
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2018 р. справа № 0940/1499/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов’язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та зобов’язання призначити таку пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», незважаючи на наявний стаж роботи електрозварником понад 24 роки 5 місяців, відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 17.09.2018 року, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тих обставин, що подана позивачем заява від 26.02.2018 року про призначення пенсії не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, оскільки не є заявою встановленого зразка, до неї не додано документи, що підтверджують право на призначення пільгової пенсії. Вважає, що період роботи позивача після 21.08.1992 року не може бути зараховано до пільгового стажу у зв’язку з відсутністю підтверджень щодо атестації робочого місця, а записи трудової книжки не містять інформації про підтвердження пільгового стажу. Щодо зарахування до пільгового стажу період роботи з 11.04.1984 року по 22.03.1990 року на посаді електрозварника ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» відповідач визнає та не оспорює, з огляду підтвердження таких позивачем уточнюючою характер роботи довідкою, та зазначає що у позивача пільговий стаж становить тільки 5 років 11 місяців 12 днів, що є меншим ніж передбачено ч.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виключає право позивача на призначення пенсії відповідно до вимог пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, зазначає наступне.
Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки АТ-ІІ №4959475 (а.с.114-17) ОСОБА_1 працював:
-з 11.04.1984 по 22.03.1990 року на посаді електрозварника ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» (м. Львів)
- з 02.04.1990 по 01.01.1996 року на посаді елекрозварювальника ручного зварювання кооперативу «Газифікація» УМГ «Львівтрансгаз» (м.Львів) (перереєстровано в мале підприємство «Монтажник» згідно рішеня №220 від 23.04.1991 року).
-з 01.01.1996 року по 21.05.1997 року на посаді електрозварника 6-го розряду товариства «Трасовик» (м. Львів).
-з 11.06.1997 року по 05.06.2007 року на посаді електрозварника ТОВ «Закнефтегазстрой-Прометей» (м.Москва) (перейменовано з Акціонерного товариства «Прометей ХХІ» згідно наказу №21 від 11.06.1997 року).
-з 11.06.2007 року по 31.10.2008 року на посаді електрозварника до ремонтно-будівельного відділу у ЗАТ «ПВІ ЗІТ Нафтогазбудізоляція» (м. Львів).
26.02.2018 року, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, у віці 55 років, звернувся до відповідача із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, у відповідності до вимог пункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 43).
До поданої заяви позивач додав копії документів, зокрема: паспорта та ідентифікаційного номеру, диплому та додатку, військового квитка, трудової книжки, посвідчення про надання статусу особи яка проживає в гірському населеному пункті, довідок про заробітну плату, а також довідок:
-№02/430 від 10.10.2017 року ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» (а.с. 19-20)
-№60/08-17 від 03.08.2017 року ТОВ «Закнефтегазстрой-Прометей» (а.с. 27-28),
-№26 від 30.08.2017 року ДП ТОВ «Закнефтегазстрой-Прометей» (а.с.29),
-№24/08-17 від 02.08.2017 року ДП ТОВ «Закнефтегазстрой-Прометей»(а.с.30)
-№25/08-17 від 13.10.2017 року ДП «Закнефтегазстрой-Прометей».
Листом від 12.03.2018 за №116/Х-15 Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивачу, що подані ним дані по довідках не співпадають із записами трудової книжки, а включити періоди роботи згідно записів трудової книжки та уточнюючих довідок №60, 26 від 03.08.2017 року в шкідливі умови праці немає законних підстав у зв’язку з відсутністю матеріалів атестації робочого місця. Загальний стаж позивача складає 30 років 0 місяців 19 днів, а пільговий 5 років 11 місяців 12 днів, що є меншим ніж передбачений ч.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а відтак на даний час підстав для призначення пенсії відповідно до ч.2 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» немає (а.с.11-13).
