Постанова № 766624, 26.06.2007, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
26.06.2007
Номер справи
6/375
Номер документу
766624
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"26" червня 2007 р.

Справа № 6/375

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Баранець О.М., розглянувши матеріали справи № 6/375

за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Велика Северинка Кіровоградського району Кіровоградської області

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Кіровограді, м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кіровоградського міського управління земельних ресурсів, м. Кіровоград

про визнання недійсними актів

Представники:

від позивача - ОСОБА_2, довіреність НОМЕР_1 від 14.03.2006 року;

від позивача - ОСОБА_3, довіреність НОМЕР_2 від 10.01.2005 року;

від відповідача - Гладковська О.С., довіреність № 121 від 04.01.2007 року;

від відповідача - Місюня О.О., довіреність № 14 від 16.01.2007 року;

від третьої особи - участі не брав.

Час прийняття постанови - 17 год. 30 хв.

Фізичною особа-підприємцем ОСОБА_1 подано позов про визнання недійсними податкового повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції б/н від 28.02.2006 року про визначення позивачу податкового зобов'язання по податку на землю в розмірі 3458,24 грн., податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Кіровограді НОМЕР_3 від 07.07.2006 року про визначення позивачу податкового зобов'язання по податку на землю в розмірі 8558,55 грн. та податкових вимог НОМЕР_4 від 30.05.2006 року на суму 3265,69 грн. та НОМЕР_5 від 13.07.2006 року на суму 3265,69 грн.

Позивач вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не має в м. Кіровограді в користуванні земельних ділянок на праві власності або на праві оренди. В зв'язку з тим, що земельні ділянки позивачу в користування не надавались відсутній об'єкт оподаткування, а тому він не може бути платником земельного податку. Площі земельних ділянок та розмір річної суми земельного податку по земельним ділянкам у м. Кіровограді не відповідає довідкам міського управління земельних ресурсів. Спірні податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги позивач не отримував. Платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більше як за два попередні роки.

У запереченнях на позов відповідач не визнає позовні вимоги. Позивачу нараховано земельний податок за земельні ділянки, які використовуються у господарській діяльності, за відсутності документів, Фактичне використання у господарській діяльності земельних ділянок без документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою не є підставою для безоплатного користування земельними ділянками.

Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області № 81 від 31.03.2006 року Державна податкова інспекція у м. Кіровограді є правонаступником Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції.

Враховуючи подання Кіровоградським міським управлінням земельних ресурсів всіх витребуваних документів та вимоги ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України щодо строків розгляду адміністративної справи, господарський суд вважає за можливе розглядати справу без участі представника Кіровоградського міського управління земельних ресурсів..

25.06.2007 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, яка виготовлена в повному обсязі 26.06.2007 року.

Розглянувши матеріали даної справи, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області листом НОМЕР_6 від 17.10.2005 року повідомило Кіровоградську об'єднану державну податкову інспекцію про встановлення фактів фактичного використання земельних ділянок без укладення договорів оренди земельних ділянок. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 використовував земельні ділянки за адресами: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 без укладення договорів оренди земельних ділянок.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, за висновком Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції, в 2003-2005 роках користувався без оформлення відповідних документів земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_4.

Актом-звітом НОМЕР_7 від 28.02.2006 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано земельний податок за користування земельними ділянками без укладення договорів оренди земельних ділянок в сумі 3458,24 грн.

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням б/н від 28.02.2006 року визначила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 3458,24 грн.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, за висновком Державної податкової інспекції у м. Кіровограді в 2006 році користувався без оформлення відповідних документів земельними ділянками за адресами: АДРЕСА_5; АДРЕСА_6; АДРЕСА_1; АДРЕСА_4; АДРЕСА_2; АДРЕСА_3.

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді податковим повідомленням-рішенням НОМЕР_3 від 07.07.2006 року визначила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 8558,55 грн.

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді направила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкові вимоги НОМЕР_4 від 30.05.2006 року на суму 3265,69 грн. та НОМЕР_5 від 13.07.2006 року на суму 3265,69 грн.

Господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням б/н від 28.02.2006 року визначила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 3458,24 грн. за користування земельними ділянками, які знаходяться за адресами: АДРЕСА_2 - загальною площею 66,03 кв.м.; АДРЕСА_3 - загальною площею 66,03 кв.м.; АДРЕСА_1 - загальною площею 549,21 кв. м.; АДРЕСА_4 - загальною площею 61 кв. м. за 2003-2005 роки.

