Постанова № 76666293, 24.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
0940/1170/18
Номер документу
76666293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6460/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сапіги В.П.,

суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року, ухвалене під головуванням судді Григорук О.Б. в м.Івано-Франківську у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - Калуське ОУПФУ) з вимогами про визнання бездіяльності щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) з 01.02.2018 протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2018 відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-XII із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років; скасування розпорядження №136800 від 10.01.2018.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 23.04.2007 позивачу було призначено пенсію по віку як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) на 10 років. При розрахунку пенсії відповідач не врахував вимог ст. 56 Закону № 796-XII. Зазначає, що постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а, яка набрала законної сили, зобов'язано відповідача перерахувати позивачу пенсію із збільшенням її на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-XII стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 01.09.2016, та провести її виплату.

На виконання наведеної постанови відповідач розпорядженням від 18.05.2017 здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.09.2016. Однак, листом від 11.01.2018 №497/К-03 відповідач повідомив, що з 01.02.2018 пенсійний орган припинив нараховувати та виплачувати пенсію позивачу з врахуванням ч.2 ст.56 Закону № 796-XII, оскільки згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017 внесено змінами до ч.2 ст.56 Закону № 796-XII. З тих причин позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до вимог статті 56 вказаного Закону. Вважає, що відповідач необґрунтовано та безпідставно припинив виконувати вказану вище постанову суду та на звернення позивача відповіддю №253/Д-15 від 17.05.2018 відмовив провести перерахунок його пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону № 796-XII.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 адміністративний позов задоволено повністю, оскільки суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, його оскаржило Калуське ОУПФУ, подавши апеляційну скаргу. Вважає рішення суду незаконним, таким, що винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, і яке підлягає скасуванню. В доводах апеляційної скарги зазначає, що судом не враховано, що підставою звернення позивача до суду та прийняття постанови Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 року був спір про право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII. Вказане судове рішення виконано. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ пункт 2 статті 56 Закону № 796-XII доповнено. Суд не врахував, що ч.2 ст. 56 Закону № 796-XII в редакції до 01.10.2017 не містила застережень щодо збільшення розміру пенсії у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV Частина 2 ст. 27 Закону № 1058-IV передбачає призначення пенсії за двоскладовою формулою, тобто частина пенсії за період стажу та заробітної плати до 01.01.2004 та частину пенсії за період стажу та заробітку після цієї дати. А оскільки позивачем не було подано до Калуського ОУПФУ заяви про обчислення пенсії за ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV, його пенсія обчислена на загальних підставах за ч. 1 цієї статті. Вважає, що при розрахунку пенсії позивача після внесення змін до законодавства не підлягають до застосування норми ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII . У зв'язку з наведеним просить скасувати оскаржуване та постановити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено і такі обставини підтверджуються матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 23.04.2007 перебуває на обліку в Калуському ОУПФУ та якому призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

Відповідно до протоколу №3147 від 04.06.2007 позивачу з 23.04.2007 було обчислено пенсію з врахуванням загального стажу роботи 33 роки 28 днів, однак без збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж роботи 20 років, як це передбачено ч.2 ст.56 Закону № 796-XII (в редакції на час призначення пенсії).

Постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а, яка набрала законної сили за результатом перегляду апеляційним адміністративним судом, позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Калуського ОУПФУ щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної позивачу пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-XII стаж роботи. Зобов'язано Калуське ОУПФУ перерахувати позивачу пенсію із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-XII стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 01.09.2016, та провести її виплату.

Розпорядженням від 18.05.2017 відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.09.2016 з врахуванням вимог ч.2 ст.56 Закону № 796-XII (чинної на час виникнення правовідносин) та встановив позивачу доплату за 21 рік понаднормативного стажу в розмірі 404,39 грн, загальний стаж роботи 41 рік 26 днів.

Розпорядженням від 20.11.2017 відповідач перерахував пенсію позивача та встановив позивачу доплату за 23 роки понаднормативного стажу в розмірі 1391,82 грн, загальний стаж роботи 43 роки 25 днів.

Розпорядженням №136800 від 10.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.02.2018, розрахунок якої не включав збільшення пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу.

Листом від 11.01.2018 №497/К-03 Калуське ОУПФУ повідомило позивача, що з 01.02.2018 розмір пенсії позивача приведено до норм чинного законодавства, зокрема до ч.2 ст.56 Закону № 796-XII, в яку внесено зміни згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017.

