Постанова № 76719572, 25.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
822/1298/18
Номер документу
76719572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1298/18

Головуючий у 1-й інстанції: Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

25 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Матохнюка Д.Б. Совгири Д. І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного центру медико-санітарної експертизи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в березні 2018 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного центру медико-санітарної експертизи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.05.2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Разом з тим, Хмельницьким обласним центром медико-санітарної експертизи надано суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначаючи наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та починаючи з 29.05.1997 року отримує пенсію за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС ІІІ категорії.

Рішенням Старокостянтинівської МР МСЕК від 11.12.2006 року позивача було визнано інвалідом ІІІ групи "поранення з дитинства отримане в повоєнний час пов'язане з бойовими діями під час ВВВ".

24.04.2008 року позивач визнаний інвалідом ІІ групи "поранення з дитинства отримане в повоєнний час пов'язане з бойовими діями під час ВВВ", що підтверджує довідка Хмельницької обласної МСЕК серії ХМ № 125141 від 24.04.2008 року та посвідчення інваліда ВВВ II групи від 24.04.2008 року серії Є №086067.

27.12.2017 року ОСОБА_2 пройшов огляд у Хмельницькій обласній МСЕК по питанню зміни категорії інвалідності та за результатами огляду позивачу змінено категорію інвалідності на "захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" та визначено 70% втрати професійної працездатності, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК Серії АВ № 1085309 від 27.12.2017 року.

В подальшому Хмельницькою обласною МСЕК направлено довідку Серії АВ № 1085309 від 27.12.2017 року до органів Пенсійного фонду, на підставі якої позивачу здійснено перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи з причиною "захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

13.02.2018 року позивач звернувся до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про переведення його із одного виду пенсії на інший, а саме із пенсії по інвалідності ІІ групи, як ліквідатора аварії на ЧАЕС на пенсію по інвалідності ІІ групи, як інваліда ВВВ з врахуванням інвалідності, як ліквідатору аварії на ЧАЕС.

26.02.2018 року Старокостянтинівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області розглянуто заяву позивача та надано письмову відповідь, оформлену листом № 8/Г-4 від 26.02.2018 року, в якій відповідач зазначив, що на підставі довідки Хмельницької обласної МСЕК (ХМ № 125141) від 24.04.2008 року з причиною захворювання - поранення з дитинства отримане в повоєнний час пов'язане з бойовими діями під час ВВВ та ІІ групи, посвідчення інваліда ВВВ ІІ групи, виданого 24.04.2008 року, позивач був прирівняний до інваліда ВВВ ІІ групи і йому встановлено підвищення до пенсії, як інваліду війни ІІ групи. 10 січня 2018 року на підставі довідки Хмельницької обласної МСЕК (АВ № 1085309) із зміненою причиною інвалідності, а саме з 27.12.2017 року, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з причиною - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії. Також пенсійний орган зазначив, що позивач має право переоформитися на пенсію по інвалідності ІІ групи в розмірі фактичних збитків, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для чого необхідно звернутися в зал обслуговування громадян з заявою.

20.02.2018 року позивач звернувся до Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи із завою в якій просив відкликати помилкове повідомлення (або повідомити про наявну в ньому помилку) та направити нове (правильне) повідомлення, в якому в пункті 6 "Огляд" зазначити передбачений Інструкцією запис - "повторний". Окрім того, позивач просив виправити записи у Виписці з акту огляду МСЕК та Довідці до акта , де в пункті 7 "Огляд" внести передбачений запис - "повторний" замість "зміна категорії", оскільки запис "зміна категорії" не передбачений п. 5.6 та п. 6.7 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 157-1/о "Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією" затвердженою Наказом МОЗ України від 30.07.2012 року № 577 та зареєстрованого у Мін'юсті 05.12.2012 року за № 1524/21821.

15.03.2018 року Хмельницьким обласним центром медико-соціальної експертизи надано позивачу на його заяву відповідь, оформлену листом № 114/1 від 15.03.2018 року, в якій позивачеві у разі його бажання відмовитися від категорії інвалідності "захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" і отримувати пенсію як інвалід II групи за категорією "поранення з дитинства, отримане у повоєнний час, пов'язане з бойовими діями під час ВВВ", рекомендовано звернутися з відповідною заявою до Управління ПФУ за його місцем проживання.

Позивач не погоджуючись з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, вважає їх протиправними та такими, що порушують його права, в зв'язку із чим звернувся до адміністративного суду для відновлення своїх порушених прав.

