Постанова № 76666467, 17.09.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
826/12087/17
Номер документу
76666467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Кухар М.Д.

17 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 826/12087/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Рєзнікової С.С.

суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 по справі № 826/12087/17, ухвалене в м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, 61004, о 11:40, повний текст рішення складено 27.06.2018р.

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Кабінету Міністрів України

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.09.2017р. позивач, ОСОБА_3, звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Кабінету Міністрів України, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15.07.2015р. за № 614-VIII “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення”;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15.07.2015р. за № 614-VIII “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення”. А саме - прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надані без обмеження строком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_3 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати моральну (немайнову) шкоду ОСОБА_3 та виплатити її в розмірі 200000,00 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що еквівалентно недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що протягом восьми років, так і наразі, позивачу, як військовому пенсіонеру при зміні грошового забезпечення у військовослужбовців перерахунок пенсії не здійснювався і не здійснюється у зв'язку з відсутністю прийнятого рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-12, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Бездіяльністю відповідачів йому спричинена моральна шкода, яка виразилася у моральних стражданнях, неотриманні належного медичного обслуговування тощо та оцінюється у розмірі 200 тис. грн.., що дорівнює недоотриманому розміру пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2018р. справу для розгляду передано до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018р. адміністративний позов прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

17.09.2018р. відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, до суду апеляційної інстанції надано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просив суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.

Представник позивача, в суді апеляційної інстанції, підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача наполягав на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції та просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивач з 11.12.2008р. звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади начальника сектору кримінального аналізу та моніторингу оперативно-розшукового відділу Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (т. 1, а.с. 146), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років.

15.06.2017р. представником позивача направлено заяву до Кабінету Міністрів України, в якій останній просив надати відповідь про причини невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення ” від 15 липня 2015 року за 614-VIII, негайно виконати вимоги Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що суперечать вимогами цього Закону (т. 1, а.с. 19-22).

15.07.2017р. розглянувши подану представником позивача заяву Міністерством соціальної політики України надано відповідь № 4394/0/52-17/216, якою повідомлено про те, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” від 15.07.2015 року № 614-VIII внесені зміни до ст.51 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, які не передбачають змін розміру грошового забезпечення, а визначають строк, з якого особа має право на перерахунок пенсії, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та /або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії (т. 1, а.с. 34-35).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звертався із заявами з питань перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду України.

Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповіді № 585/Р-14 від 04.04.2017р., від 12.06.2017р. №1086/Р-14, в яких позивачу повідомлено про те, що Закон України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення ” від 15.07.2015 року № 614-VIII може бути застосований в разі не проведення перерахунку пенсій на підставі рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих після 01.01.2016 року. Після 01.01.2008 року рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило, отже для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України немає законних підстав (т. 1, а.с. 23-27).

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі, суб'єкти владних повноважень, виконали обов'язок, покладеного на них відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України та довели суду правомірність вчинених дій в спірних правовідносинах.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Так, відповідно до абз. 1 преамбули Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі- Закон) закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 51 вказаного Закону до прийняття Закону України від 15.06.2015 року “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” було встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців.

Крім того, Законом України від 15.06.2015р. “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” з метою упорядкування строків перерахунку пенсій пенсіонерам, що отримують пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” статтю 51 доповнено ч. 3 наступного змісту:

“перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органі Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком”.

Так, вказаною нормою врегульовано строки перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат. Включення зазначеної норми до закону не є підставою та не встановлює обов’язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії саме у зв’язку з прийняттям ч. 3 ст. 51 вказаного Закону.

Відповідно перерахунок пенсій, який пов'язаний зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України після 01.01.2016 (після набрання чинності Закону України від 15.06.2015 “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення), у разі його не проведення з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахування пенсії, буде проводитись з дати виникнення права на перерахунок, без обмеження строку у дванадцять місяців. Таке право відповідно до норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виникає у зазначених осіб у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пов’язується з прийняттям відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України з питань умов, порядку та розмірів таких перерахунків.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015року “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” встановлено, що Кабінет Міністрів України до 01.01.2016р. зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Зазначеним законом внесені зміни до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме додано ч. 3 ст. 51, яка регулює строки, в які проводиться перерахунок пенсійних виплат особам, що отримують пенсію на підставі зазначеного закону.

