Рішення № 76702870, 11.09.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
686/23264/16-ц
Номер документу
76702870
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/23264/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Мазурок О.В.

при секретарі Конопко А.П.

за участі представника позивача Шкадько В.В.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Олешинська сільська ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації прав власності, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та витребування ділянки з незаконного володіння, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора Хмельницької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Олешинська сільська ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, від 29.07.2015; визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, укладений 29.07.2015 між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ПАТРІОТ 2014»; скасування державної реєстрації права власності та витребування з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІМЛІКО» земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою:

АДРЕСА_1.

В позовній заяві вказано, що 29.07.2015 року приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 06.11.1997, виданого Олешинською сільською радою народних депутатів Хмельницького району, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру речових прав власності на нерухоме майно внесено відомості про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Державна реєстрація права власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку від 29.07.2015 року підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 цього Кодексу право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частиною 3 статті 3 зазначеного Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013 року визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 вказаного Закону державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.

На час звернення ОСОБА_3 до приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, він не набув права власності на вказану земельну ділянку.

Так, порядок реєстрації державних актів на право власності на землю станом на 08.12.1997 регулювався Земельним кодексом України від 18.12.1990 №561-XII та Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації, і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.04.1993 №28.

Зокрема, згідно із ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України від 18.12.1990 №561-XII право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Частиною 1 статті 23 цього Кодексу встановлено, що право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Відповідно до п. 3.1 зазначеної Інструкції, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 15.04.1993 №28, державні акти на право колективної власності на землю, право приватної власності на землю, право постійного користування землею видаються і реєструються тією сільською, селищною, міською, районною Радою народних депутатів, яка прийняла рішення про передачу земельної ділянки у власність або надання її у постійне користування.

Згідно із п. 3.2. цієї Інструкції державні акти на право власності на землю реєструються у Книзі записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності на землю за формою згідно з додатком № 2.

Водночас, згідно із інформацією управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі від 30.11.2015 №10-28-99.4-4080/0/15-15 та від 10.12.2015№10-28-99.4-4598/0/15-15, наданої на запит прокуратури області від 26.11.2015 №05/1/1-1490вих-15, згідно книг реєстрації державних актів на право приватної власності на землю Олешинської сільської ради відсутні записи про державну реєстрацію державного акту на право власності на вказану земельну ділянку.

За даним фактом прокуратурою області 15.03.2016 розпочато досудове розслідування за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст.190, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України.

Згідно висновку експерта Хмельницького науково-дослідного експертно- криміналістичного центру від 04.08.2016 №110 Т на державному акті на ім'я ОСОБА_3 відтиски круглої печатки Олешинської сільської ради з реквізитами нанесені струменево-крапельним способом за допомогою друкуючого пристрою - кольорового струменевого принтеру або іншого обладнання з аналогічним способом друку.

Також, ОСОБА_4, ініціали і підпис якої значиться у державному акті на право власності на землю на ім'я ОСОБА_3 згідно трудової книжки у Олешинській сільській раді на посаді інженера-землевпорядника та на інших посадах не працювала.

Відповідно до інформації управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі від 30.11.2015 №10-28-99.4-4080/0/15-15 документація із землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 спірної земельної ділянки відсутня, що є порушенням ст. 32 Закону України «Про землеустрій».

29.07.2015 року приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 06.11.1997, виданого Олешинською сільською радою народних депутатів Хмельницького району, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру речових прав власності на нерухоме майно внесено відомості про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.Зазначене підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №73090304 від 16.11.2016.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Згідно із інформацією міської ради від 18.01.2016 №12-0085-02-10 та від 08.02.2016 №12-85-02-10 спірна земельна ділянка знаходиться в межах міста Хмельницького та до земель комунальної власності Олешинської сільської ради ніколи не належала.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України ця земельна ділянка є власністю територіальної громади міста. Хмельницькою міською радою будь-які рішення про надання прав на вказані земельні ділянки не надавались.

Враховуючи те, що спірна земельна ділянка 29.07.2015 вибула з комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького поза її волею, зазначена міська рада вправі її витребувати із незаконного володіння добросовісного набувача - ТОВ «ПІМЛІКО».

Згідно із ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.

Згідно із п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК). Якщо в такій ситуації (саме так обґрунтовано підставу позову) пред'явлений позов про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК. У зв'язку із цим, коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК звернутися до суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом про визнання договору про відчуження майна недійсним. Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а й випадків, коли спірне майно відчужено за підставі наступних договорів.

Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Із комунальної власності Хмельницької міської ради на користь ОСОБА_3 неправомірно вибула земельна ділянка площею 0,8 га нормативно-грошовою оцінкою 3701 грн., яка в подальшому відчужена ТОВ «Компанія з управління активами «Патріот 2014» та ТОВ «ПІМЛІКО», що суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені в ст. 14 Конституції України та ст. 5 Земельного кодексу України.

Хмельницькою міською радою заходи щодо повернення до комунальної власності незаконно відчуженої земельної ділянки з 29.07.2015 не вживались.

Ухвалою суду від 12.04.2017 року закрито провадження у справі за позовом заступника прокурора області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до товариства з обмеженою відповідальності Компанія з управління активами «Патріот 2014» про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, оскільки юридичну особу відповідача припинено.

У зв'язку із тим, що розгляд справ між юридичними особами віднесено до компетенції господарського суду, ухвалою суду від 07.08.2017 року закрито провадження у справі за позовом заступника прокурора області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до товариства з обмеженою відповідальності «ПІМЛІКО» про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування державної реєстрації прав власності та витребування земельної ділянки з незаконного володіння.

16.05.2017 року ОСОБА_3 направив до суду заяву про застосування строку позовної давності, оскільки право власності на земельну ділянку у нього виникло 06.11.1997 року на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, який зареєстрований Олешинською сільською радою у встановленому законом порядку. Хмельницька міська рада могла довідатись про те, що земельна ділянка належить йому на праві власності під час розроблення упродовж 2006-2011 років документації із землеустрою щодо зміни та встановлення меж м. Хмельницький та Хмельницького району Хмельницької області. Вказане підтверджується листом Хмельницької міської ради №4166/02-01-11 від 20.11.2015 року, який доданий позивачем до позову. Згідно зі ст. 73 ЦК УРСР позовна давність встановлена в три роки. У письмових запереченнях проти позову ОСОБА_3 вказав, що відсутні будь-які рішення суду про визнання нечинним наданого прокурором державного акту на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3 Державна реєстрація, здійснена на підставі вказаного державного акта законна. Згідно з інформацією Хмельницької міської ради від 08.02.2016 року №12-85-02-10, під час підготовки проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж міста Хмельницького, який розроблявся протягом 2006-2011 років було виявлено ряд неточностей, в тому числі, невідповідності площі м. Хмельницького, яка вказана в картографічних матеріалах та площі, яка встановлена за результатами винесення меж міста Хмельницького. Відомості про те, що спірна земельна ділянка до земель комунальної власності Олешинської сільської ради ніколи не належала, відсутні. Доказів того, що спірна земельна ділянка в 1995 році увійшла до складу земель міста Хмельницького позивачем не надано. Прокурором всупереч вимогам ч. 2 ст. 45 ЦПК України, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» не обґрунтовано та належним чином не підтверджено перед судом підстав для представництва. Як підставу для представництва вказано те, що Хмельницька міська рада з 29.07.2015 року самостійно не зверталась до суду для захисту прав територіальної громади міста. Водночас із наданих відповідей на запити прокуратури вбачається, що міська рада не вважає себе власником земельних ділянок станом на 1997 рік. Обраний прокурором спосіб захисту не відповідає закону.

У письмових поясненнях заступник прокурора Хмельницької області вказав, що спірна земельна ділянка станом на 1997 рік беззаперечно входила в межу міста Хмельницький, розпорядження землями могла здійснювати лише Хмельницька міська рада. Представником відповідача не надано до суду жодного доказу, який хоча б підтверджував факт звернення відповідача до Олешинської сільської ради у 1997 році, навпаки в матеріалах справи наявні докази, які свідчать про те, що жодна посадова особа Олешинської сільської ради не причетна до виділення третім особам землі, відсутні докази, що земельний масив, на якому розташована спірна земельна ділянка, взагалі розподілявся Олешинською сільською радою.

В судовому засіданні прокурор позовну заяву підтримав і просить їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, зазначивши, що державний акт про право власності на земельну ділянку відповідачу видано у встановленому порядку, вказаний державний акт не визнавався недійсним, на час видачі державного акту земельна ділянка належала Олешинській сільській раді, а отже спірна земельна ділянка вибула за волею власника, подав заяву про застосування строку позовної давності.

