
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року Справа № 924/249/18
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Петухов М.Г. , суддя Грязнов В.В.
секретар судового засідання Дика А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" на рішення Господарського суду Хмельницької області 12.06.2018р. у справі №924/249/18 (суддя Заверуха С.В., повний текст рішення складено 12.06.2018р.)
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" (м. Хмельницький)
до Старокостянтинівської міської ради (м. Старокостянтинів)
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (м. Старокостянтинів)
про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду відшкодувати різницю в тарифі за жовтень-грудень 2017 року в сумі 544356,45 грн.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1- керівник;
відповідача - не з'явився;
третьої особи - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплахата" звернулося до Господарського суду Хмельницької області з позовом про зобов'язання Старокостянтинівську міську раду відшкодувати різницю в тарифі за жовтень-грудень 2017 року в сумі 544356,45 грн.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 12.06.2018р. у справі №924/249/18 в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю "Теплахата" звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Мотивуючи апеляційну скаргу скаржник зазначає, що суб’єктам господарювання, які здійснюють виробництво теплової енергії з альтернативних джерел достатньо подати до органів уповноважених затверджувати тариф тільки заяву, в якій зазначити розмір майбутнього тарифу, а орган влади, провівши обрахунки, згідно ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" протягом 30 днів зобов’язаний або затвердити або відмовити в їх затвердженні, про що повідомити заявника. Таким чином, провівши обрахунки 23.10.2017р. та 08.11.2017р. ТОВ "Теплахата" подало заяву про затвердження тарифу відповідачу. Однак, на звернення позивача ніяких відповідей не надходило, і тариф був затверджений аж в кінці грудня 2017р. та почав діяти аж з 04.01.2018р., що є прямим порушенням абз. 12 ст. 20 Закону України "Про теплопостачання". Скаржник зазначає, що судом першої інстанції не було враховано ч. 18 ст. 20 Закону України "Про теплопостачання", яка встановлює, що порядок відшкодування втрат підприємств, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом, уповноваженим встановлювати тарифи, визначається порядком формування тарифів. Обставини щодо порядку відшкодування витрат судом не були з’ясовані, а ці обставини мають значення для розгляду справи та прийняття законного та справедливого рішення. Судом першої інстанції не було з’ясовано, яким органом та нормативним актом були встановлені тарифи для позивача, які діяли у період жовтень-грудень 2017р. та взагалі чи були вони встановлені; не з’ясовано на які правовідносини поширюється та з якого часу діє рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 14.09.2017р. №278, яким затверджено Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Старокостянтинівська міська рада надіслала до суду заяву (вх. №23326/18 від 23.07.2018р. та №23357/18 від 24.07.2018р.), в якій просить розгляд скарги провести без участі її повноважного представника.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.07.2018р. відкрито апеляційне провадження у справі, розгляд скарги призначено на 24.07.2018р. об 11:00 год.; запропоновано відповідачу надати до канцелярії суду відзив на апеляційну скаргу.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.07.2018р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 10.09.2018р. об 12:00 год.
Розпорядженням керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду від 10.09.2018р. у зв'язку із перебуванням у відпустці судді-члена колегії у справі - ОСОБА_2 у період з 13.08.2018р. по 17.09.2018р. включно та відповідно до ст. 32 ГПК України, ст. 155 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", п.п. 18, 20 Розділу VIII Положення про автоматизовану систему документообігу суду та п. 8.2 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду у Рівненському апеляційному господарському суді, призначено заміну судді-члена колегії у справі.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2018р. внесено зміни до колегії суддів у складі та визначено колегію суддів: головуючий суддя Розізнана І.В., суддя Петухов М.Г., суддя Грязнов В.В.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 10.09.2018р. апеляційну скаргу прийнято до провадження у новому складі суду.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 10.09.2018р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради; розгляд апеляційної скарги відкладено на 25.09.2018р. об 14:30 год.; зобов`язано виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради надати суду належним чином засвідчену копію рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 21.12.2017р. №399 "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та населення" та докази його оприлюднення в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) чи друкованих засобах масової інформації, а також письмові пояснення з приводу обставин справи; запропоновано відповідачу надати до канцелярії суду відзив на апеляційну скаргу з доказами його (доданих до нього документів) надсилання позивачу в порядку ч. 2, 4 ст. 263 ГПК України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплахата" надіслало до суду письмові пояснення (вх. №30330/18 від 24.09.2018р.), в яких позивач зазначає, що виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради не є розпорядником коштів місцевого бюджету в частині відшкодування суб`єкту господарської діяльності різниці в тарифі на постачання теплової енергії, оскільки відповідні суми не було включено до місцевого бюджету. До письмових пояснень позивачем долучено копію рішення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 21.12.2017р. №399 "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та населення" та лист міського голови Старокостянтинівської міської ради від 17.09.2018р. №47/14-11-2134/2018, адресований позивачу, в якому вказано, що бюджет міста на 2018 рік вже затверджено, а на відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для позивача у бюджеті міста на 2018 рік коштів не передбачено, тому при задоволенні позову виникне необхідність у внесенні змін до бюджету міста на 2018 рік.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплахата" надіслало до суду заяву про долучення документів до матеріалів справи (вх. №30568/18 від 25.09.2018р.) до якої долучено докази надсилання третій особі копії позовної заяви та апеляційної скарги (з доданими до них документами).
Відповідач та третя особа вимог ухвали суду від 10.09.2018р. не виконали, причини невиконання суду не повідомили.
В судових засіданнях представник скаржника підтримав доводи апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції скасувати та задоволити позовні вимоги.
Відповідач та третя особа не забезпечили явку повноважних представників в судове засідання, про день, час та місце судового розгляду повідомлялись у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.
Як встановлено апеляційним судом, рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 14.09.2017р. №278 затверджено Процедуру встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно п. 1.2. Процедури, вона застосовується виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради під час встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для суб'єктів господарювання, які провадять або мають намір провести господарську діяльність на території міста Старокостянтинова.
Відповідно до п. 1.4. Процедури, розрахунки тарифів виконуються заявником відповідно до вимог "Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №860, подаються до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради разом із заявою як додатки.
Заявник доводить до відома споживачів інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності згідно з вимогами "Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад", затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012р. № 390 (п. 1.5. Процедура).
Після перевірки відповідними структурними підрозділами виконавчого комітету міської ради поданих матеріалів, на основі яких формуються економічно обґрунтовані тарифи, питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виноситься для розгляду та прийняття рішення на засідання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради.
Прийняте рішення про встановлення тарифів оприлюднюються на офіційному сайті виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. До рішення про встановлення тарифів додається структура тарифів (п.п. 1.6., 1.7. Процедура).
У п.п. 2.1., 2.2. Процедури передбачено, що для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води заявник подає до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради у друкованому та електронному вигляді заяву щодо встановлення/коригування тарифів за встановленою формою (додаток 1), розрахунки тарифів з відповідними розрахунковими, підтвердними й аргументаційними матеріалами, які виконуються відповідно до вимог «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 та цієї Процедури.
До заяви щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання додаються у паперовому та електронному вигляді розрахунки, підтвердні й обґрунтовувальні матеріали та документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків, тощо.
Згідно п.п 3.1., 3.2., 3.3. Процедури, заява щодо встановлення/коригування тарифів та зазначені в розділі ІІ цієї Процедури документи подаються для реєстрації до виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради. У разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, встановленим у розділі II цієї Процедури, виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради розглядає їх протягом 20 календарних днів з дня надходження. У разі якщо заява та додані документи не відповідають вимогам розділу ІІ цієї Процедури, заява залишається без розгляду, про що виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради письмово повідомляє заявника протягом 5 робочих днів з дня надходження заяви.
У п. 4.1. та п. 4.2. Процедури врегульовану процедуру зміни тарифів шляхом подання аналогічної заяви з додатками в порядку, визначеному у розділі ІІ Процедури.
