
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року справа №812/1378/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 р. (у повному обсязі виготовлено 20 липня 2018 року у м. Сєвєродонецьк) у справі № 812/1378/18 (головуючий І інстанції суддя Чернявська Т.І.) за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Луганській області (далі - позивач) 21.05.2018 звернулось до суду з позовом до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - відповідач), просило стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість ну суму 116966, 47 грн. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника (а.с. 5-7).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року у справі № 812/1378/18 позов задоволено частково.
Стягнуто на користь Державного бюджету України кошти Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, місто Кремінна, вулиця Дзержинського, будинок 2 А) з рахунків у банках, обслуговуючих Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, за податковим боргом з податку на додану вартість у загальній сумі 112038,47 грн. (сто дванадцять тисяч тридцять вісім грн. 47 коп.).
У задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928,00 грн. (чотири тисячі дев'ятсот двадцять вісім грн. 00 коп.) відмовлено (а.с. 86-90).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив частково скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що уточнюючими розрахунками (податковими деклараціями) з податку на додану вартість відповідачем самостійно зменшено податкове зобов'язання, а саме на суму 31, 00 грн., на суму 72, 00 грн., на суму 4856, 00 грн., на суму 266, 00 грн. Таким чином, загальна сума податкових зобов'язань позивача з ПДВ згідно поданих уточнюючих розрахунків з від'ємним значенням складає 5225, 00 грн. У зв'язку з цим в інтегрованій картці відповідача відбулось зменшення податкового боргу з ПДВ на суму 5225, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Відповідач, у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у місті Кремінна Кремінського району Луганської області та перебуває на обліку у Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінському відділенні) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.05.2018 № 1004021600 (а.с. 8-9, 58-61).
Відповідачем до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінського відділення) подано податкову звітність з податку на додану вартість, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:
- податкову декларацію від 14.07.2017 № 9136131230 за червень 2017 року на суму 15180,00 грн. (по строку сплати до 30.07.2017) (а.с. 24);
- податкову декларацію від 15.08.2017 № 9163302882 за липень 2017 року на суму 12001,00 грн. (по строку сплати до 30.08.2017) (а.с. 25);
- податкову декларацію від 18.09.2017 № 9189991970 за серпень 2017 року на суму 15598, 00 грн. (по строку сплати до 30.09.2018) (а.с. 26);
- податкову декларацію від 13.10.2017 № 9214649883 за вересень 2017 року на суму 14061,00 грн. (по строку сплати до 30.10.2017) (а.с. 27);
- податкову декларацію від 15.11.2017 № 9242054659 за жовтень 2017 року на суму 14469,00 грн. (по строку сплати до 30.11.2017) (а.с. 28);
- податкову декларацію від 19.12.2017 № 9271138723 за листопад 2017 року на суму 10231,00 грн. (по строку сплати до 30.12.2017) (а.с. 29);
- податкову декларацію від 19.01.2018 № 9296276500 за грудень 2017 року на суму 13655,00 грн. (по строку сплати до 30.01.2018) (а.с. 30);
- податкову декларацію від 19.02.2018 № 9024769445 за січень 2018 року на суму 12967,00 грн. (по строку сплати до 02.03.2018) (а.с. 31);
- податкову декларацію від 20.03.2018 № 9049083455 за лютий 2018 року на суму 18,00 грн. (по строку сплати до 30.03.2018) (а.с. 32).
На підставі положень статті 50 Податкового кодексу України відповідачем до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінського відділення) з метою виправлення помилок, що містяться у раніше поданих ним податкових деклараціях, подано уточнюючі розрахунки до раніше поданої податкової звітності з податку на додану вартість:
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 21.12.2017 № 9273692851, яким зменшено податкове зобов'язання за червень 2017 року на суму 72,00 грн. (а.с. 34);
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.12.2017 № 9271196657, яким збільшено податкове зобов'язання за жовтень 2017 року на суму 34,00 грн. та нараховано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн. (а.с. 35);
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.01.2018 № 9002317111, яким збільшено податкове зобов'язання за листопад 2017 року на суму 39,00 грн. та нараховано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн. (а.с. 36);
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 28.02.2018 № 9033626743, яким збільшено податкове зобов'язання за грудень 2017 року на суму 5379,00 грн. та нараховано штрафну санкцію у розмірі 161,00 грн. (а.с. 37);
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 01.03.2018 № 9034398104, яким зменшено податкове зобов'язання за січень 2018 року на суму 4856,00 грн (а.с. 38);
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 23.04.2018 № 9074445422, яким збільшено податкове зобов'язання за лютий 2018 року на суму 412,00 грн. та нараховано штрафну санкцію у розмірі 12,00 грн. (а.с. 39).
Головним управлінням ДФС у Луганській області у відношенні Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства винесені податкові повідомлення-рішення:
- від 25.07.2017 № 0007641201, яким застосовано штраф у розмірі 2000,00 грн за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 10000,00 грн. (а.с. 83);
- від 05.01.2018 № 0000371205, яким застосовано штраф у розмірі 81,02 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 809,96 грн. та штраф у розмірі 54,78 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 273,88 грн., а всього на суму 135,80 грн. (а.с. 41-42);
- від 19.03.2018 № 0010061205, яким застосовано штраф у розмірі 348,20 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 3481,88 грн. (а.с. 43-44).
На суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків у податкових деклараціях, нарахована пеня в загальній сумі 6670,28 грн., в тому числі:
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.12.2016 № 9245446946 (граничний термін сплати 30.12.2016) в сумі 504,52 грн. за період з 31.03.2017 по 28.08.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 65,81 грн. за період з 01.05.2017 по 28.08.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 454,27 грн. за період з 01.05.2017 по 15.09.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 33,92 грн. за період з 01.05.2017 по 27.09.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 444,78 грн. за період з 01.06.2017 по 27.09.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 703,05 грн. за період з 01.06.2017 по 24.10.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 543,74 грн. за період з 01.06.2017 по 27.11.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 230,00 грн. за період з 29.06.2017 по 27.11.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 2,11 грн. за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 4,46 грн за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 1,92 грн. за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 143,70 грн за період з 29.06.2017 по 27.12.2017;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 9,44 грн. за період з 29.06.2017 по 09.01.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 336,18 грн. за період з 29.06.2017 по 29.01.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.04.2017 № 9068834216 (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 481,66 грн. за період з 30.07.2017 по 29.01.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.04.2017 № 9068834216 (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 361,40 грн. за період з 30.07.2017 по 27.02.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 445,14 грн. за період з 29.08.2017 по 27.02.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 341,65 грн. за період з 29.08.2017 по 01.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 27,74 грн. за період з 29.08.2017 по 21.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 1,51 грн. за період з 29.08.2017 по 30.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 148,53 грн. за період з 29.08.2017 по 30.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 15,28 грн. за період з 29.09.2017 по 30.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 582,60 грн. за період з 29.09.2017 по 30.03.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 166,05 грн. за період з 29.09.2017 по 20.04.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 22,46 грн за період з 29.09.2017 по 23.04.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 120,66 грн. за період з 29.09.2017 по 24.04.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.07.2017 № 9136131230 (граничний термін сплати 30.07.2017) в сумі 411,34 грн. за період з 29.10.2017 по 24.04.2018;
- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.07.2017 № 9136131230 (граничний термін сплати 30.07.2017) в сумі 66,36 грн. за період з 29.10.2017 по 24.04.2018.
Спірним у даній справі є правомірність стягнення позивачем з відповідача податкового боргу у розмірі 116 966, 47 грн.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове..задоволення. позову з огляду на наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України: грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1); податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1); пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1); штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За приписами пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість врегульовані статтею 203 Податкового кодексу України:
- податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 статті 203 Податкового кодексу України).
- сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України).
