
263/8583/18
1-кп/264/426/2018
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2018 колегія суддів Іллічівського районного суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Литвиненко Н.В., суддів Іванченко А.М., Кузнецова Д.В. за участю секретаря судового засідання Конівченко Ю.О., прокурора Натеса Д.М., обвинуваченого ОСОБА_1, захисника Нетреба В.С., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Маріуполі клопотання прокурора відділу наглядку прокуратури Донецької області Натеса Д.М. про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №22018050000000077 від 27.04.2018 року відносно ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Оренбург Російської Федерації, громадянина України, який має на утриманні двох неповнолітніх дітей 2008 року народження та 2011 року народження, не працюючого, раніше не судимого, який зареєстрований в АДРЕСА_2, фактично мешкає в АДРЕСА_1, у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 27, ч.3 ст.258-5 КК України,
В С Т А Н О В И В :
07 серпня 2018 року на підставі ухвали Апеляційного суду Донецької області до Іллічівського районного суду м. Маріуполя до суду надійшло клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 27, ч.3 ст.258-5 КК України.
Під час досудового розслідування кримінального провадження № 22018050000000077 за ч.3 ст. 27, ч.3 ст.258-5 КК України, встановлено, що наприкінці 2013 року Російською Федерацією (далі РФ) із залученням її Збройних Сил вирішено здійснити протиправні умисні дії, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема, шляхом окупації частини території України, а саме території АР Крим та м. Севастополь з метою подальшої її анексії та окупації території Донецької та Луганської областей. Мотивами зазначених дій послугували Євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України.
Досягти зазначеної мети вказані особи вирішили шляхом ведення агресивної війни та агресивних воєнних дій проти України, у тому числі з використанням підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, окупації території України, створення і фінансування на окупованих територіях України терористичних організацій та вчинення інших злочинів.
Так, 07 квітня 2014 року у м. Донецьку Донецької області невстановленими особами за підтримки РФ з метою здійснення терористичної діяльності створено «Донецьку народну республіку» (далі «ДНР»). Вказана організація є стійким об'єднанням невизначеного кола осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації., а тому у відповідності до абз. 19 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
Терористична організація «ДНР» діє на території України незаконно та її учасники вчиняють терористичні акти - захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування із застосуванням зброї, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров'я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, в тому числі ш;одо визнання легітимності діяльності «ДНР» та влади її керівників, а також перешкоджають виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України й інших військових формувань України, задіяними у проведенні антитерористичної операції на території Донецької області.
Як наслідок, частина території Донецької області опинилась під контролем представників терористичної організації «ДНР», підконтрольних РФ, та відповідно до Постанови ВР України № 254-УІІІ від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селиш; і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями». Постанови ВР України № 252-УІІІ від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» набула статусу тимчасово окупованої території.
Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ДНР» або за їх участі, знайшли своє відображення у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «ДНР» терористичною організацією. Зокрема, у Зверненні ВРУ до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБОЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-УІІІ, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄЄ, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВРУ від 14.01.2015 за №106- ЛП, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого Російською Федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за №1597-УП, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за №337-УІІІ, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України від 22.07.2014 за № 1596-УП, Постанові ВРУ «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організації «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за№145-УІІІ.
Факт створення «ДОТ» за підтримки та під контролем Російської Федерації визнано Резолюцією ПАРЕ від 12.10.2016. При цьому в Резолюції зазначено, що «ДНР» та всі її «установи» не мають будь-якої легітимності у відповідності з українським або міжнародним правом.
Утримання частини території Донецької області, взятої представниками терористичної організації «ДНР» під контроль шляхом насильницьких злочинних дій, потребує значних активів будь-якого роду, зокрема фінансових та матеріальних, надання яких здійснюється Російською Федерацією, її представниками влади, а також лояльно налаштованими окремими суб'єктами господарської діяльності, громадянами України та іноземцями.
Водночас з метою самозабезпечення терористичної організації «ДНР», збору, систематизації, підшукуванні нових джерел для її фінансування в структурі «ДНР» утворено ряд організованих груп, діяльність яких направлена на її фінансове та матеріальне забезпечення, зокрема так звані «министерство налогов и сборов», «министерство финансов», «центральний банк ДНР», тощо. В свою чергу вже вказаними організованими групами утворено підпорядковані ним групи осіб, діяльність яких направлена на виконання завдань по фінансуванню «ДНР», збагаченню представників влади Російської Федерації, ватажків «ДНР», керівників окремих організованих груп за рахунок ресурсів України та її громадян, що залишились на окупованій території.
Враховуючи географічні особливості Донецького регіону, а саме те, що він багатий на корисні копалини загальнодержавного значення - кам'яне вугілля, представниками терористичної організації «ДНР», окремими громадянами, лояльно налаштованими до її ідей та цілей, вжито заходи до організації незаконного видобутку вказаних корисних копалин з подальшою їх реалізацією та отриманням прибутку, який забезпечить фінансування терористичної організації «ДНР» та особисте збагачення окремих осіб.
Так, 10.01.2015 року так званою «Советом министров» терористичної організації «ДНР» для надання вигляду легітимності процесу видобутку та реалізації вугілля на тимчасово окупованій території Донецької області та фактично з метою виконання вищевказаного плану створено організовану групу - «Государственное предприятие «Республиканский центр «Торговий дом «Уголь Донбасса» (далі «Торговый дом»), засновником якого за вказівкою керівника терористичної організації «ДНР» ОСОБА_5 виступило «Министерство доходов и сборов» терористичної організації «ДНР».
Після цього постановою №10-20 від 02.06.2015 так званого «Совета министров» терористичної організації «ДНР», «Торговый дом» передано у відання «Министерства угля и знергетики».
Кількісний склад вказаної групи складає не менше ЗО осіб, між якими розподілені функції з метою досягнення вищевказаного плану, відомого всім учасниками групи. Юридичною адресою «Торгового дома» є: Донецька обл., м. Донецьк, Київський район, вул. Артема, буд. 114, однак фактично її учасниками здійснюється діяльність по усій окупованій території Донецької області.
Так, з метою виконання поставленого плану на «Торговый дом» керівництвом терористичної організації покладено функції з:
- фінансового забезпечення терористичної організації «ДНР» шляхом продажу вугілля, незаконно видобутого вугледобувними підприємствами, що знаходяться на тимчасово окупованій території Донецької області, та подальшої передачі грошових коштів у вигляді так званих «налогов», «сборов», «таможенных и других обязательных платежей», «единого взноса» до так званого «бюджету ДНР»;
- встановлення для вугледобувних підприємств всіх форм власності, а також фізичних осіб-підприємців незаконних вимог щодо продажу вугілля виключно за посередництва «Торгового дома» з метою надходження грошових коштів для фінансового забезпечення терористичної організації «ДНР»;
- організації транспортування незаконно видобутого вугілля поза митним контролем через неконтрольовану українською владою частину державного кордону України з РФ та подальшої його реалізації на території РФ та інших країн з метою подальшого надходження грошових коштів для фінансового забезпечення терористичної організації «ДНР».
Достовірно усвідомлюючи, що «ДНР» є терористичною організацією, 5 березня 2015 року громадянин України ОСОБА_6, перебуваючи в м. Донецьку Донецької області, усвідомлюючи, що грошові активи, отримані від реалізації незаконно видобутого вугілля на тимчасово окупованій території Донецької області, будуть використані повністю або частково для фінансового забезпечення терористичної організації «ДНР», діючи умисно, з особистих ідеологічних та корисливих мотивів обійняв посаду спеціаліста, а з серпня 2015 року (точна дата органом досудового розслідування не встановлена) керівну посаду - заступника директора «Торгового дома» та зобов'язався дотримуватися правил поведінки, встановлених у ній, і виконувати визначені йому функції.
У подальшому в період з 5 березня 2015 року по 15 травня 2016 року ОСОБА_6, знаходячись за адресою фактичного розташування офісу «Торгового дома» за адресою: Донецька обл., м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. 25 років РСЧА, буд. 1, незаконно зайнятій представниками «ДНР», а також у інших приміщеннях, залізничних станціях міст Макіївки, Шахтарська, Сніжного, Тореза Донецької області (що пов'язано з виконанням обов'язків щодо організації логістики, транспортування вугілля), перебуваючи на вищезазначених посадах та використовуючи надані представниками терористичної організації «ДНР» владні повноваження, діючи з метою фінансового та матеріального забезпечення терористичної організації «ДНР», а також з метою власного збагачення, забезпечуючи реалізацію єдиного злочинного умислу вказаної терористичної організації, організовував виконання покладених на «Торговый дом» функцій.
Так, на виконання вищевказаних завдань керівництва терористичної організації «ДНР» ОСОБА_6 з метою фінансового та матеріального забезпечення зазначеної терористичної організації організовано діяльність з реалізації незаконно видобутого вугледобувними підприємствами України (що перейшли під контроль «Министерства угля и енергетики ДНР»), приватними підприємствами, фізичними особами-підприємцями вугілля на тимчасово окупованій території Донецької області виключно за посередництва «Торгового дома» та надходження грошових активів від його продажу до так званого «бюджету ДНР», за рахунок якого в свою чергу фінансуються інші організовані групи терористичної організації - так звані «бюджетні установи ДНР», зокрема «установи силового блоку ДНР» - «Министерство государственной безопасности ДНР»,«Министерство внутренних дел ДНР», «органы прокуратури ДНР», інші незаконні збройні формування та терористичні групи, які входять до її складу.
На виконання завдань керівництва терористичної організації «ДНР», директора «Торгового дома» ОСОБА_7 та фактичного керівника ОСОБА_8 (відносно яких здійснюється досудове розслідування в рамках іншого кримінального провадження), ОСОБА_1 організоване розподілення грошових коштів, отриманих від реалізації незаконно видобутого вугілля, між вугледобувними підприємствами в якості оплати за реалізоване вугілля з метою подальшого продовження діяльності з видобутку вугілля, відчислення податків до так званого «бюджету ДНР» та передача готівки до так званого «Фонду глави ДНР».
Крім того ОСОБА_1 організоване транспортування незаконно видобутого вугілля, а саме пошук залізничного транспорту, складання графіків та схем відвантаження, подача, прибирання залізничних вагонів та їх розподілення між вугледобувними підприємствами з метою сталого та безперебійного продажу вугілля та подальшого надходження грошових коштів для фінансового забезпечення терористичної організації «ДНР».
За час перебування ОСОБА_6 на керівній посаді - заступника директора «Торгового дома» його учасниками здійснено фінансове забезпечення терористичної організації «ДНР» шляхом сплати так званих «налогов», «сборов», «таможенных и других обязательных платежей», «единого взноса» на суму не менше 201 736, 1 тис. грн., що більше ніж вісімнадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2016 року, тобто є особливо великим розміром.
Таким чином, в період з 5 березня 2015 року по 15 травня 2016 року ОСОБА_6, обійнявши посаду спеціаліста, а згодом заступника директора «Торгового дому» та перебуваючи на них, знаходячись у будівлі за адресою: Донецька обл., м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. 25 років РЄЧА, буд. 1, а також у інших приміщеннях, залізничних станціях міст Макіївки, Шахтарська, Сніжного, Тореза Донецької області (що пов'язано з виконанням обов'язків щодо організації логістики, транспортування вугілля), керував організованою групою «Торговый дом», яка здійснює фінансування терористичної організації, за що отримував винагороду - у вигляді так званої «заробітної плати».
Такі дії органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.3 ст.27, ч.3 ст.258-5 КК України.
В судовому засіданні прокурор просив звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності у зв'язку із тим, що на підставі ч.4 ст.258-5 КК України, ОСОБА_1 до притягнення його до кримінальної відповідальності повідомив про свою протиправну діяльність направлену на фінансування тероризму, а також зобов'язався сприяти органу досудового розслідування шляхом надання показань про факти вчинення противоправних дій.
Обвинувачений ОСОБА_1 та його захисник Нетреба В.С. підтримали клопотання прокурора та просили звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності.
Суд, вислухавши позицію учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Згідно ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.4 ст.258-5 КК України особа, крім організатора або керівника терористичної групи (організації), звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ст.258-5 КК України, якщо вона добровільно до притягнення до кримінальної відповідальності повідомила про відповідну терористичну діяльність або іншим чином сприяла її припиненню або запобіганню злочину, який вона фінансувала або вчиненню якого сприяла, за умови, що в її діях немає складу іншого злочину.
Відповідно до ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно до положень ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст.44 КК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках передбачених цим Кодексом, а також на підставі закону України про амністію чи акта помилування.
Враховуючи, що ОСОБА_1 до притягнення його до кримінальної відповідальності повідомив про свою протиправну діяльність направлену на фінансування тероризму, а також про протиправні дії з боку так названих посадових осіб «ДП Республіканський центр «Торговий дім вугілля Донбасу», що є сприянням у припиненні злочину, який він фінансував та вчиненню якого сприяв, також ОСОБА_1 повідомив про терористичну діяльність інших учасників непередбачених законом збройних формувань терористичної організації «Донецька народна республіка», а також про осіб, що здійснюють фінансування тероризму. Крім того, в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, ОСОБА_1 з метою припинення та запобігання вчиненню інших злочинів зобов'язався сприяти органу досудового розслідування шляхом надання показань про факти вчинення протиправних дій, які йому стануть відомі.
За таких обставин, дослідивши дані, що характеризують особу обвинуваченого, а також інші обставини справи в їх сукупності, клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності передбаченої ч.3 ст.27, ч.3 ст.258-5 КК України на підставі ч.4 ст. 258-5 КК України, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст. 44, КК України, ст.ст.258, 285-288 КПК України,
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора відділу нагляду прокуратури Донецької області натесав Д.М., про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №22018050000000077 від 27.04.2018 року ОСОБА_1 за скоєння злочину, передбаченого ч.3 ст. 27, ч.3 ст.258-5 КК України задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за ч.3 ст. 27, ч.3 ст. 258-5 КК України на підставі ч.4 ст.258-5 КК України, а кримінальне провадження №22018050000000077 від 27.04.2018 року за його обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст. 27, ч.3 ст.258-5 КК КК України - закрити.
На ухвалу може бути подана апеляція до апеляційного суду Донецької області через Іллічівський районний суд м. Маріуполя протягом семи днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя : Н. В. Литвиненко
Суддя: А.М.Іванченко
Суддя: Д.В.Кузнецов