У додатках до Порядку затверджено форми заяви щодо встановлення/коригування тарифів, річного плану виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на рік, розрахунку тарифів на виробництво теплової енергії, розрахунку тарифів на транспортування теплової енергії, розрахунку тарифів на постачання теплової енергії, розрахунку тарифів на теплову енергію, розрахунку вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями на рік, розрахунку вартості технологічного палива на виробництво теплової енергії котельнями помісячно, розрахунку вартості технологічних витрат електроенергії на виробництво та транспортування теплової енергії, загальної характеристики ліцензіата з виробництва/транспортування/постачання теплової енергії, розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію, переліку житлових будинків міста Старокостянтинова, надання послуг мешканцям яких здійснює заявник, інформації щодо планованих обсягів теплової енергії на централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води для категорії споживачів населення, опалюваної площі та відповідних питомих норм на опалення житлових будинків у розрізі поверхів та кліматологічних показників, інформації щодо планових обсягів теплової енергії та води на послуги з централізованого постачання гарячої води для категорії споживачів населення, інформації щодо обсягів теплової енергії на централізоване постачання гарячої води для потреб управителів багатоквартирних будинків, бюджетних установ та інших споживачів, розрахунку одноставкових тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, розрахунку двоставкових тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Теплахата" на підставі рішень про видачу ліцензії від 25.12.2014р. №75 та №76, видано Хмельницькою обласною державною адміністрацією ліцензію №617725, серія АВ, та №617726, серія АВ, на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії. Строк дії ліцензій - з 30.12.2014р. по 29.12.2019р.
20.09.2017р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Теплахата" (учасник) та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (замовник) укладено договір №19-17 про закупівлю пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти (далі - договір), за умовами якого учасник зобов'язується у 2017 році своєчасно надавати замовнику відповідної якості послуги з постачання пари та гарячої води (теплової енергії), згідно з ДК 016:2010 35.30.1 та (національний класифікатор України "Єдиний закупівельний словник" ДК 021:2015 - 09320000-8, СPV:2008), а замовник зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Кількість послуг або кількісні характеристики виконуваних за даним договором робіт - 354 Гкал (п. 1.1. договору).
У договорі сторонами визначено, що на час укладення договору вартість теплової енергії становить 1262,7 грн. за 1 Гкал (з ПДВ).
У п. 3 договору сторонами передбачено, що ціна цього договору становить 446995,80 грн. з ПДВ (ціна договору визначається з урахуванням Закону України "Про податок на додану вартість).
Згідно п. 7 договору, при зміні тарифів учасник повідомляє замовника письмово та в засобах масової інформації в порядку, встановленому законодавством. Розрахунки проводяться за новими тарифами з дня введення їх в дію згідно поданих учасником рахунків.
Договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами до його укладення відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України та діє в частині надання послуг з постачання пари та гарячої води (теплової енергії) до 31 грудня 2017 року включно, а у частині розрахунків за надані послуги - до їх повного здійснення (п. 24 договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.
06.11.2017р. між ТОВ "Теплахата" (учасник) та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (замовник) укладено договір №03-17 про закупівлю пари та гарячої води; постачання пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти (далі - договір від 06.11.2017 року). Згідно п. 1. договору від 06.11.2017 року учасник зобов'язується своєчасно надавати замовнику відповідної якості послуги з постачання пари та гарячої води (теплової енергії), згідно з ДК 021:2015 - 09320000-8, СPV:2008, а замовник зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Кількість послуг або кількісні характеристики виконуваних за цим договором робіт - 957 Гкал (п. 1.1. договору від 06.11.2017р.).
У договорі від 06.11.2017р. сторонами визначено, що на час укладення договору вартість теплової енергії становить 1262,7 грн. за 1 Гкал (з ПДВ).
У п. 3 договору від 06.11.2017р. сторонами передбачено, що ціна цього договору становить 1208403,90 грн. з ПДВ (ціна договору визначається з урахуванням Закону України "Про податок на додану вартість).
Згідно п. 7 договору від 06.11.2017р., при зміні тарифів учасник повідомляє замовника письмово та в засобах масової інформації в порядку, встановленому законодавством. Розрахунки проводяться за новими тарифами з дня введення їх в дію згідно поданих учасником рахунків.
Договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами до його укладення відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України та діє в частині надання послуг з постачання пари та гарячої води (теплової енергії) до 31.12.2017р. включно, а у частині розрахунків за надані послуги - до їх повного здійснення (п. 24 договору від 06.11.2017р.).
Договір від 06.11.2017р. підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.
Позивач звернувся до міського голови м. Старокостянтинів із листом №23/10-1 від 23.10.2017р. з проханням узгодити відпускну вартість теплоносія 1803,47 грн. з ПДВ за Гкал. До заяви додано планову калькуляцію виробництва тепла ТОВ "Теплахата" на опалювальний сезон 2017-2018 років.
У відповідь Управління економіки виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради надіслало позивачу листа №228/02-20 від 27.10.2017р., в якому повідомило, що для подальшого розгляду листа необхідно надати документи та розрахунки, які передбачені Процедурою встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
08.11.2017р. ТОВ "Теплахата" надіслав міському голові м. Старокостянтинів заяву №08/11-1 щодо встановлення/коригування тарифів ТОВ "Теплахата". У заяві просило розглянути заяву та додані до неї матеріали щодо встановлення/коригування тарифів на виробництво теплової енергії. До заяви позивачем додано: річний план виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на 2017-18 рік; розрахунок тарифів на виробництво теплової енергії, розрахунок тарифів на транспортування теплової енергії, розрахунок тарифів на постачання теплової енергії.
Згідно відмітки на заяві, вона отримана Старокостянтинівською міською радою 13.11.2017р.
Відповідач із листом №47/13-23-2598/2017 від 24.11.2017р. звернувся до позивача з повідомленням, що для подальшого розгляду листа №23/10-1 від 23.10.2017р. слід надати документи та розрахунки, які передбачені процедурою встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Як вбачається із протоколу засідання виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №25 від 30.11.2017р., на засіданні комітету вирішено зняти питання "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ" через відсутність в проекті рішення економічного обґрунтування та не опублікованість останнього.
Виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради у рішенні №399 від 21.12.2017р. "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та населення", за результатами розгляду звернення ТОВ "Теплахата" щодо встановлення тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для окремих бюджетних установ м. Старокостянтинів, виробленої модульними котельнями з використанням твердого палива, керуючись ст. 7, п. 5 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. а ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановив ТОВ "Теплахата" тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ 1670,00 грн. за 1 Гкал з ПДВ згідно структури (додаток №1); встановив ТОВ "Теплахата" тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб населення 1354,79 грн. за 1 Гкал з ПДВ згідно структури. Згідно п. 5 рішення, воно набуває чинності з 05.01.2018р.
Позивач звернувся до міського голови м. Старокостянтинів із листом №09/01-1 від 09.01.2018р., в якому просив компенсувати різницю між новим та старим тарифами на суму 544356,45 грн. З аналогічним проханням про відшкодування різниці в тарифах за жовтень-грудень 2017 року позивач звернувся до міського голови у листі-вимозі №14/03-1 від 14.03.2017р.
Враховуючи те, що відповідач не виконав вимоги позивача в добровільному порядку, позивач звернувся з позовом до суду про зобов'язання відповідача відшкодувати різницю в тарифі за жовтень-грудень 2017р. в сумі 544356,45 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що новий тариф відповідачем не був затверджений вчасно, позивачем понесені збитки, оскільки теплова енергія відпускалася за старим тарифом. Так, за період з 08.10.2017р. по 01.01.2018р. позивачем надано послуги та поставлено 1336,5 Гкал. теплової енергії, тому різниця між новим (1670 грн.) та старим (1262.70 грн.) тарифом 407,30 грн. призвела до того, що за жовтень-грудень 2017р. позивачем недоотримало 544 356,45 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов’язки визначено Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
За положеннями п. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Комунальні послуги – результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством (стаття 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Згідно ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.
За змістом статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Такий порядок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Відповідно статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.
Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.
У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету.
Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Порядок відшкодування втрат підприємств, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом, уповноваженим встановлювати тарифи, визначається порядком формування тарифів.
Постановою КМ України від 01.06.2011р. №869, затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.
Постановою КМ України від 15.11.2017р. №870 даний порядок доповнено розділом "Відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом".
Так, відповідно до п. 106 даного Порядку розгляд розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, поданих ліцензіатом (підприємством), здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.
Розрахунок втрат ліцензіатів (підприємств), які виникли протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом (далі - втрати ліцензіатів (підприємств), здійснюється ліцензіатом (підприємством) (п. 108 Порядку).
Розмір втрат ліцензіатів (підприємств) визначається виходячи з витрат, понесених ліцензіатом (підприємством) на виробництво/надання відповідного обсягу теплової енергії, послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води протягом періоду, який починається з дня подання ліцензіатом (підприємством) до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дня введення в дію тарифів, включаючи період розгляду розрахунків тарифів (але не більше періоду, визначеного у пункті 106 цього Порядку), встановлення та їх оприлюднення.
Витрати, на основі яких визначаються втрати ліцензіатів (підприємств), розраховуються згідно з вимогами цього Порядку за окремими складовими тарифів, вартість яких змінюється на загальнодержавному рівні.
Згідно п. 109 Порядку розрахунок розміру втрат ліцензіатів (підприємств) подається на погодження уповноваженому органу протягом десяти календарних днів з дня введення в дію тарифів.
Уповноважений орган погоджує зазначений розрахунок протягом одного календарного місяця.
Уповноважений орган може відмовити у погодженні розміру втрат ліцензіату (підприємству) у випадку, коли вони є необґрунтованими, розрахунок здійснено на основі недостовірних даних або такий розрахунок поданий на погодження з порушенням строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
Відповідно до п. 110 Порядку втрати ліцензіатів (підприємств) включаються до складу тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води під час наступного (чергового) перегляду уповноваженим органом цих тарифів, крім випадку, коли відшкодування таких втрат здійснюється за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Згідно п. 111 Порядку у разі включення втрат ліцензіатів (підприємств) до складу тарифів уповноважений орган встановлює тарифи з урахуванням втрат ліцензіатів (підприємств), визначаючи при цьому період їх дії, а також тарифи, які повинні застосовуватися після закінчення періоду відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств).
Під час перегляду (у тому числі коригування) тарифів у період, протягом якого проводиться відшкодування втрат ліцензіатів (підприємств), уповноважений орган здійснює їх перерахування на основі наданих ліцензіатом (підприємством) розрахунків, враховуючи частину втрат, яка відшкодована, та частину втрат, яка підлягає відшкодуванню в подальшому (п. 113 Порядку).
З аналізу положень вищевказаного Порядку вбачається, що підприємство, яке надає комунальні послуги має право на відшкодування втрат, які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом. При цьому, розмір даних втрат визначається протягом періоду, який починається з дня подання підприємством до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дня введення в дію тарифів.
Дані втрати включаються до складу тарифів під час наступного (чергового) перегляду уповноваженим органом цих тарифів, крім випадку, коли відшкодування таких втрат здійснюється за рахунок відповідного місцевого бюджету. У разі включення втрат підприємств до складу тарифів уповноважений орган встановлює тарифи з урахуванням втрат підприємств, визначаючи при цьому період їх дії, а також тарифи, які повинні застосовуватися після закінчення періоду відшкодування втрат підприємств.
Як встановлено апеляційним судом, позивач на підставі ліцензій від 30.12.2014р. надає послуги з постачання теплової енергії та здійснює її виробництво. 20.09.2017р. та 06.11.2017р. між ТОВ "Теплахата" та Управлінням освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради укладено договори про закупівлю пари та гарячої води, постачання пари та гарячої води (теплової енергії) за державні кошти з встановленим тарифом вартості теплової енергії в розмірі 1262,7 грн. за 1 Гкал.
Матеріалами справи підтверджується, що 23.10.2017р. у зв'язку із необхідністю встановлення економічно обґрунтованих тарифів, провівши обрахунки, визначивши тарифи, які необхідні для покриття витрат підприємства в ході вироблення й транспортування теплової енергії, позивач звернувся до міського голови м.Старокостянтинова із листом про встановлення/коригування тарифів ТОВ "Теплахата" та затвердження економічно обґрунтованого тарифу на відпуск теплової енергії в розмірі 1803,47 грн. (розрахунок собівартості доданий до листа).
21.12.2017р. виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради було прийнято рішення №399 "Про встановлення ТОВ "Теплахата" тарифу на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установи та населення", яким встановлено для позивача тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ 1670 грн. за 1 Гкал з ПДВ; тариф на виробництво та постачання теплової енергії для потреб населення в розмірі 1354,79 грн. за Гкал з ПДВ.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що на підставі звернення позивача та наданих розрахунків, рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 21.12.2017р. №399, було затверджено тарифи, які на думку обох сторін є економічно обґрунтованими.
Однак, затверджуючи нові тарифи, виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради не врахував розмір втрат позивача понесених ним в період їх затвердження, який починається з дня подання ним заяви про встановлення тарифів до дня введення їх в дію. Окрім того, дані втрати не були включені до складу тарифів при їх затвердженні рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 21.12.2017р. №399, а також не зазначено період їх дії з врахуванням періоду відшкодування втрат позивачу, що є порушенням п. 106 Порядку, оскільки відшкодування даних втрат є обов`язкових.
Як встановлено апеляційним судом, за період з 08.10.2017р. по 01.01.2018р. позивачем надано послуги та поставлено 1336,5 Гкал. теплової енергії, тому різниця між новим (1670 грн.) та старим (1262,70 грн.) тарифом 407,30 грн. призвела до того, що за жовтень-грудень 2017р. позивачем недоотримало 544 356, 45 грн.
Окрім того, судом приймається до уваги, що розмір втрат позивачем визначений із тарифу (1670 грн.), який був затверджений рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 21.12.2017р. №399, а не тарифу, який був ним запропонований (1803,47 грн.).
Отже, враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин у справі, приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на відшкодування втрат у розмірі 544356,45 грн., які понесені останнім в період розгляду звернення про затвердження нових тарифів.
При цьому, судом приймається до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб’єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Статтею 5 ГПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Названа норма передбачена задля можливості реалізації судами конституційного принципу верховенства права, тобто дає можливість визначити спосіб захисту порушеного права, який у суті своїй не буде суперечити загальній спрямованості і правовій визначеності нормативного акту.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод особа має право на ефективний спосіб захисту прав і це означає, що вона має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного прав, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Таким чином, беручи до уваги викладене, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд апеляційної інстанції приходить до висновку стягнути з відповідача 544356,45 грн. втрат позивача понесених ним в період розгляду та затвердження нових тарифів з жовтня по грудень 2017 року.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно приписів ст. 5. Закону України "Про місцеве самоврядування в України", система місцевого самоврядування включає, територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду нільського, селищного, міського голову;виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, старосту, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.
Статтею 10 даного Закону унормовано, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 11 Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно Закону бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування. Стаття 26 Закону встановлює виключну компетенція сільських, селищних, міських рад, а саме, пунктом 23 даної статті визначено, що до виключної компетенції міських рад віднесено затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету. Пунктом 27 даної статті виключною компетенцією міських рад є також прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.
Відтак, з огляду на зазначені норми Закону саме до компетенції відповідної ради віднесено питання щодо внесення змін до місцевого бюджету для здійснення будь-яких виплат на користь третіх осіб при умові, що такі витрати не були закладені у бюджеті відповідної ради. Як вбачається з листа міського голови Старокостянтинівської міської ради від 17.09.2018р. №47/14-11-2134/2018 бюджет міста Старокостянтинів на 2018 рік вже затверджено, а на відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги для позивача у бюджеті міста на 2018 рік коштів не передбачено.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позов підставний та обґрунтований, тому підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню.
Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на відповідача згідно ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" на рішення Господарського суду Хмельницької області 12.06.2018р. у справі №924/249/18 - задоволити.
2. Рішення Господарського суду Хмельницької області 12.06.2018р. у справі №924/249/18 - скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Стягнути з Старокостянтинівської міської ради (31100, Хмельницька обл., м.Старокостянтинів, вул. К.Острозького, 41) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" (29000, АДРЕСА_1) 544356,45 грн.
3. Стягнути з Старокостянтинівської міської ради (31100, Хмельницька обл., м.Старокостянтинів, вул. К.Острозького, 41) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Теплахата" (29000, АДРЕСА_1) 8165,35 грн. витрат зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви та 12 248,02 грн. витрат зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги.
4. Місцевому господарському суду видати судові накази.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду в порядку та строки, визначені ст. ст. 287-291 ГПК України.
6. Справу повернути до Господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Розізнана І.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Грязнов В.В.