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України в період з 28.08.2017 по 24.04.2018 пеню з податку на додану вартість в сумі 6670,28 грн. Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 6670,28 грн.
Таким чином, податковий борг з податку на додану вартість, заявлений до стягнення у даній справі, складає 110296,19 грн. та пеня у розмірі 6670,28 грн.
Наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість станом на час розгляду даної адміністративної справи в загальній сумі 110296,19 грн. підтверджена розрахунком податкового боргу з податку на додану вартість по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018, розрахунком суми недоїмки по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018, витягом за формою «Історія недоїмок» по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018, інтегрованою карткою платника податків з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за 2017-2018 роки та розрахунком пені з податку на додану вартість по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018 (а.с. 13-23, 69-79).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21.12.2000 № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181).
Відповідно до абзацу 1 підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 (який був чинним до 01.01.2011) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення (абзац 2 підпункту 6.2.2 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181.
Згідно з підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення (абзац 1 підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).
На виконання вимог підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області надіслано поштою Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства першу податкову вимогу від 30.08.2002 № 1/99, яка отримана останнім 12.09.2002. 22.07.2003 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області посадовій особі Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства під підпис вручено другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31 (а.с. 45-46, 47).
Оскільки перша податкова вимога від 30.08.2002 № 1/99 та друга податкова вимога від 22.07.2003 № 2/31 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 21.05.2018 за № 1003997168 (а.с. 51-52).
Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2017 № 503, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Луганській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів. Відповідно до підпунктів 9, 19 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законодавством (а.с. 53-57).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 110296,19 грн. самостійно не сплачений, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928, 00 грн., з огляду на наступне.
Серед поданих уточнюючих розрахунків (податкових декларацій) з податку на додану вартість, які були подані відповідачем до контролюючого органу, є декларації з від'ємним значенням згідно яких платник податку самостійно зменшує податкове зобов'язання, а саме уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ від 21.12.2017 року № 9273945145, яким було зменшено податкове зобов'язання за травень 2017 року на суму 31, 00 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ від 21.12.2017 року № 9273692851, яким було зменшено податкове зобов'язання за червень 2017 року на суму 72, 00 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ від 01.03.2018 року № 9034398104, яким було зменшено податкове зобов'язання за січень 2018 року на суму 4856, 00 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ від 23.04.2018 року № 9074485759, яким було зменшено податкове зобов'язання за березень 2018 року на суму 266, 00 грн.
Таким чином, загальна сума податкових зобов'язань відповідача з ПДВ згідно поданих уточнюючих розрахунків з від'ємним значенням складає 5225, 00 грн. У зв'язку з цим в інтегрованій картці відповідача відбулось зменшення податкового боргу з ПДВ на суму 5225, 00 грн.
З урахуванням зазначеного, висновок суду, що зменшення податкових зобов'язань за червень 2017 року на суму 72, 00 грн. та за січень 2018 року на суму 4856, 00 грн. внаслідок подання уточнюючих розрахунків контролюючим органом зараховано не на зменшення задекларованих платником податків зобов'язань за базові звітні (податкові) періоди червень 2017 року та січень 2018 року, а на погашення податкового боргу, який виник до 30.07.2017 року, спростовуються розрахунком податкового боргу з ПДВ станом на 24.04.2018 року, інтегрованою карткою відповідача з ПДВ та витягом з історії недоїмок з АIС «Податковий блок», які знаходяться в матеріалах справи.
Таким чином, суд першої інстанції помилково відмовив у задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928,00 грн. (чотири тисячі дев'ятсот двадцять вісім грн.. 00 коп.).
За унормуванням п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 283, 311, 315, 317, 321, 322, 329 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області - задовольнити.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 р. у справі № 812/1378/18 - скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928,00 грн. (чотири тисячі дев'ятсот двадцять вісім грн.. 00 коп.).
В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 р. у справі № 812/1378/18 залишити без змін.
Повне судове рішення складено 26 вересня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Л.В. Ястребова
І.Д. Компанієць