Таким чином, відповідач відмовив позивачу у призначенні пільгової пенсії, не зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи після 21.08.1992 року з підстав відсутності матеріалів атестації робочого місця, як передбачено п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Держава, у відповідності до вимог частини 1 статті 46 Конституції України гарантує право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" : чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», чинної на час звернення позивача за призначенням пенсії, пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За приписами статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів України №1173 від 22.08.1956 року, Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СССР №10 від 26.01.1991 року, Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України України №162 від 11.03.1994 року, Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року (чинних на час роботи позивача) посада електрозварник та електрозварник ручної зварки віднесені до робіт і посад, які пов'язані із шкідливими і важкими умовами праці.
Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4.5 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 року (далі також - Порядок №442) атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Атестація робочих місць відповідно до п.6 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 року та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (пункт 1.4) передбачають: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень п.8, п.9 Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як зазначалось вище, згідно пунктів 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (надалі також - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Разом з тим, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Комплексний аналіз норм Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» та Порядку №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу, а відтак, як наслідок, і виникнення права на пенсію на пільгових умовах.
Верховний Суд України у постановах від 10 березня 2015 року (справа № 21-51а15), від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), від 02 грудня 2015 року (справа № 21-1329а15), від 12 квітня 2016 (справа № 21-6501а15), а також Верховний Суд у постановах від 23 січня 2018 року (справа № 732/2003/14), від 27 лютого 2018 року (справа №766/17530/16-а), від 03 квітня 2018 року (справа №132/3610/16-а), від 15 травня 2018 року (спрва №504/1231/16-а) висловлювали правову позицію стосовно відсутності законних підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
14.01.1993 року між Урядом України і Урядом Російської Федерації укладено Угоду про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, яка є чинною на час виникнення спірних правовідносин.
Статтею 7 даної Угоди передбачено, що питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року
та двосторонніми угодами в цій галузі.
За статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди і членів їх сімей здійснюється по законодавству держави, на території якого вони проживають.
Судом встановлено, що за періоди роботи позивача елекрозварювальником ручного зварювання кооперативу «Газифікація» УМГ «Львівтрансгаз» (м.Львів) (перереєстровано в мале підприємство «Монтажник» згідно рішеня №220 від 23.04.1991 року), електрозварником 6-го розряду товариства «Трасовик» (м. Львів), електрозварником (згідно довідок - електрозварником ручного зварювання) ТОВ «Закнефтегазстрой-Прометей» (м.Москва) (перейменовано з Акціонерного товариства «Прометей ХХІ» згідно наказу №21 від 11.06.1997 року), електрозварником по ремонтно-будівельного відділу у ЗАТ «ПВІ ЗІТ Нафтогазбудізоляція» (м. Львів) дані про результати атестації робочих місць за умовами праці відсутні.
А відтак, трудовий стаж позивача згідно наданих ним документів, може бути зарахований як пільговий лише до 21.08.1992, у зв’язку з чим у позивача відсутній достатній пільговий стаж для призначення пенсії за Списком №2.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що у трудовій книжці позивача міститься запис про його роботу з 01.01.1996 року по 21.05.1997 року на посаді електрозварника 6-го розряду товариства «Трасовик» (м. Львів), однак згідно наданої уточнюючий характер роботи довідки №56/08-17 від 02.08.2017 року позивач працював в цей же час на посаді електрозварника ТОВ «Закнефтегазстрой—Прометей» (м. Москва) (перейменовано з Акціонерного товариства «Прометей ХХІ» згідно наказу №21 від 11.06.1997 року) а саме з 01.11.1996 року, що є невідповідністю одних даних іншим (а.с.27). Окрім цього, судом встановлено, що згідно наданих довідок позивач не працював повний період з 11.06.1997 року по 05.06.2007 року на посаді електрозварника ТОВ «Закнефтегазстрой—Прометей» (м. Москва), як це зазначено записами в трудовій книжці та стверджується позивачем у позовній заяві, а працював тільки окремі періоди, а саме: з 01.11.1996 року по 22.09.1998 року, з 02.10.2000 року по 09.04.2001 року, з 21.04.2001 року по 01.06.2001 року, з 01.01.2003 року по 08.04.2004 року, з 01.07.2004 року по 31.12.2006 року.
Узагальнюючи все вищевикладене суд прийшов до висновку, що позивачем не підтверджено право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а, відтак, дії відповідача є правомірними.
За наведених обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.