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді податковим повідомленням-рішенням НОМЕР_3 від 07.07.2006 року визначила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 8558,55 грн. за користування земельними ділянками, які знаходяться за адресами: АДРЕСА_5 - загальною площею 1542 кв. м.; АДРЕСА_6 - загальною площею 829,89 кв.м.; АДРЕСА_1 - загальною площею 549,21 кв. м.; АДРЕСА_4 - загальною площею 61 кв. м.; АДРЕСА_2 - загальною площею 66,03 кв.м.; АДРЕСА_3 - загальною площею 63,3 кв.м. за 2006 рік.

Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (ч. 1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю"). Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про плату за землю»). У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про плату за землю»).

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада (ч. 3 ст. 17 Закону України «Про плату за землю»).

Договором купівлі-продажу від 10.02.2003 року ОСОБА_1 купив вбудоване нежитлове приміщення, яке знаходиться в АДРЕСА_2. Відповідно до п. 5 вказаного договору позивач був зобов'язаний протягом місяця звернутися у міськвиконком для оформлення документів на право користування земельною ділянкою.

Договором купівлі-продажу від 10.02.2003 року ОСОБА_1 купив вбудоване нежитлове приміщення, яке знаходиться в АДРЕСА_3. Відповідно до п. 5 вказаного договору позивач був зобов'язаний протягом місяця звернутися у міськвиконком для оформлення документів на право користування земельною ділянкою.

Договором купівлі-продажу від 24.03.2004 року ОСОБА_1 купив вбудоване в житловий будинок нежитлове приміщення, яке знаходиться в АДРЕСА_1. Відповідно до п. 5 вказаного договору позивач був зобов'язаний протягом місяця звернутися у міськвиконком для оформлення документів на право користування земельною ділянкою.

Договором купівлі-продажу від 10.02.2003 року ОСОБА_1 купив вбудоване нежитлове приміщення, яке знаходиться в АДРЕСА_4. Відповідно до п. 5 вказаного договору позивач був зобов'язаний протягом місяця звернутися у міськвиконком для оформлення документів на право користування земельною ділянкою.

Державним актом на право постійного користування серія НОМЕР_8 ОСОБА_1 надано в постійне користування земельна ділянка площею 0,1542 га. для розміщення магазину по АДРЕСА_5.

Договором купівлі-продажу від 07.02.2005 року ОСОБА_1 купив вбудоване в житловий будинок нежитлове приміщення, яке знаходиться в АДРЕСА_6. Відповідно до п. 5 вказаного договору позивач був зобов'язаний протягом місяця звернутися у міськвиконком для оформлення документів на право користування земельною ділянкою.

Господарський суд вважає, що позивач з моменту укладення договорів купівлі-продажу та отримання акта на право постійного користування земельною ділянкою фактично використовує в своїй господарській діяльності вказані земельні ділянки.

Фактичне використання в господарській діяльності вказаних земельних ділянок не заперечує і представник позивача в судовому засіданні.

Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) с власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. (ст. ст. 2, 5 Закону України "Про плату за землю").

Не здійснення позивачем заходів направлених на оформлення документів які документально посвідчують право фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на земельні ділянки, які знаходились в його користуванні, не звільняє від обов'язку сплачувати плату за землю. Обов'язок сплачувати плату за землю також не пов'язано з не здійсненням компетентними органами дій спрямованих на оформлення документів на земельні ділянки, які фактично знаходились в користуванні позивача.

Позивачу було достовірно відомо про знаходження в його користуванні вказаних земельних ділянок.

Крім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ч. 1 ст. 14 Конституції України).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Ст. 20 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію; б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків (п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами") .

Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (п. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні") .

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі): плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації (ст. 92 Земельного кодексу України).

Господарський суд прийшов до висновку, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зобов'язаний сплачувати земельний податок за земельні ділянки державної і комунальної власності у випадку фактичного використання земельних ділянок в розмірі, обчисленому з використанням відомостей, які надаються відповідними відділами земельних ресурсів. У тому числі і у випадку, коли з ним не укладено договорів оренди.

Кіровоградське міське управління земельних ресурсів надало господарському суду розрахунок річної суми земельного податку який підлягав сплаті враховуючи фактичне використання позивачем земельних ділянок, які знаходились в користуванні позивача.

Враховуючи надану інформацію позивач зобов'язаний був сплатити земельний за користування земельними ділянками:

в 2003 році

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 87,22 грн.;

- АДРЕСА_3, загальною площею 66,3 кв. м. - 49,36 грн;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 85,52 грн.

в 2004 році

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 98,40 грн.;

- АДРЕСА_3, загальною площею 66,3 кв. м. - 55,52 грн;

- АДРЕСА_1 загальною площею 549,21 кв. м. - 817,16 грн.;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 96,39 грн.

в 2005 році

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 98,40 грн.;

- АДРЕСА_3, загальною площею 66,3 кв. м. - 55,52 грн;

- АДРЕСА_1 загальною площею 549,21 кв. м. - 1062,45 грн.;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 96,39 грн.

в 2006 році

- АДРЕСА_5, загальною площею в сумі 1542 кв. м. - 3402,49 грн;

- АДРЕСА_6, загальною площею 829,89 кв.м. - 3424,21 грн.;

- АДРЕСА_1, загальною площею 549,21 кв. м. - 1105,18 грн.;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 100,27 грн.;

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 102,36 грн.;

- АДРЕСА_3, загальною площею 63,3 кв. м. - 57,75 грн;

Таким чином, позивач зобов'язаний був сплатити за користування земельними податками в 2003 - 2005 роках в сумі 2602,33 грн. та в 2006 році земельними ділянками в сумі 8192,26 грн.

Податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції НОМЕР_3 від 07.07.2006 року необхідно визнати недійсним в частині визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 366,29 грн. (8558,55 грн. - 8192,26 грн.)

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про плату за землю» платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.

Ч. 1 ст. 18 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки.

Господарський суд вважає, що вказаний строк необхідно відраховувати від дати визначення Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією податкового зобов'язання по земельному податку визначеного податковим повідомленням - рішенням НОМЕР_3 від 07.07.2006 року .

З врахуванням вимог ч. 1 ст. 18 Закону України «Про плату за землю» Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням б/н від 28.02.2006 року зобов'язана була визначила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 2335,98 грн. ( 81,29 грн. + 45,49 грн. + 817,16 грн. + 79,28 грн. + 98,40 грн. + 55,52 грн. + 1062,45 грн. + 96,39 грн. = 2335,98 грн., земельний податок з 28.02.2004 року по 2005 рік).

в 2004 році

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 98,40 грн. - 17,11 грн. = 81,29 грн.:

- АДРЕСА_3, загальною площею 66,3 кв. м. - 55,52 грн. - 10,03 грн. = 45,49 грн.;

- АДРЕСА_1 загальною площею 549,21 кв. м. - 817,16 грн.;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 96,39 грн. - 17,11 грн. = 79,28 грн.

в 2005 році

- АДРЕСА_2, загальною площею 66,03 кв.м.- 98,40 грн.;

- АДРЕСА_3, загальною площею 66,3 кв. м. - 55,52 грн;

- АДРЕСА_1 загальною площею 549,21 кв. м. - 1062,45 грн.;

- АДРЕСА_4, загальною площею 61 кв. м. - 96,39 грн.

Податкове повідомлення-рішення б/н від 28.02.2006 року Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції необхідно визнати недійсним в частині визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 1122,26 грн. (3458,24 грн. - 2335,98 грн.).

Господарський суд враховуючи, що позивач відмовився проводити почеркознавчу експертизи щодо достовірного встановлення не належності гр. ОСОБА_1 підпису на повідомленні про вручення поштових відправлень, вважає, що позивач отримав відповідно 22.03.2006 року та 14.07.2006 року податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції б/н від 28.02.2006 року, НОМЕР_3 від 07.07.2006 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення НОМЕР_9 (т. 1 а.с. 103), НОМЕР_10 (а.с. 105).

Враховуючи фактичне отримання позивачем вказаних податкових повідомлень-рішень сума податкового зобов'язання вважалась узгодженою, а тому відповідач мав право направляти фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкові вимоги НОМЕР_4 від 30.05.2006 року на суму 2335,98 грн. та НОМЕР_5 від 13.07.2006 року на суму 2335,98 грн.

Відповідно необхідно визнати недійсними податкові вимоги НОМЕР_4 від 30.05.2006 року та НОМЕР_5 від 13.07.2006 року на суму 929,71 грн. (3265,69 грн. - 2335,98 грн.).

Враховуючи часткове задоволення позову з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути 1,70 грн. судового збору.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 160, 162, 163, 167, 186, 254 господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення б/н від 28.02.2006 року Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції в частині визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 1122,26 грн.

3. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення НОМЕР_3 від 07.07.2006 року Державної податкової інспекції у м. Кіровограді в частині визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 366,29 грн.

4. Визнати недійсною податкову вимогу Державної податкової інспекції у м. Кіровограді НОМЕР_4 від 30.05.2006 року про визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 929,71грн.

5. Визнати недійсною податкову вимогу Державної податкової інспекції у м. Кіровограді про визначення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 податкового боргу податкові вимоги НОМЕР_5 від 13.07.2006 року на суму 929,71 грн.

6. В задоволенні іншої частини позову відмовити.

7. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31118095600002, УДК у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_7, ідентифікаційний код НОМЕР_10, п/р № НОМЕР_11 в Промінвестбанку м. Кіровограда), - судовий збір в сумі 1,70 грн.

8. Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.

9. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 

Суддя