Так, норми Закону про приведення у відповідність цьому закону нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України має на увазі внести відповідні зміни в такі акти щодо строків, в які проводиться перерахунок пенсійних виплат особам, що отримують пенсію на підставі зазначеного закону.

Вказаною нормою Закону не встановлено обов’язку для Кабінету Міністрів України щодо прийняття відповідного нормативно-правового акту з питань умов, порядку та розмірів перерахунку пенсійних виплат відповідним особам, що отримують пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На виконання вказаної норми внесені зміни до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та вказаний пункт викладено в наступній редакції “Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 847 від 28.10.2015 року)”

Колегія суддів зазначає, що у вищезазначених нормативних актах на Кабінет Міністрів України не покладено обов’язку негайно та в безумовному порядку змінити хоча б один із видів грошового забезпечення або ввести новий щомісячний додатковий вид забезпечення.

Вказані норми стосуються лише строків перерахунку пенсії, яка виникає при зміні грошового забезпечення, розміри якого вказаним Законом не встановлюються.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині виконання вимог Закону від 15.07.2015р. за №614- VIII “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” та зобов’язання Кабінету Міністрів України виконати вимоги Закону України від 15.07.2015 року № 614- VIII “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення” та прийняти постанову про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком.

Стосовно позовних вимог про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 12.12.2008р. позивачу призначена та виплачуться пенсія на підставі документів, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до норм ст. 63, 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” вбачається, що ст. 63 закону відсилає до ст. 51, як до норми, якою встановлюється порядок та строки перерахунку пенсії, який передбачений ст. 63. При цьому, ст. 51 не визначає жодних окремих самостійних від ст. 63 підстав та обставин за яких перераховується така пенсія. Зазначені норми не діють самостійно одна від одної, а застосовуються у сукупності.

Отже, доводи позивача стосовно того, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" містить дві окремі норми, що встановлюють різний порядок перерахунку пенсій є безпідставним.

Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, встановлено, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій здійснюється у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Так, обов’язок проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.63 Закону “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” виникає на підставі подання відповідними органами належних за формою документів, передбачених Порядком №3-1 від 30.01.2007 року у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Колегія суддів звертає увагу, що доказів подання вказаних документів до ГУ ПФ у Харківській області матеріали справи не містять, а тому звернення позивача у формі листа довільної форми щодо перерахунку пенсії, не створює правового наслідку у вигляді обов’язку відповідача прийняти письмове рішення відповідної форми (рішення, протокол) стосовно такого перерахунку.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було затверджено зокрема схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно, відповідно до якої відбулися зміни грошового забезпечення. Зазначена постанова набрала чинності з 01.01.2018 року.

ГУ ПФУ в Харківській області долучено до матеріалів справи копію пенсійної справи позивача, в якій зокрема міститься документ про перерахунок пенсії з 01.01.2018р. Підставою перерахунку пенсії зазначено Постанову КМУ від 30.08.2017 року № 704 та Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018р.

Відповідно до даних перерахунку та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, позивачу перераховано пенсію та нараховано доплату з 01.01.2018р. за місяці: з січня 2018р. по квітень 2018р. Строк закінчення виплати зазначений- довічно.

Так, на час розгляду адміністративної справи судом першої інстанції, відповідачами виконані вимоги позивача, а отже в задоволенні позову в зазначеній частині судом першої інстанції правомірно відмовлено.

Крім того, враховуючи, що апеляційним переглядом підтверджено правомірність прийнятого рішення судом першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог, то підстави для задоволення вимоги позивача про зобов'язання Кабінету Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період, відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, позивачем, в порушення вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 25.06.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2018 по справі № 826/12087/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 24.09.2018.