За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Надаючи правову оцінку спірними правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Частиною 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності відповідного страхового стажу.

Відповідно до п. 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений Постановою правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) До заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа, зокрема, осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок воєнних дій громадянської та Другої світової воєн або стали особами з інвалідністю від зазначених причин у неповнолітньому віці у воєнні та повоєнні роки.

Як зазначено вище, позивач перебуває на обліку в управлінні та починаючи 29.05.1997 року отримує пенсію за віком як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС III категорії.

Відповідно до довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії ХМ № 125141 від 24.04.2008 року, позивачу була встановлена II група інвалідності та зазначена, причина інвалідності - поранення з дитинства отримане в повоєнний час пов’язане з бойовими діями під час ВВВ.

Крім того, 24.04.2008 року позивачу видано посвідчення інваліда ВВВ II групи від 24.04.2008 року серії Є № 086067, в зв’язку з чим ОСОБА_2 був прирівняний до інваліда ВВВ ІІ групи та йому було встановлено підвищення до пенсії, як інваліду війни II групи.

Станом на грудень 2017 року розрахунок пенсії Позивача становив: 3764.40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки за 2016 рік) х 1,97000 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 7415,87 грн. (середній заробіток для обчислення пенсії) - 0,37833 (коефіцієнт стажу, оцінка одного року стажу 1%) = 2805,65 грн. (основний розмір пенсії 174,24 грн. (доплата за понаднормовий стаж роботи 12 років - 1452*12%) = 2979,89 грн. - розмір пенсії + 701,41 грн. (збільшення інваліду війни ст. 27) + 580,80 грн. (підвищення особам прирівняним до інвалідів війни II групи) + 113,88 (додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії) = 4375,98 грн. + 50,00 грн. (щомісячна грошова цільова допомога на проживання інвалідам війни) = 4425,98 грн. (розмір пенсії за віком).

Як вбачається зі змісту довідки Хмельницької обласної МСЕК серії АВ № 1085309, в якій було змінено причину інвалідності, а саме з 27.12.2017 року позивачу встановлено II групу інвалідності з причиною - захворювання пов’язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС.

З огляду на те, що надійшла нова довідка МСЕК з іншою причиною захворювання, було проведено перерахунок пенсії позивача та розмір його пенсії становить: 3764.40 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки за 2016 рік) х 1,97000 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 7415,87 грн. (середній заробіток для обчислення пенсії) х 0,37833 (коефіцієнт стажу, оцінка одного року стажу 1 % ) = 2805,65 грн. (основний розмір пенсії + 174,24 грн. (доплата за понаднормативний стаж роботи 12 років - 1452*12%) = 2979,89 грн. - розмір пенсії + 379,60 грн. (доплата інваліду II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (ліквідатор) ст. 49 ) = 3359,49 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року №112) встановлено, що особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного утримання, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", таке підвищення провадиться за їх вибором за однією підстав.

Таким чином висновки суду першої інстанції, що оскільки позивач отримує доплату до пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід II групи, відтак в силу переведення його одного виду пенсії на інший, позивач має і не втратить право на отримання цієї доплати до пенсії разом із законно набутим правом на пільги і підвищення, як інвалід Великої Вітчизняної Війни II групи згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту", є помилковими.

Висновок суду щодо права позивача на одночасне отримання пенсії по інвалідності групи, як інваліда ВВВ та доплат по інвалідності, як ліквідатору ЧАЕС суперечить норма матеріального права, якими він керується і на які посилається при винесенні рішення.

Враховуючи вищезазначене, відповідач здійснивши перерахунок пенсії позивача на підставі довідки МСЕК серії АВ № 1085309 діяв в межах та спосіб, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

А тому, висновок суду першої інстанції щодо зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області змінити з лютого 2018 року ОСОБА_2 вид пенсії з інвалідності II групи, як ліквідатора аварії на ЧАЕС на пенсію по інвалідності II групи, як інваліда ВВВ з врахуванням доплат по інвалідності, як ліквідатор ЧАЕС та зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькі області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 різницю в пенсіях з лютого 2018 року є помилковим та необґрунтованим.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення процесуального питання, а відтак, оскаржуване рішення необхідно скасувати, з прийняттям нового рішення, про відмову у задоволенні позовних вимог.

У силу п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного центру медико-санітарної експертизи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії скасувати.

Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4