
Справа № 2240/2884/18
РІШЕННЯ
іменем України
21 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовною заявою від 27.08.2018, в якій просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не застосування при перерахунку з підстав, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» , з 01.01.2018 року пенсії, 90 % від грошового забезпечення для визначення її основного розміру, на які він набув право при виході на пенсію, безпідставного заниження відповідачем основного розміру його пенсії до 70% грошового забезпечення при проведенні такого перерахунку; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі довідки № ХС 50496 від 06.03.2018 року, яка надійшла з Хмельницького обласного військового комісаріату, перерахунок з 01.01.2018 року його пенсії з підстав, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної в зазначеній довідці, а не 70%, як це зробив відповідач.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що для визначення основного розміру його пенсії при її перерахунку з 01.01.2018 відповідач застосував 70% грошового забезпечення, а не 90%, на які він набув право. На його звернення із заявою від 16.08.2018 про проведення перерахунку пенсії, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення, відповідач листом від 22.08.2018 відмовив у його проведенні в зв'язку з відсутністю для цього підстав.
Ухвалою суду від 03.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр.2 - 3).
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 17.09.2018 було подано до суду Відзив на позов від 14.09.2018 №11/1325, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити, оскільки відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 38-39).
Позивачем 17.09.2018 було подано до суду відповідь на відзив, в якому вказує, зокрема, що ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині обмеження максимального розміру пенсії 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватись виключно при призначенні нових пенсій (арк. спр.43-45).
Ухвалою суду від 18.09.2018 залишено без задоволення клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр.103 - 104).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач є пенсіонером та з 16.11.1998 йому призначена пенсія за вислугу строків служби у розмірі 85% грошового забезпечення (зворот арк. спр.56).
З 01.01.2003, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 4 липня 2002 року за №51-IV, пенсія позивача складала 90% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком від 13.01.2003 №ХС 47259 (арк. спр.54). У вказаному розмірі (90% грошового забезпечення) позивач отримував пенсію до 01.01.2018, що підтверджується, зокрема, перерахунком пенсії з 01.04.2017 (арк. спр.97).
12.03.2018, на підставі складеної 06.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки №ХС50496 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з 01.01.2018 відповідачем було здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення, розмір якої склав 6933,83 грн. (звороти арк. спр. 97-98).
Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007, № 3-1 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
16.08.2018 позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення (арк. спр. 33).
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.08.2018 за №1997/0-8 відмовлено позивачу в перерахунку його пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, у зв'язку з тим, що з 01.01.2018 року йому було здійснено перерахунок відповідно до чинної на момент перерахунку норми ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. спр. 34).
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч.2 вказаної статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До цього, згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
В подальшому, відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 4 липня 2002 року за №51-IV, у частині другій ст.13 цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінено словами і цифрою "до категорії 2".
Згідно з п.4 розділу II. Прикінцеві положення Закону від 4 липня 2002 року за №51-IV Кабінету Міністрів України постановлено забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I цього Закону з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 1 січня 2003 року.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Отже, з 01.01.2003 до часу проведення перерахунку пенсії - 12.03.2018, позивачу розраховувалась його пенсія, виходячи з 90% грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення, згідно ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку - з врахуванням змін з 01.01.2003). Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Отже, дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії позивача в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2018 є протиправними. При цьому суд зазначає, що проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру 70% грошового забезпечення, є активною дією, а не бездіяльністю відповідача. У рішенні Верховного Суду України від 13 червня 2017 року по справі №21-1393а17 вказано, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Отже, бездіяльність (відсутність діяльності, пасивність) з боку органів влади має місце у тому випадку, коли вони зобов'язані були прийняти рішення або вчинити дію протягом визначеного законодавством строку, але цього не зробили; під діями ж суб'єктів владних повноважень необхідно розуміти активну діяльність, що спрямована на виконання нормативно-правових актів.
Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача в зв'язку з відсутністю самої бездіяльності. Разом з тим, частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відтак, наявні підстави для захисту прав позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Отже, як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, згідно складеної 06.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки №ХС 50496 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд з урахуванням висновків Верховного Суду у постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність дій щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії позивачу, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.
Судових витрат, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач є інвалідом ІІ групи, а тому був звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, згідно складеної 06.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки №ХС 50496 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виходячи із розміру 90% грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 вересня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,29027 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя ОСОБА_3