
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2703/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, викладене в листі від 07.05.2018 № 2269/03/Д-12, щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: 14005, АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 з 01.01.2016 відповідно до довідки від 23.03.2018 № 101/00909, НОМЕР_2.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: 14005, АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки від 23.03.2018 № 101/00909, НОМЕР_2.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмовивши позивачу у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області № 101/00909, НОМЕР_2 від 23.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області порушило вимоги приписів ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, чим порушив його права.
Позивач також вважає, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі за № 825/2239/17 має приюдиційне значення для розгляду цієї справи.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262).
Пенсія була нарахована на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова 1294) та виданого на її виконання Наказу Міністра внутрішніх справ від 31.12.2007 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (далі - Наказ 499)
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 у справі за № 825/2239/17 було зобов’язано ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити та направлена до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.01.2016.
Вказане рішення суду набуло законної сили.
На виконання рішення суду ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Чернігівській області довідку про грошове забезпечення позивача № 101/00909, НОМЕР_2 від 23.03.2018 станом на 1.01.2016.
24.04.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою та просив пояснити причини не проведення перерахунку пенсії відповідно до № 101/00909, НОМЕР_2 від 23.03.2018.
Листом від 7.05.2018 вих. № 2869/03/Д-12 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, з причини відсутності підстав для такого перерахунку.
Оцінивши спірні правовідносини у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до п .1 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони, інші міністерства і відомства.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Тобто, такі повноваження мають тільки уповноважені органи відповідних міністерств та відомств, в даному випадку УМВС України в Чернігівській області (ліквідаційна комісія).
Згідно п.п. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №. 28-2 (зі змінами) та зареєстрованому в Міністерстві юстиції 15.01.2015 за № 40/26485, головне управління здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Положення).
Аналіз зазначених вище норм вказує на те, що до обов’язків органів Пенсійного фонду належить обов’язок призначення (перерахунку) пенсій, тільки після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України і на підставі документів про розмір грошового забезпечення пенсіонера.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1999 №2262 (далі Закон №2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказаною нормою визначено виключний перелік видів грошового забезпечення, з яких обчислюєтьея пенсія, а саме:
основні види грошового забезпечення:
- посадовий оклад,
- оклад за військове (спеціальне) звання,
- надбавка за вислугу років;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення:
- надбавки,
- доплати,
- підвищення,
- премії.
Положеннями статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону був відсутній до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Зазначеним урядовим рішенням, постановленим на виконання частини 4 статті 63 Закону № 2262 визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Органи Пенсійного фонду здійснили перерахунки та виплату пенсій у відповідності до вказаних норм та на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Такі ж дії вчинено і по відношенню до позивача.
Головним управлінням було отримано довідку Ліквідаційної комісії про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії. На підставі вказаної довідки, у порядку, визначеному Постановою КМУ №103 головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача.
Нормативним актом, який визначає порядок перерахунку та виплати перерахованої суми пенсії, не передбачено врахування до складу грошового забезпечення інших виплат, підставою для перерахунку, за законодавством, слугує виключно довідка уповноваженого органу. Така довідка про грошове забезпечення позивача була надана головному управлінню у встановленому порядку, її зміст не оскаржувався, і вона містить вичерпний перелік виплат, з урахуванням яких має бути проведено перерахунок пенсії позивача.
Щодо включення до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, виплат, зазначених у довідці № 101/00909, НОМЕР_2 від 23.03.2018, суд зазначає, що ця довідка не встановлює наявність у позивача права на врахування під час обчислення пенсії зазначених у ній виплат, не обґрунтовує наявність підстав для включення цих виплат у довідку для призначення пенсії та не містить інформації про відрахування із вказаних сум відповідних внесків.
В довідці вказані види виплат, які взагалі не підлягають врахуванню при перерахунку раніше призначеної виплати, як то надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за ОРД, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень.
Крім того, згідно приписів ст. 43 Закону №2262, обов'язковою умовою для включення виплат до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позивачем не було надано відповідних доказів, які б підтверджували сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із виплат, які позивач просить включити до розміру грошового забезпечення для призначення пенсії.
Також суд зазначає, що Чернігівський окружний адміністративний суд, виносячи рішення від 30.01.2018 у справі за № 825/2239/17, вирішував спір між ОСОБА_1 та ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області щодо не правомірності не видачі останнім відповідної довідки, при цьому ні право позивача на перерахунок пенсії, ні розмір такого перерахунку, ні вихідні дані для такого перерахунку предметом судового розгляду не були.
За таких підстав, вказане рішення не має приюдиційного значення для розгляду цієї справи.
Зважаючи на наведене вище, суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 місяці перед виходом на пенсію, на підставі довідки ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області № 101/00909, НОМЕР_2 від 23.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області діяло обгрунтовано та правомірно і у суду відсутні правові підстави для зобов’язання його провести відповідний перерахунок.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 26 вересня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот