
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2018 р. Справа№0540/6276/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., при секретарі судового засідання Соколовій С.О.
представників
позивача не з’явився
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа – підприємець ОСОБА_2 (надалі – позивач, ФОП ОСОБА_2В.) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної службі у Донецькій області (надалі – відповідач, ГУ ДФС у Донецькій області), про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС в Донецькій області від 09 липня 2018 року №0075664610, про застосування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних у сумі 17 143,55 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ФОП ОСОБА_2 було вжито заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних відносно, яких у акті перевірки встановлено порушення, а вказана затримка сталась внаслідок недостатності ліміту податку на додану вартість (надалі ПДВ) на її рахунку, обумовлена безпідставною зупинкою реєстрації «вхідних» податкових накладних, що мали бути отримані позивачем у звітному періоді від постачальника послуг ФОП ОСОБА_3 на загальну суму 300 446,00 грн., втч ПДВ 50 074,33 грн., в подальшому податковим органом було прийнято рішення про реєстрацію таких податкових накладних та відновлено право позивача на збільшення ліміту рахунку ПДВ. Таким чином, позивач посилається на норму абз. 7 п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України (надалі ПК України) та стверджує про необґрунтованість застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки порушення строку реєстрації податкових накладних сталось не з її вини, а обумовлено безпідставною затримкою контролюючим органом реєстрації податкових накладних контрагента позивача. (а.с.4-8)
20 серпня 2018 року судом отриманий відзив ГУ ДФС в Донецькій області на нзазначену вище позовну заяву за змістом якого відповідач просить відмовити ФОП ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що за результатами камеральної перевірки ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за червень 2017 року встановлено порушення позивачем термінів реєстрації, визначених ст. 201 ПК України на 285 днів, встановлення даного факту є підставою для податкового органу застосувати до підприємця штрафні (фінансові) санкції на підставі п.1201.1 ст.1201 ПК України. (а.с. 77-79)
12 вересня 2018 року судом отримане клопотання позивача про розгляд справи за її відсутності, за наявними у справі документами. (а.с. 91)
У судовому засіданні від 25 вересня 2018 року відповідач проти позову заперечував, з мотивів, викладених у відзиві та просив у його задоволенні відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази та пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_2, зареєстрована в якості фізичної особи – підприємця, РНОКПП НОМЕР_1, перебуває на обліку в Маріупольській ОДПІ (Приморське відділення) ГУ ДФС в Донецькій області, місцезнаходження: 87534, АДРЕСА_1 (згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
ГУ ДФС в Донецькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість самозайнятою особою – платником податків, ФОП ОСОБА_2 у податковій декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_2 від 19.07.2017 за червень 2017 року, про що складено Акт від 24 травня № 1832/05-99-46-10/НОМЕР_1. (надалі акт перевірки від 24.05.2018, а.с. 11-12).
Згідно висновку Акта перевірки від 24.05.2018 встановлено порушення платником податку термінів реєстрації податкових накладних, які встановлені п.201.10 п. 201 ПК України, відповідальність платника передбачена п. 1201.1 ст. 1201 ПК України.
На підставі висновків вказаного акта перевірки, ГУ ДФС в Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.07.2018 № НОМЕР_3, яким згідно із пп.3 п.54.3 ст. 54 ПК України встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених ст. 201, та згідно зі ст. 1201 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 42 858,87 грн., та застосовано штраф у розмірі 40% на суму 17 143,55 грн. (а.с. 13).
Фактичні обставини встановлені у ході судового розгляду справи свідчать про наступне.
Відповідно даних розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН, додаток до податкового повідомлення-рішення від 09.07.2018 № НОМЕР_3, а.с. 14) встановлено несвоєчасну реєстрацію наступних податкових накладних:
№ 44 від 27.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 26.04.2018 08:08, затримка реєстрації 285 днів;
№ 32 від 19.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 26.04.2018 08:10, затримка реєстрації 285 днів;
№ 29 від 16.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 10:00, затримка реєстрації 282 днів;
№ 33 від 19.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 10:04, затримка реєстрації 282 днів;
№ 35 від 19.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 10:03, затримка реєстрації 282 днів;
№ 37 від 20.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 10:04, затримка реєстрації 282 днів;
№ 38 від 21.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 10:05, затримка реєстрації 282 днів;
№ 28 від 16.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 11:52, затримка реєстрації 282 днів;
№ 41 від 26.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:51, затримка реєстрації 282 днів;
№ 34 від 19.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:51, затримка реєстрації 282 днів;
№ 45 від 30.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:52, затримка реєстрації 282 днів;
№ 39 від 23.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:54, затримка реєстрації 282 днів;
№ 43 від 27.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:56, затримка реєстрації 282 днів;
№ 40 від 26.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:54, затримка реєстрації 282 днів;
№ 42 від 27.06.2017, фактична реєстрація в ЄРПН 23.04.2018 02:55, затримка реєстрації 282 днів;
Кількість днів порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунок суми застосованого штрафу позивачем не оспорюються.
Позивач, натомість зазначила, що вчинила всі передбачені законодавством дії для своєчасної реєстрації перелічених податкових накладних, в підтвердження чого надала до суду наступні докази:
Квитанції № 1, за змістом яких підприємство-продавець ОСОБА_2, стан документа: доставлено до центрального рівня ДПС України, документ не прийнято, виявлені помилки: сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ. Названі квитанції № 1 отримано відносно таких податкових накладних:
· податкова накладна № 45 від 30.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 15:16;
· податкова накладна № 44 від 27.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:12:12;
· податкова накладна № 43 від 27.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:11:10;
· податкова накладна № 42 від 27.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:11:13;
· податкова накладна № 41 від 26.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 11:33:10;
· податкова накладна № 40 від 26.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:10:54;
· податкова накладна № 39 від 23.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:10:25;
· податкова накладна № 34 від 19.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 11:32:38;
· податкова накладна № 33 від 19.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:10:40;
· податкова накладна № 32 від 19.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 14:09:05;
· податкова накладна № 29 від 16.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 14.07.2017 о 11:32:32;
· податкова накладна № 28 від 16.06.2017 доставлено до центрального рівня ДПС України 20.07.2017 о 16:10:09; (18-29).
Крім того, позивач зазначила, що у реєстрації податкових накладних № 35 від 19.07.2017, № 37 від 20.07.2017 та № 38 від 21.07.2017 їй теж було відмовлено, проте відповідні квитанції № 1 вона не отримала.
Суми податку на додану вартість по податковим накладним, щодо яких встановлено порушення термінів реєстрації всього на суму 214 294, 33 грн.,втч :
ТОВ «Українські системи кабельних трас» на суму загальну суму 53 461,00 грн., ТОВ «ЮТЕМ-ТРАНССЕРВІС» на загальну суму 156666,66 грн., ПТКП «СТАЛЬСПЕЦСНАБ» на загальну суму 4 166,67 грн., відображені позивачем у податковій декларації від 19.07.2017 № НОМЕР_2 за червень 2017 року та у додатку № 5 «Розшифровки до податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до вказаної декларації (а.с. 15-17).
Обставини, що викликали недостатність ліміту на рахунку ПДВ ОСОБА_2, відповідно пояснень та документального підтвердження наданого до матеріалів справи, викликано зупинкою реєстрації «вхідних» податкових накладних у тому ж звітному періоді від постачальника послуг ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4) на загальну суму 300 446,00 грн. втч ПДВ 50 074,33 грн., а саме:
· податкова накладна № 57 від 12.06.2017 на суму 18 700,00 грн. реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 25.04.2018 № 665788/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 30, 51);
· податкова накладна № 78 від 15.06.2017 на суму 5 840,00 грн. реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653599/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 31, 52);
· податкова накладна № 79 від 15.06.2017 на суму 13 400,00 грн. реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668509/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 32, 53);
· податкова накладна № 80 від 16.06.2017 на суму 6 040,00 грн. реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 11.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653581/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 33, 54);
· податкова накладна № 81 від 16.06.2017 на суму 6 040,00 грн. реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 11.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653582/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 34, 55);
· податкова накладна № 110 від 19.06.2017 на суму 1 652,80 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 13.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668505/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 35, 56);
· податкова накладна № 111 від 19.06.2017 на суму 1 000,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 13.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668504/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 36, 57);
· податкова накладна № 112 від 19.06.2017 на суму 84 000,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 25.04.2018 № 665789/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 37, 58);
· податкова накладна № 113 від 19.06.2017 на суму 84 000,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653600/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 38, 59);
· податкова накладна № 114 від 19.06.2017 на суму 2 900,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 13.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668510/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 39, 60);
· податкова накладна № 115 від 19.06.2017 на суму 4 900,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 13.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653583/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 40, 61);
· податкова накладна № 116 від 20.06.2017 на суму 6 040,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653584/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 41, 62);
· податкова накладна № 119 від 20.06.2017 на суму 6 800,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653601/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 42, 63);
· податкова накладна № 122 від 21.06.2017 на суму 5 780,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 25.04.2018 № 665787/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 43, 64);
· податкова накладна № 135 від 23.06.2017 на суму 14 800,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668508/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 44, 65);
· податкова накладна № 147 від 26.06.2017 на суму 6 040,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653585/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 45, 66);
· податкова накладна № 148 від 26.06.2017 на суму 2 220,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668506/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 46, 67);
· податкова накладна № 151 від 27.06.2017 на суму 7 400,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 18.04.2018 № 655594/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 47, 68);
· податкова накладна № 152 від 27.06.2017 на суму 6 040,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 17.04.2018 № 653586/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 48, 69);
· податкова накладна № 153 від 27.06.2017 на суму 15 200,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 25.04.2018 № 665790/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстрвано (а.с. 49, 70);
· податкова накладна № 162 від 27.06.2017 на суму 1 652,00 грн., реєстрацію зупинено відповідно квитанції від 14.07.2017, рішенням Комісії від 26.04.2018 № 668512/НОМЕР_4 податкову накладну зареєстровано (а.с. 50, 71);
Письмові докази, що містяться у матеріалах справи досліджені судом в порядку передбаченому ст. 211, 217 КАС України.
Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами – відсутній.
Правова позиція суду обгрунтована наступним.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України (тут і далі в редакції чинній на час спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обовязок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з приписами п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Матеріалами справи факт несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних підтверджено та складає відповідно 282 та 285 днів (строки і накладні вказані судом вище).
При винесенні спірного рішення відповідачем розраховано штраф у розмірі 40 відсотків за затримку від 61 і більше календарних днів від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування у розмір 42 858,87 грн., тобто 17 143,55 грн., що відповідає розміру штрафу, передбаченого Податковим кодексом України на момент вчинення позивачем порушення.
Водночас, позивач стверджує, що затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН виникла не, з її вини, а з огляду на зупинення реєстрації податкових накладних постачальнику ФОП ОСОБА_3, що унеможливило збільшення ліміту суми податку на додану вартість в СЕА, на яку позивач міг здійснити реєстрацію податкових накладних.
Так при досліджені квитанцій № 1 щодо неприйняття податкових накладних, за переліком наведеним вище, у якості підстави неприйняття податкових накладних визначено, що заявлена сума ПДВ перевищує ліміт на рахунку ПДВ продавця, який складає 197,61 грн.
З даного приводу суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до вимог пп. "а" п.2001.4. ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Згідно з абзацом тринадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України, якщо сума, визначена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 ПК України є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків регулює Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 569).
Відповідно до пункту другого Порядку №569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку; спеціальний рахунок - рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, передбаченого статтею 209 ПК України (далі - суб'єкт спеціального режиму оподаткування), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених/наданих ними сільськогосподарських товарів/послуг.
Пунктом 12 Порядку №569 визначено, що якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок (в тому числі на додаткові електронні рахунки).
На електронні рахунки (в тому числі додаткові електронні рахунки) не можуть перераховуватися кошти із спеціальних рахунків.
ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі (пункт 13 Порядку № 569).
Згідно пункту 14 Порядку № 569 казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про суми поповнення електронних рахунків (в тому числі додаткових електронних рахунків) та залишків на таких рахунках.
Отже, з наведених норм законодавства слідує, що для реєстрації податкової накладної в ЄРПН платник податків зобов'язаний перерахувати зі свого поточного рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ суму коштів, достатню для реєстрації таких податкових накладних.
Згідно вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, ФОП ОСОБА_2 мала можливість зареєструвати податкові накладні у ЄРПН за умови наявності достатньої суми коштів на його електронному рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, яка б відповідала загальній сумі податку за податковими накладними
Тобто, позивач не був позбавлений можливості поповнити рахунок у системі електронного адміністрування та своєчасно зареєструвати податкові накладні.
За таких обставин, суд вважає, що твердження позивача про неможливість зареєструвати податкові накладні через заблокування податкових накладних постачальників, що унеможливлювало збільшення ліміту суми податку на додану вартість в системі електронного адміністрування податку, не ґрунтується на вимогах закону.
Податкове законодавство регламентує порядок дій суб'єкта господарювання у таких ситуаціях, який полягає у поповнені останнім рахунку ПДВ власними коштами.
Невчинення таких дій, слід кваліфікувати як бездіяльність, наслідком якої стала несвоєчасна реєстрація податкових накладних, що в свою чергу є податковим порушенням, за вчинення якого передбачена відповідальність згідно пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.
Таким чином, на переконання суду, позивачем не надано доказів відсутності вини в реєстрації податкових накладних поза межами строків, встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що є податковим порушення вчиненим у формі бездіяльності.
Неможливість вчасної реєстрації податкових накладних через заблокування податкових накладних його постачальником, не звільняє позивача від обовязку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України та не свідчить про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Крім того, суд вважає помилковим посилання позивача на абз. 7 п.1201.1 ст.120 ПК України, за змістом якого передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, оскільки вказана норма стосується платника податку, який виписав і направив на реєстрацію податкову накладну та стосується саме цієї податкової накладної, не поширюючи при цьому свою дію на контрагентів такого платника.
Враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки така відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій передбачена Податковим кодексом України, з огляду на що підстави для задоволення позову – відсутні.
У зв'язку із відмовою в задоволенні позову, судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09 липня 2018 року №0075664610 відмовити повністю.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 25 вересня 2018 року, повний текст рішення виготовлений 27 вересня 2018 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Буряк І. В.