
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції : Білова О.В.
20 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1621/18ОСОБА_1 апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Перцової Т.С.
суддів: Жигилія С.П. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.
позивача - ОСОБА_2,
представників сторін : позивача - ОСОБА_3, другого відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду (м. Харків) від 20.06.2018 (11:01 год., повний текст складено 27.06.18) по справі № 820/1621/18
за позовом ОСОБА_2
до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату , Міністерства оборони України
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_2В.) звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (далі по тексту – ОСОБА_1 ОВК, перший відповідач) та Міністерства оборони України (далі по тексту – Міноборони, другий відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними бездіяльність ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги...”;
- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” та Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги...”;
- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути висновок та документи до нього, прийняти рішення щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до вимог, передбачених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги...”.
Рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 820/1621/18 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (в'їзд Набережний, буд. 10, кв. 111, смт. Пісочин, Харківський район, Харківська область, 62416, код НОМЕР_1) до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355), Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії – відмовлено.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 820/1621/18 скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що ОСОБА_1 ОВК в силу п.п.12, 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту – Порядок № 975) не наділений повноваженнями приймати рішення про призначення чи відмову в призначенні позивачеві одноразової грошової допомоги, що мало місце у спірних відносинах, однак, не було враховано судом першої інстанції. Стверджує про наявність у позивача права на призначення одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку № 975, оскільки ІІ група інвалідності позивачеві вперше була встановлена 29.11.2017. Первинне встановлення інвалідності іншої групи, на думку позивача, не впливає на наявність у нього права на отримання такої допомоги по ІІ групі інвалідності.
Позивач та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали з підстав, викладених в останній, просили суд апеляційної інстанції рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 820/1621/18 скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Представник другого відповідача в судовому засіданні просила суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції – без змін.
Представник першого відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
У відповідності до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на наведену норму, беручи до уваги, що перший відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представника першого відповідача.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_2, проходив військову службу в період з 03.08.1979 по 12.03.1997 в Збройних Силах СРСР, в тому числі приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан у складі військової частини 52726 з 01.09.1983 по 12.09.1985.
Зі свідоцтва про хворобу №26 від 28.04.2000, виданого військово-медичною комісією при ОСОБА_1 районному військовому комісаріаті вбачається, що отримані позивачем під час проходження військової служби поранення – так, пов’язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії (а.с. 6).
У відповідності до довідки МСЕК ОСОБА_5 МСЕ- №021713 від 15.11.2000 позивачу була первинно встановлена ІІІ група інвалідності з 15.11.2000 (а.с.7).
Згідно з довідкою МСЕК ОСОБА_5 12 ААА № 686342 від 29.11.2017 позивачу була встановлена ІІ група інвалідності з 29.11.2017 по 01.12.2019 (а.с.8).
13.12.2017 ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 ОВК з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням йому ІІ-ї групи інвалідності.
Листом №3281/ВЗС від 29.12.2017 ОСОБА_1 ОВК повідомив позивача про відмову в задоволенні поданої позивачем заяви, вказавши, що підстав для складання та подання висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідачем немає, оскільки згідно довідки МСЕК № 021713 позивачу встановлено 3 групу інвалідності, внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов'язку з 15.11.2000, тобто до набуття чинності Закону України від 4 квітня 2006 року № 33597-ІУ “Про внесення змін до Закону України “Про загальний військовий обов'язок і військову службу”, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги. Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, за змістом частини восьмої статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон) особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Оскільки інвалідність позивачу встановлена у 2000 році, а звернувся він щодо виплати у 2017 році - чинним законодавством виплата одноразової грошової допомоги не передбачена. Що стосується виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності з 29.11.2017 на підставі довідки МСЕК серії 12 ААА № 686342 від 29.11.2017, повідомлено, що згідно з частиною четвертою статті 16-3 Закону у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється. Крім того позивачем не подано документ про обставини поранення.
Не погодившись із вказаною відмовою, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_1 ОВК щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013, зобов'язання ОСОБА_1 ОВК подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України, зобов'язання Міноборони розглянути висновок та документи до нього, прийняти рішення щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до вимог, передбачених Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ №975 від 25.12.2013.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач пропустив пресічний строк для звернення за призначенням допомоги у зв’язку зі встановленням йому ІІІ-ї групи інвалідності (3 роки, встановлений ч.8 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), та не набув права на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку зі встановленням йому ІІ-ї групи інвалідності після спливу 2-х років після первинного встановлення інвалідності ІІІ групи.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
За приписами частини першої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з ч.6 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч.9 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ).
На час встановлення позивачеві ІІ групи інвалідності механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком № 975.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 975 особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Предметом спору у цій справі є вимога нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи.
Другу групу інвалідності позивачу встановлено 29.11.2017.
На день звернення позивача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги на підставі Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (13.12.2017), діяв Порядок № 975, а тому саме його належить застосовувати у спірних правовідносинах.
Частиною другою пункту 3 Порядку № 975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з п.12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
У відповідності до п.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 року (далі по тексту – Положення № 530, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), цим Положенням визначається порядок, зокрема, виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
У відповідності до п. 4.7 Положення №530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
У разі настання інвалідності подаються такі документи: висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний інвалідом (додаток 13); заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12); копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв'язку інвалідності; копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва); витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка); копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні (п.4.8 Положення № 530).
Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України.
Розпорядники коштів другого ступеня доводять ці рішення до командирів військових частин і здійснюють переказ коштів на реєстраційні рахунки військових частин, які через них фінансуються (п.4.10 Положення № 530).
Отже, Порядком №975 саме до дискреційних повноважень Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу.
При цьому, як вбачається зі змісту вищенаведених положень Порядку № 975 та Положення № 530, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.
Таким чином, перший відповідач всупереч положень Порядку №975 та Положення №530 фактично повідомив про відсутність підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги.
Щодо доводів відповідача про неподання позивачем документу, що свідчить про причини та обставини поранення, колегія суддів зазначає наступне.
Матеріали справи містять копію свідоцтва про хворобу від 28.04.2000, виданого військово-медичною комісією при ОСОБА_1 районному військовому комісаріаті вбачається, що отримані позивачем під час проходження військової служби поранення – так, пов’язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії (а.с. 6)
Відповідно до п.21.7 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі по тексту - Положення №402) постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року N 36 (0169-01), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за N 169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва).
Також, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу II Положення 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
При медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року N 2 (0177-94), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за N 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи) (п.21.8 Положення №402).
Як вбачається з матеріалів справи, при наданні висновку про причинний зв'язок поранення позивача, військово-лікарською комісією встановлювались обставини отримання поранення та зроблено висновок, що захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
На підставі вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що свідоцтво про хворобу № 26 від 28.04.2000, видане військово - лікарською комісією ОСОБА_1 ОВК, яким встановлено, що отримані позивачем поранення, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, засвідчили в діях позивача відсутність протиправного діяння на момент отримання поранення і є належним документом, що свідчить про причини та обставини поранення.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів приходить до висновку, що позивач подав належні документи, які зазначені в п.11 Порядку № 975, що свідчать про причини та обставини його поранення, травми, контузії та захворювання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів приходить до висновку, що перший відповідач у спірних відносинах діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідачем ОСОБА_1 ОВК як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності свого рішення, дій та бездіяльності у спірних відносинах, зокрема, дотримання встановленої Порядком № 975 процедури розгляду документів, поданих для призначення одноразової грошової допомоги по інвалідності, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_1 ОВК, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013, та зобов'язання ОСОБА_1 ОВК подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України щодо можливості виплати позивачеві вказаної допомоги.
Разом з тим, з приводу позовних вимог про зобов'язання Міноборони розглянути висновок та документи до нього та прийняти рішення щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до вимог, передбачених Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту п.п.11-13 Порядку № 975, рішення про призначення одноразової грошової допомоги колишньому військовослужбовцю приймається Міністерством оборони України виключно на підставі висновку, складеного уповноваженим органом, яким в даному випадку є ОСОБА_1 ОВК, та поданих позивачем документів.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
З вищевикладеного вбачається, що в судовому порядку підлягають захисту лише порушені права, свободи або інтереси, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 ОВК висновок щодо можливості виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги не складався, документи з висновком до Міністерства оборони України не направлялись, відповідно, Міноборони у спірних відносинах не реалізувало своїх владних дискреційних повноважень та не прийняло рішення про призначення або відмову в призначенні позивачеві одноразової грошової допомоги.
Таким чином, наразі права, свободи та інтереси позивача другим відповідачем не порушені, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 до Міноборони про зобов’язання Міноборони розглянути висновок та документи до нього та прийняти рішення щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до вимог, передбачених Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 є передчасними та задоволенню не підлягають.
У відповідності до п.п.1, 3, 4 ч.1 ст.317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.
З огляду на наведене, рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 820/1621/18 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 820/1621/18 скасувати.
Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні ) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Зобов’язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновок та документи до нього щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 «Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні ) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_6Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_7 Повний текст постанови складено 25.09.2018.