В судове засідання представник третьої особи Олешинської сільської ради Хмельницького району не з»явився, про час та місце судового розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення учасників процесу, свідчення свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що 06.11.1997 року ОСОБА_3 отримав державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданий Олешинською сільською радою народних депутатів Хмельницького району Хмельницької області на підставі рішення Олешинської сільської ради народних депутатів від 3.02.1997 року № 7, на посвідчення передачі їй у власність земельної ділянки площею 0,8 га, розташованої на території Олешинської сільської ради, переданої для ведення підсобного господарства. В державному акті зазначено, що його зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 01584.

29.07.2015 року приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 від 06.11.1997, виданого Олешинською сільською радою народних депутатів Хмельницького району, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру речових прав власності на нерухоме майно внесено відомості про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,8 га, що розташована за адресою:

АДРЕСА_1.

Постановою Верховної Ради України від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області» було змінено межі міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області шляхом збільшення території міста на 681 га земель, у тому числі за рахунок 130 га земель, що знаходяться у віданні Грузевицької сільської ради, 34 га земель Давидковецької сільської ради, 474 га земель Копистинської сільської ради, 10 га земель Олешинської сільської ради, 6 га земель Розсошанської сільської ради та 27 га земель Стуфчинецької сільської ради Хмельницького району; затверджено територію міста Хмельницький загальною площею 9305 га і територію Хмельницького району площею 122011,98 га.

У 2015 року Приватне підприємство «Діоріт Плюс 1» розробило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), здійснена державна реєстрація земельної ділянки площею 0,80 га у Державному земельному кадастрі. Їй присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1.

29.07.2015 року між ОСОБА_3 як продавцем та ТзОВ «КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ «ПАТРІОТ-2014» як покупцем укладено нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,8000 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

31.03.2016 року між ТзОВ «КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ «ПАТРІОТ-2014» та ТзОВ «ПІМЛІКО» укладено нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,8000 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення та відновлення меж

м. Хмельницький, на підставі котрого прийнято Постанову Верховної Ради України від 12.05.2011 року «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницький і Хмельницького району Хмельницької області», дійсно на даний час входить в межі м. Хмельницького, що підтверджується листами Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області від 10.11.2015 року, Управління з питань земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 20.11.2015 року, виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 18.01.2016 року та від 8.02.2016 року, копії котрих наявні у справі.

Разом з тим, з вищевказаного листа Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області від 10.11.2015 року вбачається, що місце перебування спірної земельної ділянки з 1995 року визначити неможливо у звязку з відсутністю проектів зміни меж міста Хмельницький в Управлінні Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області.

Крім того, з вищезазначеного листа виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 8.02.2016 року вбачається, що під час підготовки проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж м. Хмельницький, який розроблявся протягом 2006 -2011 років, було виявлено ряд недоліків та неточностей, в тому числі невідповідності площі міста Хмельницький (8624 га), яка вказана в картографічних матеріалах, та площі, яка встановлена за результатами винесення меж міста Хмельницький (більше 9129 га). Встановити, в яких місцях та де безпосередньо були розбіжності між картографічними матеріалами та фактичними межами міста Хмельницький, неможливо.

Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

У відповідності з ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

В силу ч. 1 ст. 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Частиною 2 статті 12 Закону України від 7 лютого 1991 року № 697-ХІІ «Про власність», який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що громадянин набуває права власності на доходи від участі у суспільному виробництві, індивідуальної праці, підприємницької діяльності, вкладення коштів у кредитні установи, акціонерні товариства, а також на майно, одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених законом.

Згідно з ч.ч. 1, 3ст. 6 ЗК України(в редакції Закону від 13 березня 1992 року), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, громадяни України мають право на одержання у власність земельних ділянок, зокрема, для ведення особистого підсобного господарства.

Передача земельних ділянок у власність громадян провадиться місцевими радами народних депутатів відповідно до їх компетенції за плату або безоплатно.

В силу ч.ч. 1, 3, 4, 7ст. 17 ЗК України (в редакції Закону від 13 березня 1992 року) передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки.

Громадяни, заінтересовані у передачі їм у власність земельних ділянок із земель запасу, подають заяви про це до сільської, селищної, міської, а у разі відмови - до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування ділянки, мета її використання і склад сім'ї. Рада народних депутатів розглядає заяву і у разі згоди передати земельну ділянку у власність громадянину замовляє землевпорядній організації розробку проекту її відведення. Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.

Із ч. 1 ст.22, ч. 1 ст.23 ЗК України(в редакції Закону від 13 березня 1992 року) слідує, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними радами народних депутатів.

Державні акти на право приватної власності на землю реєструються у Книзі записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності на землю за формою згідно з додатком № 2.

Громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки (п. 7розділу Х «Перехідні положення» ЗК України).

Частиною 1статті 2 Закону № 1952-ІV(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч.ч. 1, 3, 4, 5ст. 3 Закону № 1952-ІV(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про право на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону, виникають з моменту такої реєстрації. Право на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цимЗаконом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень. Державна реєстрація прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчиняється така дія.

Як передбачено ч. 1ст. 15 Закону № 1952-ІV(в редакції на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановленихстаттею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

В силу ч. 1 ст.19, ч. 1 ст.26 Закону № 1952-ІV(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, державних актів на право власності або право постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.

Записи до державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що право власності на нерухоме майно набувається особами в порядку, визначеному законом, який існував на час такого набуття, а не виникає у зв'язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього відповідно доЗакону № 1952-ІV, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.

Разом з тим, факту порушення права позивача на спірну земельну ділянку в ході судового розгляду справи встановлено не було, оскільки доводи позовної заяви щодо належності земельної ділянки до земель комунальної власності

м. Хмельницький станом на час видачі державного акта свого підтвердження в судовому засіданні не здобули. Надані позивачем докази на підтвердження цієї обставини стосуються лише факту перебування земельної ділянки в межах м. Хмельницький на даний час, після зміни меж міста шляхом збільшення його території. Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 173 ЗК України (в редакції станом на дату зміни меж міста в 2001 році), включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу.

Крім того, позовної вимоги про визнання державного акта відповідача недійсним позивач не заявляє, тоді як, відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗК України (в редакції станом на дату одержання державного акта позивачем), право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (намісцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Внесення приватним нотаріусом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності на земельну ділянку не потягло за собою виникнення цього права, а відтак скасування такої державної реєстрації не припиняє набутого відповідачем права власності на земельну ділянку.

Згідно рішення шостої сесії XXII скликання Олешинської сільської ради від 03.02.1997р. № 7 «Про приватизацію земельних ділянок» ОСОБА_3 передано у власність безкоштовно земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства площею 0,80 га, а отже вирішення питання про правомірність видачі державного акта безпосередньо залежить від законності рішення, на підставі якого такий акт виданий, і дотримання вимог, передбачених земельним законодавством, зокрема статтями 116, 118 ЗК України.

Суд також враховує, що прокурор заявив в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради вимоги про визнання недійсним договору, стороною котрого міська рада не є, тобто фактично просив суд застосувати спосіб повернення майна, переданого на виконання недійсного правочину . Таким чином, прокурором неправильно обрано спосіб захисту порушеного, на його думку, цивільного права, що саме по собі унеможливлює задоволення даного позову.

Крім того, на факту проставлення на державному акті ОСОБА_3 неналежного відбитка печатки Олешинської сільської ради позивачем наданий висновок експерта від 4.08.2016 року № 110 Т, доказ також не може бути взятий до уваги судом, оскільки висновок зроблено в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016240000000037. Висновок експерта, копія котрого наявна у справі, будучи виконаним в межах вище вказаного кримінального провадження, має іншу мету та предмет дослідження.

На підтвердження факту видачі бланка державного акта, отриманого відповідачем, МПМ «Інвентарпроект» в Білогірському районі позивачем надані суду листи Відділу Держгеокадастру у Білогірському районі Хмельницької області від 12.05.2016 року та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.05.2016 року, копії котрих наявні у справі, однак в даних листах надана інформація про період часу 2003-2005 рр., тоді як вище вказаний державний акт містить відмітку про його отримання в 1997 році.

Таким чином, позовні вимоги свого підтвердження в ході судового розгляду справи не здобули, внаслідок чого в позові слід відмовити в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 82, 258, 354 ЦПК України , ст. ст. 1, 12 ГПК України, ст. ст. 203,215, 216, 388 ЦК України, ст. ст. 19, 22 ЗК України, ст. 173 ЗК України (в ред. 2001 року), суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Олешинська сільська ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації прав власності, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та витребування ділянки з незаконного володіння відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги .

Повний текст рішення складено 25.09.2018 року.

Позивач: прокуратура Хмельницької області, яка знаходиться в

м. Хмельницький по пров.Військоматський, 3; код ЄДРПОУ 02911102;

Хмельницька міська рада, яка знаходиться в м. Хмельницький вул.. Гагаріна, 3 код ЄДРПОУ 33332218;

Відповідач: ОСОБА_3, проживає по АДРЕСА_2.

Третя особа: Олешинська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, знаходиться в с. Олешин по вул.. Шестакова,8 Хмельницького району Хмельницької області, 31312.

Суддя: