Рішення № 76689628, 24.09.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
814/1365/18
Номер документу
76689628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2018 р.

№ 814/1365/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:

Приватного підприємства "Южноукраїнський комбінат харчування",

вул. Миру, 11, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001

до відповідача:

Головного управління ДФС у Миколаївській області,

вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:

визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.02.2018 № 00009811205,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Южноукраїнський комбінат харчування" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогою скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 08.02.2018р. № 00009811205.

Позивач в огрунтування позовних вимог зазначив, що винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення нараховано протиправно, оскільки позивач не вчиняв протиправних діянь, які б призвели до порушення граничного строку реєстрації податкової накладної, що свідчить про відсутність у діяннях підприємства такої ознаки податкового правопорушення як протиправність. Отже, позивач вважає, що за відсутності правопорушення з боку підприємства, він діяв у спосіб, передбачений Податковим кодексом України (далі - ПК України) й не порушувало жодну норму, за яку може бути притягнутий до фінансової відповідальності.

Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.

Головним упралінням ДФС у Миколаївській області 24.01.2018р. проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за вересень місяць 2017 року платника податку на додану вартість ПП «Южноукраїнський комбінат харчування».

За результатами перевірки складений Акт від 24.01.2018р. № 443/14-29-12-05- 06/36230520, згідно якого позивачем порушено п.201.10. ст. 201 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних від 1 до 15 календарних днів за вересень місяць 2017 року.

Відповідно до пп.17.1.6 ст.17 розділу І Податкового кодексу України, 30.01.2018р. позивачем подано до Головного Управління ДФС у Миколаївській області письмові заперечення до Акту перевірки від 24.01.2018р. № 443/14-29-12-05-06/36230520.

12.02.2018 року ПП "Южноукраїнський комбінат харчування" отримало лист від Головного управління ДФС у Миколаївської області за № 1441/10/14-29-12-01-07 від 09.02.2018р., відповідно до якого заперечення позивача від 29.01.2018р. на Акт від 24.01.2018 р. - залишено без розгляду, в зв’язку з тим, що підприємством порушено термін подачі заперечення на Акт перевірки визначені пунктом 86.7 ст. 86 ПК України.

На підставі висновків викладених в Акті перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення від 08.02.2018р. №00009811205.

Не погоджуючись з рішенням відповідача ПП "Южноукраїнський комбінат харчування" подана скарга від 21.02.18 р. № 07/93 до Державної фіскальної служби України.

27.04.18 р. позивач отримав рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 20.04.18 р., відповідно до якого скаргу ПП «Южноукраїнський комбінат харчування» залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 08.02.2018р. № 00009811205 без змін.

Рішення Державної фіскальної служби України від 20.04.18 р. про результати розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 08.02.2018р. № 00009811205 було отримано позивачем 27.04.18 р.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням, а саме з застосуванням до підприємства відповідальності, передбаченої п.1201.1 ст. 1201 глави 11 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, звернувся до суду з відповідним позовом про його скасування.

ПП «Южноукраїнський комбінат харчування» виписав податкові накладні № 4 від 28.09.17 р. , № 6 від 30.09.17 р. № 7 від 30.09.17 р., № 8 від 30.09.17 р., № 44 від 21.09.17 р. , № 5 від 30.09.17 р., згідно з аб. 10 п. 201.10 ст. 201 ПК України, останнім днем реєстрації податкових накладних є 06.10 17 р.

Зазначені податкові накладні були зареєстровані № 4 від 28.09.17 р. - 27.10.17 р. , № 6 від 30.09.17 р - 26.10.17 р. . № 7 від 30.09.17 р. - 26.10.17 р. , № 8 від 30.09.17 р,- 26.10.17р., №44 від 21.09.17 р. - 26.10.17 р. , №5 від 30.09.17р. -26.10.17р.

Порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних сталося не з вини позивача та з незалежних від нього причин.

Судом встановлено, що під час складання податкової накладної № 44 від 21.09.17 р. згідно отриманого витягу від 21.09.17 р. № 21317591 сума податку на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 110584,21 грн.

25.09.17р. позивачем отримано витяг № 2531762, згідно якого сума на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та\або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних становила - 560 163,11 грн. зі знаком мінус.

Отже протягом 22.09.17 р. - 24.09.17 р. з незалежних від позивача причин та не зрозуміло на якій підставі відбулися неправомірні зміни в розрахунку ліміту реєстрації податкових накладних за рахунок операції Оверрайду. Зменшення реєстраційного ліміту відбулось внаслідок неправильного розрахунку ліміту перевищень в реєстраційний формулі за період з грудня 2015 року по березень 2017 року.

Позивач неодноразово звертався на гарячу лінію ДФС України, на що отримував відповідь "що це технічна помилка, яка найближчим часом буде виправлена".

З метою відновлення ліміту позивач 20.10.17 р. направив скаргу № 07/317 до ДФС України про зменшення ліміту реєстрації податкових накладних в системі електронного адміністрування ПДВ, яка була вручена наручно ДФС Україні 23.10.17 р. за вх. № 47129/6.

Станом на час звернення до суду, позивач відповіді на свою скаргу від ДФС України не отримав, чим порушив вимоги п.56.8 ст. 56 ПК України. Пізніше позивач звернувся до Головного управління ДФС України в Миколаївській області з листом № 07/95 від 22.02.18 р. про надання пояснень з приводу виникнення суми перевищень в системі електронного адміністрування ПДВ станом на 24.09.17 р.

03.04.18р. позивачем отримано відповідь від Головного управління ДФС у Миколаївській області, в якій зазначається, що зменшення реєстраційного ліміту відбулось внаслідок неправильного розрахунку суми перевищень в реєстраційній формулі, яка у відповідності до п.20013 ст. 2001 ПК України, розраховується ДФС України автоматично та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника, а причиною суми нарахування перевищень підприємству є невідповідність даних Єдиного реєстру податкових накладних, та даних, відображених у деклараціях з ПДВ, в зв'язку з тим, що податкові накладні виписані в одному звітному періоді, а розрахунки коригування в іншому.

Отже протягом 22.09.17 р. - 24.09.17 р. з незалежних від позивача причин та не зрозуміло на якій підставі відбулися неправомірні зміни в розрахунку ліміту реєстрації податкових накладних за рахунок операції Оверрайду. Зменшення реєстраційного ліміту відбулось внаслідок неправильного розрахунку суми перевищень в реєстраційній формулі за період з грудня 2015 року по березень 2017 року.

ПП «Южноукраїнський комбінат харчування» не мало можливості перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість для реєстрації податкових накладних № 44 від 21.09.17 р та № 5 від 30.09.17 р в зв’язку з відсутність коштів на рахунках підприємства .

Згідно з пунктом п.12011 ст. 1201 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

У відповідності до п. 201.10 ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податку накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 Розділу XX “Перехідні положення” ПК України з 01.02.2015р. реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування по податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 201.3 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Виходячи з матеріалів справи та з пояснень сторін, ПП «Южноукраїнський комбінат харчування» не вчиняло протиправних діянь, які б призвели до порушення граничного строку реєстрації податкової накладної, що свідчить про відсутність у діяннях підприємства такої ознаки податкового правопорушення, як протиправність.

Протиправність означає невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Загальною ознакою податкового правопорушення є діяння, тобто дія чи бездіяльність. Під діями в праві розуміється активна поведінка. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з невчиненням дій, які вона мала і могла здійснити згідно з законом або взятими на себе зобов'язаннями.

З огляду на викладене, протиправні дії податкового органу щодо автоматичного зменшення реєстраційного реєстрації податкових накладних призвели до порушення нами строків реєстрації податкових накладних.

Після отримання позивачем коштів від контрагентів і поповнення електронного рахунку, податкові накладні були зареєстровані в системі електронного адміністрування ПДВ 26.10.17р. та 27.10.17 р. згідно чинного законодавства України.

Таким чином, відсутній причинно-наслідковий зв'язок між поведінкою платника податків та наслідком у вигляді порушення граничного строку реєстрації податкової накладної. Підприємство діючи у спосіб, передбачений Податковим кодексом України і не порушуючи жодну його норму, не може бути притягнуто до фінансової відповідальності.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів перед судом правомірність своїх дій щодо прийнятого ним податкове повідомлення-рішення.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного підприємства "Южноукраїнський комбінат харчування" (вул. Миру, 11, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001, код ЄДРПОУ 36230520) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 08.02.2018р. № 00009811205.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Приватного підприємства "Южноукраїнський комбінат харчування" (вул. Миру, 11, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55001, код ЄДРПОУ 36230520) судовий збір в розмірі 1762,00грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), сплачений квитанцією № 22 від 29.05.2018р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов