Рішення № 76696696, 10.09.2018, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
370/1749/17
Номер документу
76696696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2018 р. Справа №370/1749/17

Провадження №3-а/370/113/17

Макарівський районний суд Київської області у складі: судді Мазки Н.Б.,

із секретарем Ребенок Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Макарів Макарівського району Київської області адміністративну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити певні дії,

В с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити певні дії, а саме: призначити та виплачувати пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на те, що він являється постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року 4 категорії.

12 травня 2017 року позивачу виповнилося 55 років, тому він як постраждалий від наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році звернувся до відповідача для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС», в чому йому було відмовлено, у зв’язку з відсутністю відтиску печатки на фотознімку виданого йому посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи категорія 4.

Позивач ОСОБА_1 з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

- визнати відмову Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду Київської області у призначенні пенсії за віком, як громадянину, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною;

- зобов’язати Києво-Святошинське об’єднане управління Пенсійного фонду Київської області призначити та виплачувати йому пенсію за віком, як громадянину, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12 травня 2017 року.

Позивач ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов з врахування заяви про уточнення позовних вимог підтримав та просив задовольнити.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час, місце розгляду справи, у судове засідання свого представника не направив, заяв, клопотань, заперечень не надав.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 являється громадянином, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення серії В-П №253853, виданого 20 грудня 1993 року Київською облдержадміністрацією (а.с.5).

З копії паспорту вбачається, що ОСОБА_1 народився 12 травня 1962 року (а.с.6).

Згідно листа Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 04 серпня 2017 року №116/Ф-01 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки, при попередній правовій експертизи змісту і належного оформлення документів встановлено, що в посвідченні 4 категорії немає відтиску печатки на фотографії (а.с.7).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст.7 цього Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Статею.12 цього ж Закону право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, а жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ст.15 Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української PCP "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

За загальним правилом, передбаченим ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 06.02.2017 року, чинній на момент виникнення правовідносин), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

В той же час, у відповідності до абзацу 3 п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4-х років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно працювали в зазначених зонах у період з моменту аварії до 31 липня 1986 року незалежно від часу роботи в цей період.

Згідно з абзацу 8 п.п5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для визначення права на зниження пенсійного віку та призначення пенсії за віком подаються наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

При цьому, як роз'яснив Вищий адміністративний суд України в Узагальненні судової практики розгляду справ про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи від 01.01.2007 року, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Так, згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Як вбачається з матеріалів справи, із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду Київської області 02 серпня 2017 року (а.с.24).

При цьому, суд критично відноситься до твердження відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах в зв’язку з нібито відсутністю відтиску печатки на фотографії посвідчення, оскільки останній мав можливість перевірити законність видачі вищевказаного посвідчення на ім’я позивача.

Крім того, відповідач в своєму листі не зазначив щодо необхідності для призначення пенсії на пільгових умовах встановлення певних юридичних фактів.

Таким чином, з врахуванням вимог КАС України щодо доведеності заперечень суб’єкта владних повноважень, наданий позивачем документ (посвідчення серії В-П №253853, виданого 20 грудня 1993 року Київською облдержадміністрацією, категорія 4) є належним та допустимим доказом, який підтверджує обгрунтованість його вимог.

З огляду на викладене, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Що стосується вимоги про зобов’язання Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» саме з 12 травня 2017 року – підлягає частковому задоволенню з 02 серпня 2017 року – з моменту звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

У відповідності до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись вимогами ч.1 ст.26, ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2-15, 19-20, 72-78, 246, 292-293, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати відмову Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, як громадянину, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), зі зменшенням пенсійного віку згідно п.2 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.

Зобов’язати Києво-Святошинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком, як громадянину, який постійно проживав або постійно працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) зі зменшенням пенсійного віку згідно п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02 серпня 2017 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днівз дня його проголошення з урахуванням положень п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.

Реквізити сторін:

ОСОБА_2 – вул. Шевченка, 81, с.Мотижин, Макарівський район, Київська область, 08060;

Києво-Святошинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області – вул. Святошинська, 50, м.Вишневе, Київська область, 08132;

Суддя