Рішення № 76667643, 19.09.2018, Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
216/3231/17
Номер документу
76667643
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 216/3231/17

Провадження 2/216/743/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19 вересня 2018 року м. Кривий Ріг

Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області

в складі:

головуючого судді - Сидорака В. В.

за участю секретаря судового засідання - Морозова Н. М.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів адресної допомоги,-

Стислий виклад позиції позивача.

Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішнього переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, та наданих заяв від 16.01.2015 року, 16.07.2015 року, 15.01.2016 року, 18.07.2016 року, 18.01.2017 року ОСОБА_2, в яких заявниця зазначає, що будь-хто з членів сім'ї не має на депозитному рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, була призначена щомісячна адресна допомога з 16.01.2015 по 15.07.2015, 16.07.2015 по 15.01.2016, 16.01.2016 по 15.07.2016, 18.07.2016 по 17.01.2017 та з 18.01.2017 по 17.07.2017 у розмірі 884,00 грн. щомісячно.

Відповідно до Порядку для призначення щомісячної адресної допомоги громадянин подає органу праці та соціального захисту населення заяву.

У заяві зазначаються: відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги; реєстраційний номер облікової картки платника податків; зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів в розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа працює.

До заяви додаються встановлені Порядком копії документів. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення щомісячної адресної допомоги та на визначення її розміру.

Про це ОСОБА_2 повідомлялась та власноручно зробила підписи в заявах про призначення щомісячної адресної допомоги.

В ході здійснення заходів щодо верифікації достовірності інформації, поданої відповідачкою при зверненні за щомісячною адресною допомогою, був виявлений факт наявності депозитного банківського рахунку, сума коштів на якому перевищує 10-кратиний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

В зв'язку з виявленням ознак порушення норм законодавства щодо призначення допомоги, які вплинули на визначення права на призначення допомоги, відповідачці було припинено виплату допомоги з 01.02.2017 року, згідно рішення районної комісії з призначення субсидії, допомог та надання пільг.

У результаті подання недостовірних даних, виникла передплата державних коштів за період з травня 2015 року по січень 2017 року у розмірі 17651,49 грн.

Відповідно до п. 11 Порядку, суми грошової допомоги виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями повертається уповноваженим представником сім'ї за вимогою уповноваженого органу.

23.02.2017 року відповідачці було вручено повідомлення про необхідність відшкодування надміру отриманих коштів адресної допомоги.

Зважаючи на викладені обставини з врахуванням ст. 1166 ЦК України, позивач просить позов задоволити.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Представник відповідачки в письмовому відзиві на позовну заяву зазначає, що вважає поданий позов необґрунтованим зважаючи на те, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження надмірної виплати коштів адресної допомоги в сумі 17651, 49 грн.

Також звертає увагу, що згідно поданих позивачем документів до позовної заяви, ОСОБА_2 п'ять разів зверталась до Управління праці та соціального захисту населення із заявою призначення щомісячної адресної допомоги, за період з 16 січня 2015 року по 18січня 2018 року. Згідно роздруківки ПАТ КБ «Приватбанк» банківський депозит на ім'я ОСОБА_2 було відкрито 16 січня 2015 року, а 20 квітня 2017 року строк депозиту закінчився. Заяви які ОСОБА_2 подавала для отримання адресної допомоги після цієї дати містять достовірну інформацію, щодо відсутності банківського вкладу. Тому позивач не повинен був включати до суми стягнення період після закінчення строку банківського вкладу, за вказаних обставин вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, однак подала суду заяву в якій просить цивільну справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідачка в судове засідання не з'явилась подала заяву про розгляду справи за її відсутності та за відсутності її представника.

За вказаних обставин у відповідності до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності учасників справи.

Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

На підставі поданих відповідачкою заяв від 16.01.2015 року, 16.07.2015 року, 15.01.2016 року, 18.07.2016 року, 18.01.2017 року, Управлінням праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 було призначено щомісячну адресну допомогу з 16.07.2015 по 15.01.2016, 16.01.2016 по 15.07.2016, 18.07.2016 по 17.01.2017 та з 18.01.2017 по 17.07.2017 у розмірі 884,00 грн.

Однак в порушення п. 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМ України від 01.10.2014 №505, відповідачка у поданих заявах не зазначила про наявність на депозитних банківських рахунках коштів розмір яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму.

Для перевірки достовірності поданих відповідачкою заяв з дотриманням вимог Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюють за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою КМ України від 18.02.2016 року №136, було проведено відповідну перевірку, вході якої встановлено недостовірність поданої відповідачкою інформації при поданні заяв для отримання допомоги, зокрема відповідачка не зазначила при подані заяв про наявність на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищують десятикратний розмір прожиткового мінімуму. Дана обставини підтверджується листом Міністерства Фінансів України №31-29010-08-27/3833 від 13.02.2017 року.

В зв'язку з проведенням відповідної перевірки та наданням відповіді ОСОБА_2 було припинено надання допомоги з 01 лютого 2017 року. В результаті подання недостовірних даних, виникла переплата державних коштів за період з травня 2015 року по січень 2017 року в розмірі 17651,49 грн.

З копії листа від 22.02.2017 року вбачається, що позивач запропонував відповідачу добровільно повернути кошти адресної допомоги які він отримав неправомірно внаслідок надання недостовірної інформації, але відповідач отримавши зазначений лист особисто в місячний термін, як передбачено законодавством - не повернув відповідні державні кошти позивачу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є, зокрема, громадянин України, якого змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі Постанова №505 від 01 жовтня 2014 року) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно п. 5 Постанови № 505 від 01 жовтня 2014 року для отримання грошової допомоги, подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги, зокрема, про наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до п. 6 Постанови №505 від 01 жовтня 2014 року грошова допомога не призначається, коли будь-хто із членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно п. 11 Постанови №505 від 01 жовтня 2014 року уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 12. Постанови №505 від 01 жовтня 2014 року виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виходячи з вище викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачка дійсно, у період з 16 січня 2015 року по 20 квітня 2017року, маючи в ПАТ КБ "приватБанк" депозитний рахунок з депозитною сумою на ньому у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, ігноруючи та не виконуючи свій обов'язок повідомити позивача про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, безпідставно, в порушення вимог п. п. 6, 11, 12 Постанови № 505 від 01 жовтня 2014 року, отримувала адресну грошову допомогу, внаслідок чого утворилась переплата в розмірі 17651,49 гривень і яка у відповідності до п. п. 11 Постанови №505 від 01 жовтня 2014 року, підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити, а з відповідачки стягнути на користь Управління парці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради надміру виплачені кошти у розмірі 17651,49 гривень.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», п. п. 2, 5, 6, 11, 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст.. 2, 5, 10, 12, 200, 258-259, 263-265, 267-268 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів адресної допомоги - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Шауляй Літва, ІНН НОМЕР_1, яка мешкає: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради суму надміру виплаченої допомоги у розмірі 17651 (сімнадцять тисяч шістсот п'ятдесят одна) гривень 49 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Шауляй Літва, ІНН НОМЕР_1, яка мешкає: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 704 гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні в 30-денний строк з дня отримання копії цього рішення.

Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради, юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Свято-Миколаївська, буд. 27, р\р 35214094052007, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03192187

Відповідач ОСОБА_2, проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Суддя В. В. Сидорак