Постанова № 76697754, 25.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
803/672/18
Номер документу
76697754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/5406/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Качмара В.Я., Рибачука А.І.

при секретарі судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року (суддя - Сорока Ю.Ю., м. Луцьк, повне судове рішення складено 05 червня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, Територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку в частині та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 10.04.2018 звернулася до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, Територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 05.12.2017 №313-3539 в частині скасування державної реєстрації транспортного засобу марки «RENAULT» модель «KANGOО», реєстраційний номер НОМЕР_1, 2011 року випуску, тип: вантажний фургон малотоннажний -В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 (далі - Транспортний засіб), зареєстрованого за ОСОБА_1 та зобов'язання Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області поновити реєстрацію даного транспортного засобу за позивачем. В обґрунтування позову вказує, що позивач є власником транспортного засобу на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3, який був придбаний 19.07.2017 в ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу транспортного засобу №0742/2017/546658. Позивачу з листа Територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області від 13.12.2017 стало відомо про скасування 07.12.2017 державної реєстрації належного їй на праві власності Транспортного засобу на підставі Висновку, який обґрунтований тим, що до відповідача надійшов лист старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за вих. №17-2107 вих. 17 від 20.11.2017 про те, що слідчим відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205, ч.4 ст.190, ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 та ч.4 ст.358 Кримінального кодексу України. Згідно інформації, викладеної в листі, в ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Волинської митниці ДФС здійснювали протиправну діяльність щодо ввезення на підставі завідомо підроблених документів на територію України вживаних легкових та вантажних транспортних засобів різних моделей іноземного виробництва, із зазначенням рівня екологічності «Євро 5», хоча фактично ввезені автомобілі відповідають рівню «Євро 4». Зі вказаним Висновком, як підставою скасування державної реєстрації, належного позивачу, Транспортного засобу, ОСОБА_1 не погоджується, вважає його таким, що порушує її право на володіння Транспортним засобом. Зазначає, що порушення, на яких наполягає відповідач, мали місце під час первинної реєстрації Транспортного засобу здійсненої у 2011 році попереднім власником цього транспортного засобу ОСОБА_2, у якого позивач придбала транспортний засіб в липні 2017 року. Наголошує, що придбання Транспортного засобу здійснено з дотриманням норм законодавства. На час перереєстрації Транспортного засобу у відповідальних осіб територіального сервісного центру 0742 не виникало зауважень щодо поданих документів, у зв'язку з чим реєстрація є законною. Крім цього, стверджує, що відсутність, на момент винесення оскаржуваного Висновку, відповідного судового рішення, яким було б встановлено факт підробки чи фіктивності документів поданих під час первинної державної реєстрації Транспортного засобу, зокрема, сертифікату відповідності Транспортного засобу виданого ТОВ «Рівнестандарт», свідчить про незаконність та протиправність Висновку відповідача про скасування державної реєстрації Транспортного засобу зареєстрованого за позивачем.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року у справі №803/672/18 позов задоволено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області, який із покликанням на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. У поданій апеляційній скарзі вказує, що Транспортний засіб позивача був ввезений на митну територію України та зареєстрований всупереч п.2 Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів», а саме вимоги з 01.01.2016 щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам не нижче рівня екологічності «Євро 5». Крім того, під час перевірки встановлено, що ряд сертифікатів відповідності, в тому числі і щодо виданого на вказаний автомобіль, видані не уповноваженим органом із сертифікації, зокрема, Товариством з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт», який згідно наказу Міністерства інфраструктури України від 06.09.2016 №306 «Про призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» наділений повноваженнями виключно після видачі відповідного наказу згідно чинного законодавства.

Позивач у письмовому відзиві на апеляційну скаргу вважає рішення суду першої інстанції обґрунтованим, прийнятим з врахуванням всіх обставини справи та таким, що відповідає нормам матеріального та процесуального права. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 є власником Транспортного засобу, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3. Як вбачається з цього свідоцтва, перша державна реєстрація цього транспортного засобу здійснена 16.03.2016. Перереєстрацію транспортного засобу на позивача було здійснено ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області.

Даний Транспортний засіб позивач придбав 19.07.2017 року у ОСОБА_2, про що свідчить договір купівлі-продажу вказаного транспортного засобу №0742\2017\546658.

Перша реєстрація даного транспортного засобу була здійснена ТСЦ 0742 16.03.2016 за ОСОБА_2 на підставі поданої ним заяви від 15.03.2016 №87339226, який придбав цей транспортний засіб в ПП «Бест Кар» відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу від 15.03.2016 №851. Відповідно до акта № 851 приймання-передачі транспортних засобів від 15.03.2016 даний Транспортний засіб був переданий ОСОБА_2 Зазначений Транспортний засіб був ввезений на митну територію України з-за кордону ПП «Бест Кар» та був розмитнений 12.03.2016, про що свідчить митна декларація №205060001/2016/000479 від 12.03.2016. Крім того, іншими документами, які були підставою для реєстрації даного автомобіля є висновок експертного дослідження від 15.03.2016 №3/26/1176 та сертифікат відповідності №UA1.193.0012829-16, виданий ТОВ «Рівнестандарт», з якого слідує, що автомобіль вантажний «RENAULT» модель «KANGOО», б/к, рік випуску 2011, ід.НОМЕР_2 відповідає обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, у тому числі «Євро-5».

В подальшому цей автомобіль був перереєстрований ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області на позивача згідно договору купівлі-продажу транспортного засобу від 19.07.2017 №0742\2017\546658 та поданої позивачем заяви від 19.07.2017 №122270926.

Однак, з листа-повідомлення Територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області від 13.12.2017 №31/3/2-5664/5725 позивач дізналась, що 07.12.2017 скасовано державну реєстрацію Транспортного засобу згідно з Висновком.

З витягу з Висновку Регіонального сервісного центру у Волинській області за результатами перевірки законності державної реєстрації транспортних засобів, зазначених у листі прокуратури Волинської області від 29.11.2017 №17-201 вих.17 слідує, що 22.11.2017 до РСЦ МВС надійшов лист старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за вих. №17-2107 вих. 17 від 20.11.2017 про те, що слідчим відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205, ч.4 ст.190, ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 366 та ч.4 ст.358 Кримінального кодексу України.

Згідно інформації, викладеної в листі, в ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Волинської митниці ДФС, маючи владні повноваження і вплив на працівників Волинської митниці ДФС, діючи умисно, шляхом зловживання владою і службовим становищем та перебуваючи у злочинному зговорі із окремими суб'єктами підприємницької діяльності Волинської області, організували протиправну схему по ввезені останніми транспортних засобів шляхом складання завідомо фіктивних актів митного огляду товарів, що значно знижує розмір обов'язкових митних та податкових платежів, що завдає державі значних збитків, а саме недоотримання державним бюджетом України грошових коштів в особливо великих розмірах.

Зокрема, реалізовуючи свої наміри, організатори протизаконної схеми, разом з іншими спільниками всупереч Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрацію транспортних засобів» зі змінами, здійснювали протиправну діяльність щодо ввезення на підставі завідомо підроблених документів на територію України вживаних легкових та вантажних транспортних засобів різних моделей іноземного виробництва, із зазначенням рівня екологічності «Євро 5», хоча фактично ввезені автомобілі відповідають рівню «Євро 4».

Встановлено, що здійснено ввезення, розмитнення та державну реєстрацію у сервісних центрах МВС ряду транспортних засобів, які не відповідають стандарту рівня екологічності «Євро 5» (фактично відповідають стандарту «Євро 4»).

Крім того, з листа старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за вих. №17-2107 вих. 17 від 20.11.2017 слідує, що в ході досудового розслідування встановлено, що керівником ТОВ «Рівнестандарт» видано ряд сертифікатів відповідності, в тому числі і сертифікат відповідності UA1.193.0012829-16 на Транспортний засіб з порушенням вимог сертифікації, у зв'язку із тим, що автотранспорт не був наданий для проходження обов'язкового технічного нагляду (обстеження), оскільки перебував за межами митної території України або ж проходив митні процедури, що фактично унеможливлює його транспортування до лабораторій ТОВ «Рівнестандарт» з метою проведення дослідження.

Також в ході перевірки встановлено, що ряд сертифікатів відповідності видані не уповноваженим органом із сертифікації. Так, сертифікат відповідності №UA1.193.0012829-16, що виданий на Транспортний засіб ТОВ «Рівнестандарт», виданий не уповноваженим органом із сертифікації, оскільки згідно наказу Міністерства інфраструктури України від 06.09.2016 №306 «Про призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» ТОВ «Рівнестандарт» був наділений такими повноваженнями після видачі відповідного наказу згідно чинного законодавства.

