
Справа № 817/1266/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2018 року Рівненський міський суд
в особі судді – Ковальова І.М.
при секретарі – Соломон О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом Рівненської міської ради до комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
В провадженні Рівненського міського суду знаходиться справа за адміністративним позовом Рівненської міської ради до комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічно інвентаризації», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові, просить суд їх задоволити та поновити Рівненській міській раді процесуальний строк на звернення до суду; визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» від 23 грудня 2011 року про державну реєстрацію права власності на незавершений будівництвом магазин за адресою м.Рівне, вул.Кіквідзе, 18-в.
В судовому засіданні представник відповідача заявлені позовні вимоги позивача визнав та не заперечив проти їх задоволення.
В судовому засіданні прокурор повністю підтримав позовні вимоги позивача та не заперечив проти їх задоволення.
В судове засідання представник третьої особи повторно не з’явився. Про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Причин своєї неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 23 грудня 2011 року реєстратор комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» прийняв рішення про державну реєстрацію права власності на незавершений будівництвом магазин за адресою м.Рівне, вул.Кіквідзе, 18-в.
Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, про зазначене рішення Рівненській міській раді стало відомо лише в квітні 2016 року у зв’язку з надходженням листа Рівненської місцевої прокуратури Рівненської області від 19 квітня 2016 року №.33-567вих-16.
Дана обставина підтверджується дослідженою в судовому засіданні кс.копією листа Рівненської місцевої прокуратури Рівненської області від 19 квітня 2016 року №.33-567вих-16, отриману 26 квітня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне поновити Рівненській міській раді процесуальний строк на звернення до суду.
На час прийняття вказаного рішення, було чинним Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року №1692/5).
Відповідно до п.1.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 державна реєстрація проводиться реєстратором БТІ за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, реєстратор якого проводить державну реєстрацію прав на цей об’єкт.
Відповідно до пункту 1.4. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України 24 травня 2001 року №127 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 року за №582/5773 (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення реєстратора комунального підприємства «Рівненське бюро технічної інвентаризації») технічну інвентаризацію новозбудованих (реконструйованих) та наявних об’єктів виконують за рахунок замовників комунальні підприємства – бюро технічної інвентаризації.
На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи та технічні паспорти.
Згідно наданих комунальним підприємством «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» до суду матеріалів, технічного паспорта на незавершений будівництвом магазин складено не було, а реєстратору було подано технічний паспорт на громадський будинок кафе станом на 19 липня 2002 року, складений Рівненським обласним БТІ, що суперечить пункту 1.7. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства України від 07 лютого 2002 року №7/5 та не відповідає за характеристиками об’єкту щодо якого прийнято рішення про державну реєстрацію.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.331 ЦК України (в редакції на час прийняття рішення реєстратора Комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації) у разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об’єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об’єкта незавершеного будівництва.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація – затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва.
Однак, всупереч положенням частини 3 статті 331 ЦК України для здійснення державної реєстрації ОСОБА_1 не було подано затверджену проектно - кошторисну документацію, що підтверджується дослідженою в судовому засіданні копією заяви №1865 про державну реєстрацію прав від 07 грудня 2011 року.
Пунктом 4.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 (у редакції наказу міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року №1692/5) передбачено, що у разі проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності на об’єкт незавершеного будівництва якого не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, до заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) додаються документи, що посвідчують право на земельну ділянку, затверджена проектна документація на будівництво об’єкта містобудування, їх копії, копія документа, що відповідно до законодавства засвідчує факт повідомлення заявником (заявниками) інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про початок виконання будівельних робіт, на які не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав, видачу витягу про державну реєстрацію прав та надання витягу з реєстру прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Відповідно до пункту 3.5. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року №1692/5) реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об’єкт права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об’єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникало з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації. У випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцяти денний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунуто обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Однак незважаючи на наявність підстави для відмови у проведенні державної реєстрації прав (подані документи не відповідали вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не давали змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства) реєстратор БТІ прийняв рішення про державну реєстрацію права власності на незавершений будівництвом магазин за адресою м.Рівне, вул.Кіквідзе, 18-в.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що представником відповідача позовні вимоги позивача визнані повністю, а саме те, що рішення реєстратора комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» від 23 грудня 2011 року про державну реєстрацію права власності на незавершений будівництвом магазин за адресою м.Рівне, вул.Кіквідзе,18-в було прийняте за відсутності документів, передбачених ЦК України, Законом України «Про держану реєстрацію речових прав на нерухоме мано та їх обтяжень» та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5, а подані документи не давали змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, рішення реєстратора суперечить чинному на час його прийняття законодавству, є протиправним та таким, що порушує права Рівненської міської ради, як представницького органу територіальної громади Рівного, яка є власником земельної ділянки під об’єктом, про реєстрацію право власності на який прийняте спірне рішення реєстратора КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації», а тому заявлені позовні вимоги підлягають до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,19,77,241-246,255,295 КАС України, суд,-
в и р і ш и в:
Поновити Рівненській міській раді процесуальний строк на звернення до суду.
Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» від 23 грудня 2011 року про державну реєстрацію права власності на незавершений будівництвом магазин за адресою м.Рівне, вул.Кіквідзе, 18-в.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Рівненська міська рада, м.Рівне, вул.Соборна, 12а.
Відповідач: Комунальне підприємстве «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації», м.Рівне, вул.Шевченка, 45.
Третя особа: ОСОБА_1, Рівненська область Гощанський район смт.Гоща, вул.Київська, 2.
Суддя :