
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" серпня 2018 р. Справа №370/1638/18
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., розглянувши у приміщенні суду у смт. Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області в особі в.о. начальника управління ОСОБА_2 (далі - Управління, позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, (далі - відповідач), в якому вказав, що 10.02.2017 року управлінням було отримано від ОСОБА_1, заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.02.2017 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 13.02.2017 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.02.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 1355 грн. щомісячно. 18.04.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року - 1426 грн.
25.09.2017 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям.
На підставі наданих документів 27.09.2017 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у розмірі 1426 грн. щомісячно.
Проте, 10.11.2017 року відповідач повідомила Управління про те що із 2016 року відкрила підприємницьку діяльність 2 групи.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні місяці.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, незалежно від отриманих (неотриманих доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 34 По призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження По призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»(далі - Порядок № 1751).
Відповідно до пункту 49 Порядку № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сук доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом (п. 49 Порядку № 1751).
На підставі вищезазначеного обсяг надміру виплачених коштів, які підлягають поверненню до державного бюджету складає 12621 грн.
Станом на 07.06.2018 року відповідач повернула до державного бюджету частину надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми. Проте, на день звернення з позовом, сума, що підлягає стягненню з відповідача становить 6296,52 грн., яку позивач і просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 27.06.2018 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачам 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України.
Копію ухвали суду від 27.06.2018 року та позовну заяву з додатками відповідачі отримала 26.07.2018 року, поштове відправлення (№0800104183480). У встановлений судом строк відзиву на позов не подала, заперечень щодо викладених Управлінням обставин і доказів на їх підтвердження не надала.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
10.02.2017 року ОСОБА_1, подала до Управління заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.02.2017 року та інші документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с. 5-8).
На підставі наданих документів 13.02.2017 року відповідачу було призначено державну допомогу сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.02.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 1355 грн. щомісячно (а.с. 9).
18.04.2017 року Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір допомоги з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року - 1426 грн. (а.с. 10).
25.09.2017 року відповідач знову подав заяву до Управління про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначені усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення держав допомоги сім'ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям (а.с. 11-14).
На підставі наданих документів 27.09.2017 року відповідачу було призначена державна допомога сім'ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) із 01.09.2017 року по 28.02.2018 року у розмірі 1426 грн. щомісячно (а.с. 15).
Заявою від 10.11.2017 року відповідач повідомила Управління про те що із квітня 2016 року відкрила підприємницьку діяльність 2 групи, а 06.11.2017 року її закрила (а.с. 16-18).
Як вказує позивач, 12621 грн., станом на 07.06.2018 року відповідач повернула до державного бюджету частину надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме 6324,48 грн., (12621 грн., - 6296,52 грн.,).
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно ст. 18-3 вказаного Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 34 Про призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження По призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сук доходу сім'ї тощо).
Відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги визначена ст. 22 вказаного вище Закону, відповідно до якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Аналогічна норма міститься і п. 49 Порядку.
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач своєчасно не повідомила позивача про обставини, що впливають на розмір допомоги, а саме про реєстрацію її як суб'єкта підприємницької діяльності, та у період з 01.04.2016 року по 10.11.2017 року отримувала державну допомогу без урахування розміру її доходу, визначеного п. 34 Порядку, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 6296,52 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим та з урахуванням сплачених відповідачем сум), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 1762 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 247, 265, 141, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 6296,52 грн., надміру виплаченої державної допомоги сім'ям з дітьми.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів УК у Мак. р-ні/смт Макарiв/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007165, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО), 899998, рахунок отримувача 31216206010385, код класифікації доходів бюджету 22030101) 1762 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 27.08.2018 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області - адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2, код ЄДРПОУ 03193459)
ОСОБА_1 - адреса: 08001, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1.
Суддя О.В. Тандир