
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
25 вересня 2018 р. Справа № 153/1287/18
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Вільчинський Олександр Ванадійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області
про: визнання протиправним ігнорування щодо заяв, стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
07.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ямпільського районного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним ігнорування щодо заяв, стягнення моральної шкоди.
Ухвалою Ямпільського районного суду Вінницької області від 14.09.2018 справу №153/1287/18 передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду на підставі статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
20.09.2018 справа надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду.
Згідно з вимогами частини другої статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Відповідно до статті 31 КАС України проведено автоматичний розподіл, за результатами якого визначений головуючий суддя у справі ОСОБА_2.
З огляду на викладене вважаю за необхідне прийняти адміністративну справу №153/1287/18 до свого провадження.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, у позовній заяві не зазначено реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача за його наявності або номеру і серій паспорта.
За приписами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до позовних вимог позивач просить суд: визнати протиправним ігнорування Ямпільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області неодноразових заяв про призначення та виплату пенсії по інвалідності замість пенсії по віку, а також стягнути з Ямпільського об’єднаного управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області на його (позивача) моральну шкоду в сумі 250000 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є пенсіонером по інвалідності другої групи з 27.04.2017 та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Зазначає, що неодноразово звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії по інвалідності як інваліду другої групи, однак отримав неодноразову відмову. Позивач вважає, що ігнорування Ямпільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області його неодноразових заяв про призначення та виплату пенсії по інвалідності замість пенсії по віку суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його права.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне м) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, здійснюється у спосіб, що не суперечить закону і забезпечує ефективність поновлення.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
Відтак, з огляду на викладене та враховуючи підстави позову позивачеві варто уточнити зміст заявлених позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві повинно бути зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Позивачем у позовній заяві заявлена вимога про відшкодування моральної шкоди в розмірі 250000 грн. Водночас, позивачем у позовній заяві не зазначено обґрунтування розрахунку суми відшкодування моральної шкоди в розмірі 250000 грн.
Відповідно до п.п. 8 та 11 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак позовна заява в порушення вказаних норм не містить зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, та власного письмового підтвердження позивача про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, відповідно до положень ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Порядок подачі письмових доказів урегульований статтею 94 КАС України. Так, згідно з ч.ч. 2, 4 зазначеної статті письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Поряд із цим позивач додав до позовної заяви копії документів, не засвідчених у встановленому законом порядку, що є недотриманням норм процесуального законодавства.
Зазначені вище недоліки є перешкодою для відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 243, 256 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Прийняти адміністративну справу № 153/1287/18 до свого провадження.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправним ігнорування щодо заяв, стягнення моральної шкоди залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині ухвали, шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, із:
- зазначенням реєстраційного номеру облікової картки позивача за його наявності або номеру і серії паспорту;
- уточненням змісту заявлених позовних вимог та викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
- обґрунтуванням розрахунку суми відшкодування моральної шкоди в розмірі 250000 грн.;
- зазначенням щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- власним письмовим підтвердженням позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- а також із наданням копій документів, засвідчених у встановленому законом порядку.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович