Ухвала суду № 76690478, 24.09.2018, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
922/2460/18
Номер документу
76690478
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство

"24" вересня 2018 р.Справа № 922/2460/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Тютюник О.Ю.

розглянувши заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "Вілік Буд", м. Харків про визнання банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Вілік Буд", м. Харків , код ЄДРПОУ 33693145 за участю:

представника боржника - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Голова ліквідаційної комісії ТОВ "Вілік Буд" звернувся до суду з заявою, в якій просить порушити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Вілік Буд" та визнати його банкрутом, призначити ліквідатором голову ліквідаційної комісії ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 10.09.2018 заяву ТОВ "Вілік Буд" про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, підготовче засідання по справі призначено на 20.09.2018.

Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_2 для призначення ліквідатором.

19.09.2018 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_2 про згоду на участь у справі про банкрутство.

В судовому засіданні 20.09.2018 оголошено протокольну ухвалу про перерву до 24.09.2018, яку занесено до протоколу судового засідання від 20.09.2018. Після перерви судове засідання продовжено.

21.09.2018 на адресу господарського суду Харківської області надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 про участь у справі про банкрутство.

Представник боржника та арбітражний керуючий після перерви в судове засідання 24.09.2018 не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про час, дату та місце розгляду заяви повідомлені судом належним чином.

Оскільки неявка боржника не є перешкодою для розгляду заяви ТОВ "Вілік Буд" про відкриття провадження у справі про банкрутство, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними у справі матеріалами.

24.09.2018 через канцелярію суду від ТОВ "Вілік Буд" надійшли додаткові пояснення про стан дебіторської заборгованості та докази надіслання податкової декларації з податку на прибуток підприємства та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства на адресу ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві, які долучені судом до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.

У відповідності до ч.1 ст.95 Закону про банкрутство якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Суд зауважує, що спрощена процедура банкрутства, що передбачена ст. 95 Закону про банкрутство випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Такий порядок передбачений ч.3 ст.110, ст.111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання), та які є передумовою звернення боржника до суду з заявою про порушення справи про банкрутство.

Такі передумови передбачають, зокрема, наступні етапи: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою; проведення аналізу активів боржника у вигляді інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника; аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст.105 ЦК України, а також повідомлення явних кредиторів персонально про ліквідацію юридичної особи з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах); проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до ч.3 ст.11 Закону про банкрутство; повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства - ч.7 ст.111 ЦК України.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження в порядку цієї статті подаються саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Так, відповідно до ч.7 ст.111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Статтею 78 Податкового Кодексу України, передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п. п. 78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

За приписами ч.10 ст.111 ЦК України, до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Частиною 11 ст.111 ЦК України встановлено, що після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Проте, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази подання до податкових органів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування звітів за останній звітний період, докази, які б свідчили про подання ліквідатором ТОВ "Вілік Буд" проміжного ліквідаційного балансу до податкових органів та доказів проведення контролюючим органом позапланової перевірки, що свідчить про порушення вимог ст. 111 ЦК України.

Надана головою ліквідаційної комісії до суду податкова декларація з податку на прибуток підприємства та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства станом на 31.12.2017 не є належним доказом подання цих документів до податкового органу, оскільки як вбачається з наданих документів, податкова декларація та фінансовий звіт подані до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві 21.09.2018, тобто вже після звернення боржника до суду з заявою про порушення справи про банкрутство.

Суд зауважує, що документи, які підтверджують дотримання ліквідаційною комісією (ліквідатором) всіх вимог ЦК України, ГК України щодо проведення дій, які передують зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 Закону про банкрутство, не можуть бути надані суду після порушення справи, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.

Вищенаведені обставини свідчать про те, що боржником не дотримано порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, зокрема, повідомлення податкових органів про ліквідацію товариства, що є обов`язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 22.05.2018 у справі № 922/1902/17.

Згідно ч.1 ст.16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

За приписами ч.6 ст. 16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про:

відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство;

відмову у відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суд відмовляє в відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Приймаючи до уваги те, що заявником до його заяви про відкриття справи про банкрутство не подано належних доказів щодо дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Враховуючи те, що ТОВ "Вілік Буд" відмовлено у відкритті провадження у справі про банкрутство, суд дійшов висновку про недоцільність розгляду заяви арбітражного керуючого ОСОБА_2 та заяви арбітражного керуючого ОСОБА_3 на їх участь у справі про банкрутство.

Керуючись ст.ст.11, 16, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Товариство з обмеженою відповідальністю "Вілік Буд", м. Харків у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Дану ухвалу направити: боржнику, державному реєстратору, Шевченківському ВДВС м. Харків ГТУЮ у Харківській області, арбітражному керуючому ОСОБА_2, арбітражному керуючому ОСОБА_3

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дати складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 26.09.2018.

Суддя ОСОБА_4