На підставі наведених документів Регіональним сервісним центром МВС України у Волинській області зроблено висновок про те, що реєстрація Транспортного засобу позивача відбулася з порушеннями встановленого «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, а тому доручив Територіальному сервісному центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області скасувати державну реєстрацію Транспортного засобу.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку, що на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації Транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС не було беззаперечних документальних доказів того, що Транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами і такі не наведено при судовому розгляді справи.

Проте, такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, є помилковими, такими, що суперечать нормам матеріального та процесуального права, з огляду на наступне.

При здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України «Про дорожній рух», «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 та наказом МВС України «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них» від 11.08.2010 №379.

Згідно ст.1 Закону України «Про дорожній рух» (далі -Закон №3353-ХІІ; в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Частиною 1, 2 ст.30 Закону №3353-ХІІ передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.

За змістом ст.31 Закону №3353-ХІІ, транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 було затверджено «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок №1388), згідно п.1 якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 8 Порядку №1388 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.

Згідно п.10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання ввезення на митну територію України та проведення першої реєстрації ввезених або виготовлених в Україні транспортних засобів, а також поетапного запровадження в Україні міжнародних екологічних вимог до транспортних засобів, є Закон України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» (далі - Закон України №2739-IV).

Частиною 2 ст.2 Закону №2739-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам: не нижче рівня «ЄВРО-3» - з 1 січня 2013 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-3» як обов'язкових; не нижче рівня «ЄВРО-4» - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня «ЄВРО-4» як обов'язкових; не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно; не нижче рівня «ЄВРО-6» - з 1 січня 2018 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2017 року включно.

За правилами ст.3 цього ж Закону, документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Частиною 1 ст.34 Закону №3353-XII встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (ч.4 ст.34 Закону №3353-XII).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (ч.9 ст.34 Закону №3353-XII).

Судом встановлено, що ТОВ «Рівнестандарт», яким видано сертифікат відповідності від 10.03.2016№UA1.193.0012829-16, не мало повноважень на видачу сертифікатів відповідності згідно нового порядку, чим порушено норми Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 №46-93 «Про стандартизацію і сертифікацію» (далі - Декрет, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст.13 Декрету, сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов'язкову та добровільну. Сертифікація продукції в державній системі сертифікації здійснюється призначеними на те органами з сертифікації - підприємствами, установами і організаціями з метою: запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього природного середовища; сприяння споживачеві в компетентному виборі продукції; створення умов для участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному, науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.

Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (далі - Закон №124-VIII), що визначає правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності, внесено зміни, зокрема, до Декрету.

Підпунктом 22 п.3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №124-VIII внесено зміни до Декрету, зокрема з 01.01.2016 виключено абзац 2 ст.27 Декрету, яким було передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.

Отже, даними змінами виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації. Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016, і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.

Разом з тим, 10.02.2000 Україна приєдналася до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та / або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі приписів від 20.03.1958.

З метою виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року, адаптації законодавства України у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу та до законодавчого врегулювання Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» від 09.06.2011 №738 (далі - Постанова №738).

Пунктом 1 Постанови №738 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання; сертифікат типу транспортного засобу або обладнання, конструкція яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, видається визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства і нотифікованими Організацією Об'єднаних Націй згідно з Угодою про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року (далі - уповноважені органи); сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.

При цьому, на виконання Постанови №738, наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 №521 затверджено «Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання» та «Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання».

Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на ТЗ є оцінка їх відповідності згідно положень Порядку №521.

Відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 06.05.2015 №451 «Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації» відмінено з 01.01.2016 обов'язкову сертифікація КТЗ в державній системі сертифікації та визнано таким, що втратив чинність, наказ Держстандарту від 17.01.97 №23 «Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя».

Таким чином, з 01.01.2016 втратили чинність нормативно-правові акти, якими встановлювалися обов'язкові вимоги до КТЗ в державній системі сертифікацій.

Разом з цим, відповідно до Закону, наказ Мінінфраструктури є технічним регламентом, яким встановлено обов'язкові вимоги до КТЗ, їх частини та обладнання, у тому числі щодо відповідності КТЗ екологічним нормам «ЄВРО-2» - «ЄВРО-6», процедури оцінки відповідності цим вимогам, а також правила введення в обіг на території України.

Відповідно до п.12.1 наказу Мінінфраструктури пропуск КТЗ на митну територію України з метою вільного обігу, перша державна реєстрація, введення в обіг обладнання здійснюються за наявності сертифіката відповідності КТЗ або сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження.

Згідно із зазначеним наказом Мінінфраструктури рівень екологічних норм, якому відповідає КТЗ, має бути зазначеним у вищевказаних сертифікатах відповідності, виданих згідно з Наказом Мінінфраструктури.

Під час перевірки було встановлено, що ТОВ «Рівнестандарт» був призначений уповноваженим органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання і наділений такими повноваженнями згідно наказу Міністерства інфраструктури України від 06.09.2016 №306 «Про призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання», тобто з 06.09.2016, а сертифікат відповідності №UA1.193.0012829-16 виданий 10.03.2016. Підсумовуючи викладене, враховуючи ту обставину, що поданий для реєстрації Транспортного засобу сертифікат відповідності №UA1.193.0012829-16 з терміном дії з 10.03.2016 до 10.09.2016, виданий в часі швидше, ніж ТОВ «Рівненстандарт» отримало повноваження із сертифікації транспортних засобів, то такий не є належним сертифікатом відповідності, а тому його слід вважати фіктивним для мети проведення державної реєстрації транспортного засобу.

Таким чином, встановивши факт підробки сертифікату відповідності, на підставі якого була здійснена первинна реєстрація ТЗ, та встановивши невідповідність рівню токсичності «Євро», що підтверджується листами уповноважених органів, відповідач правомірно прийняв оскаржуваний Висновок про скасування реєстрації Транспортного засобу, що належить позивачу.

Відповідно до абзацу 3 п.40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Посилаючись на дану норму, позивач вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, тобто судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими доводами позивача та зазначає, що абзац 3 п.40 Порядку №1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами, скасування державної реєстрації (перереєстрації), передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування. Таким чином, встановивши факт реєстрації ТЗ за підробленими документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.

З урахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що відповідач враховуючи висновок судової автотоварознавчої експертизи по кримінальному провадженню №42016030000000201 від 27.11.2017 №9225, лист офіційного дилера виробника автомобіля «RENAULT» ТОВ «Луцьк-Експо», з якого слідує, що Транспортний засіб за нормою токсичності відпрацьованих газів відповідає нормі «Євро 4», а також лист старшого слідчого прокуратури Волинської області Бурка О. за вих. №17-2107 вих. 17 від 20.11.2017 про те, що слідчим відділом прокуратури області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42016030000000201 від 07.09.2016, яким встановлено, що згаданий сертифікат відповідності виданий з порушенням вимог сертифікації, оскільки був виданий за відсутності самого транспортного засобу, правомірно виніс висновок про скасування державної реєстрації цього транспортного засобу, оскільки мав у наявності належні підтверджуючі докази, що свідчать про підробку документів та які надані уповноваженими організаціями.

Що стосується посилань апелянта на норми Конституції України та Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод щодо незаконного його позбавлення права власності на вказаний транспортний засіб, то апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.31 Закону №124-VIII, основною вимогою щодо ввезення на територію України транспортних засобів є те, що транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

За змістом ст.50 Конституції України, кожен має права на безпечне для життя та здоров'я довкілля.

У відповідності до ст.41 Конституції України, використання власності не може завдавати шкоди права, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Згідно із ст.319 ЦК України, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Крім цього, скасування державної реєстрації транспортного засобу не є конфіскацією транспортного засобу, яка може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Апеляційний суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В ході розгляду справи відповідачем в повній мірі доведено правомірність вчинених ним реєстраційних дій.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи викладене, оцінивши зібрані докази у сукупності, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги відповідача являються підставними і обґрунтованими та спростовують висновки суду першої інстанції.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ч.3 ст.243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, Територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку в частині та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Ніколін судді В. Я. Качмар А. І. Рибачук Повне судове рішення складено 25 вересня 2018 року.