
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 року м. Житомир
справа № 0640/3903/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 19 квітня 2018 року перерахунок (донарахування) пенсії, згідно з абзацом 7 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, як звільненому після 01.03.2018, тобто за останній місяць служби на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документу - довідки ТВО командира військової частини А0409 за вих.№3733 від 06.06.2018, з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого перераховано пенсію, виплачених в березні 2018 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнобов"язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 19 квітня 2018 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що з 19.04.2018 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проте при призначенні пенсії відповідачем не враховані додаткові види грошового забезпечення а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування. Позивач 08 червня 2018 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки ТВО командира військової частини А0409 за вих.№3733, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області листом від 18.06.2018 повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 03.08.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження, надіслав до суду відзив на позовну заяву за вхідним №16985/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування правової позиції зазначає, що згідно з положеннями ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячна винагорода, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 та постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, постанова Кабінету Міністрів України "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій від 22.09.201 №889 на які посилається позивач втратили чинність.
З огляду на викладене, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складання повного судового рішення відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 17.08.2018 по 11.09.2018.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до витягу із наказу командира 30 окремої механізованої бригади (по особовому складу) від 12.03.2018 №42-рс прапорщика ОСОБА_1, начальника складу взводу забезпечення групи матеріального забезпечення, звільнено з військової служби за частиною 8 пункту "б" (за станом здоров"я) статті 26 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" та виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення на підставі наказу командира військової частини А0409 (по стройовій частині) від 18.04.2018 №102 (а.с.14, 15).
З 19 квітня 2018 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після призначення пенсії позивачу стало відомо, що до складу його грошового забезпечення, з якого нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено суми щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги на оздоровлення, що виплачені позивачу в березні 2018 року.
У квітні 2018 року, на звернення позивача, ТВО командира військової частини А 0409 ОСОБА_2 за вих.№893 від 23.04.2018 видана довідка про проведені виплати за період з квітня 2016 року по березень 2018 року.
17 травня 2018 року позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою з проханням прийняти довідку військової частини А 0409 №893 від 23.04.2018 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії (а.с. 18).
26 травня 2018 року Житомирський обласний військовий комісаріат листом за №3780 повідомив ОСОБА_1 про відмову у направленні вказаної довідки до відповідного органу Пенсійного фонду України на підставі абзацу 7 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393) (а.с.19).
В подальшому позивач, отримавши довідку №3733 від 06.06.2018 щодо додаткових видів грошового забезпечення із яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою з проханням прийняти довідку командира військової частини А0409 за вих.№3733 від 06.06.2018 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахування пенсії (а.с.20, 21).
04 липня 2018 року позивач самостійно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки військової частини А0409 за вих.№3733 від 06.06.2018, яка засвідчує виплату позивачу сум додаткових грошових виплат, що не були враховані при нарахуванні пенсії, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги на оздоровлення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування (а.с.23).
У листі №Ж-3243 від 18.07.2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії сум: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, оскільки вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною (а.с.24).
Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 доповнено абзацом 7 наступного змісту:
- для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 року та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 року на кількість таких місяців.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Зазначене свідчить, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Аналогічна правова позиція у справах цієї категорії висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справах №335/2071/15-а та №346/2949/17, де зазначено, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Відповідно до довідки командира військової частини А0409 від 06.06.2018 за вих.№3733 за березень 2018 року ОСОБА_1 нараховано: щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення (а.с.20).
Зміст даної довідки за підписом ТВО командира військової частини А0409 підполковника ОСОБА_3 та ТВО начальника фінансово-економічної служби старшого лейтенанта ОСОБА_4, свідчить, що у березні 2018 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення було утримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених у березні 2018 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно із частиною 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсії позивачу не проведений з 19.04.2018 (дата призначення пенсії) з вини органів, на які покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 19.04.2018, на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини А 0409 за вих.№3733 від 06.06.2018.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул.Глухова, буд.20-а, Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, ідн. номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код 13559341) про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсіі, - задовольнити.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідн. номер НОМЕР_1) з 19 квітня 2018 року на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки ТВО командира військової частини А0409 за вих.№3733 від 06.06.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, виплачених в березні 2018 року сум: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 19 квітня 2018 року пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко