
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/1528/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий-суддя Довга О.І.,
суддя Гулид Р.М.,
суддя Запотічний І.І.
секретар судового засідання Гнатик А.З.
за участю:
представник відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року (головуючий суддя Качур Р.П., м.Львів, проголошено о 14:56;31) у справі № 813/4226/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення в частині,
В С Т А Н О В И В:
20 листопада 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» звернулось в суд з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012274806 від 26 жовтня 2017 року в частині, що стосується накладення штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних №649 від 07 липня 2017 року, №650 від 07 липня 2017 року, №655 від 07 липня 2017 року, №652 від 07 липня 2017 року, №658 від 08 липня 2017 року, №660 від 08 липня 2017 року, №659 від 08 липня 2017 року, №656 від 08 липня 2017 року, №657 від 08 липня 2017 року.
В обгрунтування вимог позивач покликався на те, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26 жовтня 2017 року, винесене Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, є протиправним та підлягає скасуванню в частині. Позивач погоджувався з тим, що ним порушено термін реєстрації акцизної накладної № 895 від 26 липня 2017 року, однак щодо інших акцизних накладних такі строки порушені не були. Збій електронної системи реєстрації акцизних накладних не може бути підставою для накладення на законослухняного платника податків штрафних санкцій.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС № НОМЕР_1 від 26 жовтня 2017 року в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 18266 (вісімнадцять тисяч двісті шістдесят шість) грн. 41 коп, та стягнуто на користь Товариства за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, покликаючись на порушення норм матеріального права Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, покликається на те, що судом першої інстанції не враховано надані відповідачем копії квитанції про надходження податкових накладних з акцизного податку, що підтверджують порушення термінів реєстрації акцизних накладних. Відтак, апелянт просить вимоги апеляційної скарги задовольнити.
В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримує, просить її задовольнити.
Позивач у справі подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи з огляду на неможливість забезпечити присутність представника, так як останній перебуває у службовому відрядженні. Суд відхиляє зазначене клопотання, оскільки судовий розгляд уже відкладався за заявою позивача, а також з урахуванням того, що на переконання колегії у позивача було достатньо часу для звернення за правовою допомогою та забезпечення представництва його інтересів у суді.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, пояснення представника відповідача, колегія суддів апеляційного адміністративного суду приходить висновку, що апеляційна скарга слід задоволити, а оскаржене судове рішення - скасувати, враховуючи наступні обставини справи.
Як встановлено судом ТзОВ «Оптімал Трейдінг» 07 травня 2015 року зареєстроване як юридична особа, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (39782544).
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби провів перевірку дотримання вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України щодо порушення термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01 липня 2017 року по 31 липня 2017 року, про що складено акт № 233/28-10-48-06/39782544 від 11 вересня 2017 року.
Згідно акту перевірки податковим органом встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних за період з 01 липня 2017 року по 31 липня 2017 року (встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів; код УКТ ЗЕД НОМЕР_2 – 224791,25л.; а саме:
Акцизна накладна № 895 від 26липня2017 року – протерміновано 5 днів, дата реєстрації – 15серпня 2017 року;
Акцизна накладна № 649 від 07 липня 2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 650 від 07 липня 2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 655 від 07 липня 2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 652 від 07 липня 2017 року - протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 658 від 08 липня 2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 660 від 08 липня 2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 659 від 08 липня 2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 656 від 08 липня 2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року;
Акцизна накладна № 657 від 08 липня 2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24 липня 2017 року.
За висновками податкового органу наведені обставини є порушенням п. 231.6 ст. 236 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачено п. 120І.1 ст. 120І глави ІІ розділу ІІ Податкового кодексу України.
Позивач, не погодившись з висновками, викладеними у акті перевірки від 11 вересня 2017року, звернувся до відповідача із письмовими заперечення № 7 від 11 жовтня 2017 року, на що отримав відповідь за № 55232/10/28-10-48-06 від 26 жовтня 2017 року, згідно якої податковий орган прийняв рішення вважати висновки перевірки правомірними.
За результатами проведеної перевірки Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби прийняв податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26 жовтня 2017 року, яким застосував штрафні (фінансові) санкції (штрафи) до ТзОВ «Оптімал Трейдінг», в сумі 18681,30 грн., за платежем: пальне.
Позивач, погоджуючись із висновком Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про порушення термінів реєстрації акцизної накладної № 895 від 26липня2017 року, та не погоджуючись з накладенням штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних №649 від 07 липня 2017 року, №650 від 07 липня 2017 року, №655 від 07 липня 2017 року, №652 від 07 липня 2017 року, №658 від 08 липня 2017 року, №660 від 08 липня 2017 року, №659 від 08 липня 2017 року, №656 від 08 липня 2017 року, №657 від 08 липня 2017 року, звернувся із позовом до суду про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 жовтня 2017 року в частині.
Приймаючи оскаржене судове рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що ТзОВ «Оптімал Трейдінг» не допустило порушення порядку направлення до Єдиного державного реєстру акцизних накладних у вихідний день, оскільки такі застереження відсутні у Податковому кодексі України, та у Порядку ведення Єдиного державного реєстру акцизних накладних.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Згідно п.п. 14.1.60-1 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр акцизних накладних - це реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
У відповідності до п. 231.5 ст. 231 Податкового кодексу України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно з п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначений Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 24 лютого 2016 року.
Згідно пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Пунктом 8 Порядку № 114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
Згідно пункту 10 Порядку датою та часом надання акцизної накладної/розрахунку коригування до ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття. Якщо протягом операційного дня платникові акцизного податку не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування, вони вважаються зареєстрованими у Реєстрі.
Отже, враховуючи вищенаведені вимоги податкового законодавства, позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
Відповідно до п. 120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Позивач на підтвердження своїх доводів щодо незаконності висновків податкового органу надав текстові документи, які на його переконання підтверджують факт реєстрації акцизних накладних. Зокрема у цих документах зазначено, шо:
Акцизна накладна № 895 від 26 липня2017 року підписана та відправлена 15 серпня 2017 року о 10:45 год.; квитанція № 2 15 серпня 2017 року о 11:09 год.;
Акцизна накладна № 649 від 22 липня 2017 року, підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14:27 год., квитанція № 2 – 24 липня 2017 року о 10:51 год.;
Акцизна накладна № 650 від 07 липня 2017 року, підписана та відправлена 22липня2017 року о 14:27 год.; квитанція № 2 – 24 липня 2017 року о 10:49 год.;
Акцизна накладна № 652 від 07 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14:27 год., квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:47 год.;
Акцизна накладна № 655 від 07 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14:33 год., квитанція № 2 24 липня2017 року о 11:18 год.;
Акцизна накладна № 658 від 08 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:47 год.;
Акцизна накладна № 659 від 08 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня 2014 року о 14633 год., квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:49 год.;
Акцизна накладна № 660 від 08 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14633 год.; квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:48 год.;
Акцизна накладна № 656 від 08 липня 2017 року підписана та відправлена 22 липня2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:48 год.;
Акцизна накладна № 657 від 08 липня 2017 року підписана та відправлена 24 липня 2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24 липня 2017 року о 10:50 год.
Квитанцій, які б підтверджували отримання цих акцизних накладних контролюючим позивач не надав.
Напротивагу доводам позивача податковий орган надав суду докази отримання цих акцизних накладних контролюючим органом саме 24.07.2017 року, про що свідчать квитанції №1-АН від 27.07.2017 року.
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що вищенаведені акцизні накладні були складені та направлені ТзОВ «Оптімал Трейдінг» для реєстрації 22.липня 2017 року, оскільки позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження цього, а подані текстові документи містять ознаки їх довільного оформлення.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, спростував доводи позивача і довів правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до помилкового висновку, у зв’язку з чим, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.243, 246, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задоволити, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі № 813/4226/17 - скасувати.
Прийняти постанову, якою у задоволенні позову ТзОВ «Оптімал Трейдінг» відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 24 вересня 2018 року.