
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2018 р. Справа№0540/6360/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., розглянувши в порядку загального провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 липня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про:
- визнання протиправними дії Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2015 року;
- зобов’язання Слов’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 березня 2015 року та виплатити у повному обсязі заборгованість за весь період виникнення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2018 року відкрито провадження по справі.
03 вересня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є пенсіонером за віком та внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача, проте, з 01 березня 2015 року виплата пенсії зупинена. Крім того, позивач зазначає, що згідно інформації відповідача, після отримання у грудні 2017 року заяви на запит та взяття на облік пенсійної справи від ОСОБА_1 проведено запит на витребування документів та станом на липень 2018 року проводиться опрацювання пенсійної справи щодо взяття на облік за адресою фактичного проживання: Слов’янський р-н., с. Олександрівка, вул. Звьоздна, буд. 3. Рішення комісії управління соціального захисту населення Слов’янської районної адміністрації № 76 від 01 січня 2018 року наявне, передбачає поновлення виплат, проте станом на 03 жовтня 2018 року пенсійні виплати не були відновлені.
В установлений судом строк відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду були надано відзив на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача у зв’язку з відсутністю спору. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що ОСОБА_1 27 грудня 2017 року звернулась до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про запит пенсійної справи з УПФУ м. Дебальцеве прийняття на облік по матеріалам пенсійної справи. Рішенням комісії про призначення соціальних виплат ВПО № 76 від 02 січня 2018 року прийнято рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1. Розпорядженням Управління від 11 червня 2018 року за заявою позивача пенсійну справу взято на облік та одночасно нараховано суму заборгованості з 01 квітня 2014 року. Пенсійні виплати будуть здійснюватись у вересні 2018 року.
Позивач та представники сторін до судового засідання не з’явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
Представник позивача 26 вересня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримала повністю, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача 29 серпня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду надав заяву про розгляд справи без участі представника управління.
Відповідно до ч. 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВЕ № 743015, виданого Дебальцевським МВ УМВС України в Донецькій області 22 липня 2002 року (а.с. 9-10), має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (а.с. 11). Позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 серії ААА № 023138 (а.с. 12,31).
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач перебуває на обліку в Слов’янському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
З 01 квітня 2015 року не отримує пенсійні виплати, відповідно до Довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, наданої Слов'янським об'єднаним УПФУ за період з 01 січня 2015 року по 31 липня 2018 року (а.с. 34).
26 грудня 2017 року ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу, про що свідчить довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26 грудня 2017 року № НОМЕР_2 (а.с. 12).
27 грудня 2017року позивач надала управління відповідача заяву про запит пенсійної справи та взяття на облік (а.с. 29).
Слов'янським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області 03 січня 2018 року було направлено запит пенсійної особової справи до управління пенсійного фонду України в м. Дебальцево Донецької області.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 76 від 02 січня 2018 року прийнято рішення про відновлення відповідних соціальних виплат громадянці ОСОБА_1 (а.с. 15).
У відповідь на запит представника позивача від 02 липня 2018 року щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 відповідач надав лист від 11 липня 2018 року № 17260/02, яким вказано, що станом на липень 2018 року проводиться опрацювання пенсійної справи щодо взяття на облік за адресою фактичного проживання, рішення Комісії управління соціального захисту населення Слов'янської районної адміністрації № 76 від 02 січня 2018 року наявне, та виплата пенсії буде проведена найближчим часом (а.с. 17-18).
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є правомірність припинення виплати пенсії позивачеві.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, освіти, культури і охорони здоров'я, екологічної безпеки. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з частиною 3 статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України. Таким чином, підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ. Разом з цим, положення частини першої статті 27 Основ передбачають, що виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено: якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості, якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність, якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи, внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування, в інших випадках, передбачених законами.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII.
Згідно з нормами статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Питання виплати пенсій врегульовані нормами статті 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно з якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Порядок припинення та поновлення виплати пенсії визначений нормами статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Так, згідно з положеннями частини першої зазначеною статті виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості, на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, у разі смерті пенсіонера, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи та не спростовано відповідачем, що всупереч зазначеним вимогам чинного законодавства, відповідного рішення про припинення виплати пенсії позивачу управлінням не приймалось.
Аналізуючи норми статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” слід звернути увагу, що визначені законодавством підстави припинення виплати пенсії не є вичерпними. Проте, суд зауважує, що зі змісту наведеної норми законодавства вбачається, що “інші випадки” для припинення виплати пенсії повинні також бути передбачені саме законом. Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин.
Нормами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Окрім того, суд зазначає, що у цій справі сам факт існування у позивача права на отримання пенсії не оспорюється сторонами та передбачено діючим законодавством. Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном, а майно, яке має особа-це конвенційне поняття права власності, та як абсолютне тлумачення, це те на що особа може розраховувати.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем не надано достатніх та переконливих доказів для припинення виплати пенсії позивачу, тому суд вважає таке втручання не виправданим з урахуванням вимог статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п’ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Судом встановлено, підтверджено наявними доказами у справі доказами, що всупереч твердженням позивача, пенсійні виплати вона не отримує не з 01 березня 2015 року, а з 01 квітня 2015 року (а.с. 34).
Окрім того, суд зазначає, що позивач у позовних вимогах просив суд звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання. Вирішуючи питання щодо можливості звернення постанови до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць суд зазначає наступне.
Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, рішення суду щодо зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 1 квітня 2015 року, підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Ухвалою суду від 03 серпня 2018 року позивачу відстрочена сплата судового збору до прийняття судом рішення по справі, у зв`язку із призупиненням виплати пенсії, яка є єдиним джерелом доходу позивача.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Розмір прожиткового мінімум для працездатних осіб становить 1 762, 00 грн.
Таким чином, зважаючи на те, що ухвалою суду від 03 серпня 2018 року позивачу було відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та ОСОБА_1 по 352,40 грн. на користь Державного бюджету України, як того вимагає ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 132, 133, 139, 143, 159-164, 168, 171, 173, 175, 179-181, 183, 192-194, 199, 205, 224, 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року;
Зобов'язати Слов’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 квітня 2015 року та виплатити у повному обсязі заборгованість за весь період виниклення.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Слов’янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сплатити ОСОБА_1 заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 1 квітня 2015 року у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106.
ОСОБА_1 (місце реєстрації проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 3; РНОКПП НОМЕР_1; серія та номер паспорту ВЕ 743015).
Слов’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 37803258).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Арестова Л.В.