначенні всіх виплат, які вона отримувала упродовж своєї роботи державним службовцем, а не у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Оскільки відповідач неправомірно відмовив їй у проведенні такого перерахунку пенсії, позивачка просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області по її пенсійній справі №172922 від 24.05.2018 року про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок призначеної їй пенсії по інвалідності та здійснити виплату заборгованості, що виникла внаслідок цього перерахунку з 28.01.2013 року, відповідно до довідки №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року про заохочувальні та компенсаційні виплати, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості із урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків у розмірі 19224,02 грн. за останні 24 календарні місяці роботи), на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із збереженням проценту нарахування пенсії (80%), без обмеження граничного розміру пенсії.
Ухвалою судді від 27.06.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. У відзиві відповідач посилався на те, що при призначенні позивачці 29.01.2013 року пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" до розрахунку було взято усі складові зарплати, визначені у довідках Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №09-06 та №09-07 від 28.01.2013 року. З 01.10.2017 року позивачку переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Довідка №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року про інші виплати, з яких сплачувалися страхові внески, надана позивачкою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області лише 21.05.2018 року разом із заявою про переведення її на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу". Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не передбачено можливість її перерахунку, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку. З цих підстав, а також посилаючись на пропущення позивачкою строку звернення до суду з вимогами про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 28.01.2013 року, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 до 28.01.2013 року працювала на посаді начальника відділу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, віднесеній до категорій посад державних службовців. У період перебування на державній службі позивачці встановлено ІІІ групу інвалідності з 12.11.2012 року, а з 24.12.2012 року – ІІ групу інвалідності. (а.с. 66)
Органами Пенсійного фонду позивачці з 12.11.2012 року призначено пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (шифр пенсії 431). (а.с. 64 - 65)
ОСОБА_1, звільнившись 28.01.2013 року з державної служби, маючи стаж державної служби 18 років 6 місяців 19 днів, 29.01.2013 року звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення їй на пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу". (а.с. 69)
Розпорядженням УПФУ в м. Кіровограді №172922 від 07.02.2013 року ОСОБА_1 з 29.01.2013 року переведена на пенсію по інвалідності за нормами Закону України Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (шифр пенсії 131). Виплату пенсії по шифру 421 припинено. (а.с. 68)
Пенсія по інвалідності позивачці обчислена у розмірі 80% від суми її заробітної плати на посаді начальника відділу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, яку вона займала до звільнення, визначеної на підставі довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії №09-06 та №09-07 від 28.01.2013 року, виданих Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості. (а.с. 67, 70, 71)
Відповідно до пункту 4-7 розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (в редакції змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148-VIII, які застосовуються з 01.10.2017 року) розпорядженням Кропивницького об'єднаного УПФУ Кіровоградської області №172922 від 25.10.2017 року позивачку з 01.10.2017 року автоматично переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (шифр пенсії 421) та визначено її у розмірі 3158, 42 грн., проти 2956, 62 грн., отримуваних до такого переведення. Виплату пенсії по шифру 131 припинено. (а.с. 75)
У травні 2018 року позивачка звернулася до Кропивницького відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" та перерахунок такої пенсії, з урахуванням довідки №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року про заохочувальні та компенсаційні виплати за період з 01.01.2011 року по грудень 2012 року, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості. (а.с. 11, 60-61)
У зв’язку з цим, розпорядженням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №172922 від 24.05.2018 року її з 21.05.2018 року переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" (шифр пенсії 131) та визначено її у розмірі, отримуваному до переведення. Виплату пенсії по шифру 421 припинено. (а.с. 76)
Водночас, ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийнято рішення №172922 від 24.05.2018 року про відмову у перерахунку пенсії, мотивоване тим, що з 01.05.2016 року положення статті 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії, скасовано, а чинним Законом України "Про державну службу" №889-VIII не передбачено перерахунок пенсії державного службовця. (а.с. 18)
Позивачка, не погодившись з цим рішенням, вважаючи, що під час обчислення розміру її пенсії в заробітну плату повинні враховуватися також виплати, вказані у довідці №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року, звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що він виник у зв’язку з відмовою територіального органу Пенсійного фонду в перерахунку пенсії, призначеної позивачці за Законом України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року (надалі - Закон №3723-XII).
Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 37 Закону №3723-XII (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Статтею 37-1 Закону №3723-XII було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На час призначення позивачці пенсії по інвалідності у січні 2013 року за нормами Закону України "Про державну службу" діяла постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якою установлено що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Між тим, 01.05.2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 року, пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
У статті 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (в редакції змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148-VIII, які застосовуються з 01.10.2017 року) особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію / щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Судом установлено, що відповідачем з 01.10.2017 року проведене автоматичне переведення пенсії позивачки на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за матеріалами її пенсійної справи, внаслідок чого розмір її пенсії збільшився.
Після цього позивачка 21.05.2018 року звернулася до органу Пенсійного фонду про переведення її на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу", та перерахунок пенсії з урахуванням видів заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески, але які не були враховані при призначенні їй пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" з 29.01.2013 року (зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків). Як доказ отримання нею зазначених виплат, позивачка долучила довідку Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року про ці заохочувальні та компенсаційні виплати, які їй виплачувалися перед звільненням. На суми цих виплат нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 11)
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі статтею 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються зокрема суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків входили до структури оплати праці державного службовця. Відтак ці виплати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до видів оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, і включаються до заробітку для обчислення пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про державну службу".
Така правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року у справі №21-125а13, від 28.05.2013 року у справі №21-97а13, Верховним Судом у постанові від 15.03.2018 року у справі №440/1130/16-а.
Як установлено судом, отримувані позивачкою під час проходження державної служби виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не були включені Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості до довідки №09-07 від 28.01.2013 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подавалася для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", а відтак не були враховані органом Пенсійного фонду у заробіток позивачки для обчислення пенсії по інвалідності при її призначенні у січні 2013 року.
Із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням цих виплат позивачка звернулася 21.05.2018 року, подавши одночасно заяву про переведення її на раніше призначену їй пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" та довідку №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року. (а.с. 60 -61)
Статтею 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідач безпідставно відмовив позивачці у проведенні перерахунку раніше призначеної їй пенсії, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії всіх складових заробітної плати, які позивачка отримувала, будучи державним службовцем, та з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, включених до довідки №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року. Обґрунтованість видачі цієї довідки відповідачем не перевірялася.
Доводи відповідача про те, що на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії норми законодавства, які визначали право особи на такий перерахунок, зокрема стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, скасовані, суд відхиляє, оскільки спірні правовідносини виникли щодо порядку призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, а не перерахунку пенсії на підставі статті 37-1 цього Закону. Перерахунок, про який просить позивачка, пов'язаний з невключенням окремих отримуваних нею виплат до заробітку під час обчислення розміру її пенсії, а не зі зміною складових чи підвищенням заробітку працюючих державних службовців.
Відтак, спірне рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №172922 від 24.05.2018 року про відмову у перерахунку пенсії є протиправним, а позов про його скасування слід задовольнити.
Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частинами 3, 4 статті 45 цього Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11. 2005 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, які отримувала позивачка, будучи державним службовцем та з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, вона звернулась 21.05.2018 року, тому відповідно до частини 4 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такий перерахунок має бути проведений з 01.06.2018 року.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що право позивачки, порушене незаконним рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок їй пенсії по інвалідності, призначеної за нормами статті 37 Закону України "Про державну службу", врахувавши в заробітну плату для обчислення пенсії виплати, зазначені у довідці Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року, та виплатити суму перерахованих пенсій з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.06.2018 року.
Вимоги про здійснення такого перерахунку та виплату заборгованості, що виникла внаслідок цього перерахунку, починаючи з 28.01.2013 року, не ґрунтуються на нормах закону, а тому задоволенню не підлягають. Підстав для виплати пенсії за минулий час, передбачених статтею 46 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", не встановлено.
Також суд не вирішує вимогу щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії із збереженням проценту нарахування пенсії (80%) та без обмеження граничного розміру пенсії, про що просить позивачка, оскільки нею не доведено, що з приводу визначення відсоткового розміру суми заробітної плати, з якої призначається пенсія, та обмеження розміру пенсії між нею та відповідачем існує спір.
Тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №172922 від 24.05.2018 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 1 червня 2018 року перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 за нормами статті 37 Закону України "Про державну службу", врахувавши в заробітну плату для обчислення пенсії виплати, зазначені у довідці Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №06-35/2812/07 від 20.10.2017 року, та виплатити ОСОБА_1 суму перерахованих пенсій з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2