05.05.2018 позивач звернувся до Калуського ОУПФУ із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії з 01.02.2018 відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII із збільшенням пенсії позивача на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.

За результатом розгляду вказаної заяви від 05.05.2018 відповідач листом №253/Д-15 від 17.05.2018 повідомив позивача про те, що оскільки йому призначена пенсія на умовах ч.1 ст.27 Закону № 1058-IV, для розрахунку пенсії не підлягає до застосування ч.2 ст.56 Закону № 796-XII з внесеними змінами до неї.

З таким рішенням не погодився позивач, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що внесені зміни до частини 2 статті 56 Закону № 796-XII, стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв'язку із понаднормовим страховим стажем. Суд також застосував принцип того, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Щодо права позивача на перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Законом №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Статтею 55 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Частиною 2 статті 56 Закону №796-ХІІ передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017)

При цьому суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону №796-ХІІ без врахування положень Закону №1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону №1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону №796-ХІІ.

Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом №796-XII не встановлений, і ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону №1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону №796-XII, стаж роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 цього Закону, перерахунок якої має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 (справа 754/12702/14-а), у постанові від 20.09.2016 (справа 1601/12900/12) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа 560/675/17 (К/9901/684/17)).

Обставини справи свідчать про те, що позивачем подано до Калуського ОУПФУ заяву про призначення пенсії, з якої видно, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Калуського міськрайонного суду від 21.12.2016 у справі №345/4352/16-а підтверджено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та зобов'язано Калуське ОУПФУ перерахувати та провести виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2016 відповідно до вимог с.2 ст.56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 20 років, але не вище 75 % заробітку.

Як вбачається із положень ч.2 ст.56 Закону №796-XII (в редакції, на час виникнення спірних правовідносин) право на перерахунок пенсії із збільшенням її розміру мають особи, яким пенсія призначена на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У свою чергу, як зазначено вище, частина друга статті 27 Закону №1058-IV передбачає право вибору особою умов, норм та порядку пенсійного забезпечення.

У спірному випадку розмір пенсії позивачу призначено за формулою, яка визначена частиною першою статті 27 Закону №1058-IV.

Отже, лише звернення позивача із заявою від 05.05.2018 може свідчити про бажання позивача реалізувати своє право вибору, яке визначено частиною другою статті 27 Закону №1058-IV і, як наслідок, про право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону №796-XII.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

Разом з тим, рішення суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Калуського ОУПФУ про перерахунок пенсії ОСОБА_1 №136800 від 10.01.2018 є помилковим враховуючи, що правове регулювання спірних правовідносин змінилось і у зв'язку зі змінами Закону № 796-ХІІ такий пов'язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною 2 статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною 2 статті 27 Закону № 1058-IV. Оскільки позивач на час прийняття оскаржуваного розпорядження не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV, а залишився на пенсії за віком на умовах частини 1 статті 27 Закону № 1058-IV, на думку суду апеляційної інстанції, відповідач правомірно припинив виплату позивачу передбачене ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 відсотків заробітку.

Також суд першої інстанції, визначаючи період, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та задовольняючи позовні вимоги з 01.02.2018, не врахував положень статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Враховуючи, що позивач щодо перерахунку пенсії звернувся до відповідача із заявою від 05.05.2018, яка свідчить про бажання позивача реалізувати своє право вибору, яке визначено частиною другою статті 27 Закону №1058-IV і, як наслідок, про право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону №796-XII, застосовуючи положення ч.4 ст.45 Закону № 1058-IV, спірний перерахунок пенсії позивача відповідачем необхідно провести з 1 травня 2018 року.

Згідно з ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Всупереч вищенаведеній нормі закону висновки суду першої інстанції зроблені без повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, до того ж не в повній мірі ґрунтуються на законі, з огляду на що оскаржуване судове рішення у відповідності до норм п. 2 ч. 1 ст. 315, ч. 1 ст. 317 КАС України підлягає частковому скасуванню і ухваленням у відповідній частині нового судове рішення на підставі викладених вище мотивів.

Керуючись статтями 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року у справі № 0940/1170/18 в частині визнання протиправним та скасувати розпорядження Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) №136800 від 10.01.2018 та зобов'язання Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2018 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304) провести з 01 травня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року у справі № 0940/1170/18 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. П. Сапіга судді О. І. Довга І. І. Запотічний