Рішення № 76661534, 25.04.2018, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
200/20336/16-а
Номер документу
76661534
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №200/200/20336/16-а

Провадження №2а/200/36/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2018 Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі

головуючого, судді - Єлісєєвої Т.Ю.

при секретарі - Кузьминій С.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом громадської організації «Самозахист підприємців» до Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради про визнання діяльності незаконною,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позову, з урахуванням уточнень від 03.04.2017 року, позивач у своєму адміністративному позові зазначає, що Дніпровською міською радою прийнято рішення №36/35 від 29.05.2013 року «Про затвердження порядку передачі об’єктів (елементів) благоустрою м.Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг» та №43/37 від 24.07.2013 року «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську», які порушують права правила ведення підприємницької діяльності, зокрема щодо того, що законодавством не передбачено повноважень органів місцевого самоврядування щодо становлення будь - яких додаткових вимог до визначеного законодавством порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, за винятком випадків, коли розміщення тимчасових споруд здійснюється під час проведення ярмарок, державних та місцевих святкових, урочистих масових заходів на строк проведення таких заходів. Просить суд, зобов’язати міську раду м.Дніпра скасувати рішення сесії Дніпропетровської міської ради №39/35 від 29.05.2013 року «Про затвердження порядку передачі об’єктів (елементів) благоустрою м.Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг»; зобов’язати міську раду м.Дніпра скасувати рішення сесії Дніпропетровської міської ради №43/37 від 24.07.2013 року «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську»; визнати діяльність Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради щодо укладання договорів на використання об’єктів благоустрою не за їх цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг протиправною.

Представник позивача у судовому засіданні подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача - Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради 06.09.2017 року надав до суду заперечення на позов, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В запереченнях посилається на те, що в даній справі відсутній предмет спору, оскільки позивач, який є громадською організацією, не має можливості звернення до суду за захистом прав та інтересів третіх осіб. Рішення ДМР винесено у відповідності до положень ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Представник відповідача - Дніпровської міської ради в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, рішенням Дніпровської (Дніпропетровської) міської ради №39/35 від 29.05.2013р. затверджений Порядок передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об'єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг

Пунктом 1.2 вказаного Порядку встановлено, що цей Порядок є регуляторним актом, застосування та виконання якого є обов'язковим суб'єктами господарювання усіх форм власності, підприємствами, установами, організаціями, закладами та фізичними особами при проведенні на території м. Дніпропетровська та об'єктах загального користування, віднесених до сфери відпочинку, розваг, споживчого ринку та послуг, робіт (здійсненні заходів), зазначених у пункті 2 Порядку.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку органом контролю є Комунальне підприємство «Управління з організації контролю благоустрою об'єктів сфери відпочинку, споживчого ринку та захисту інтелектуальної власності».

Рішенням сесії Дніпропетровської міської ради №43/37 від 24.07.2013 року ухвалено рішення «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську».

Згідно з рішеннями Дніпровської (Дніпропетровської) міської ради №26/8 від 18.05.2016р. та №61/22 від 21.06.2017р. Комунальне підприємство «Управління з організації контролю благоустрою об'єктів сфери відпочинку, споживчого ринку та захисту інтелектуальної власності» реорганізоване спочатку в Комунальне підприємство «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами», потім у Комунальне підприємство «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради.

Відповідно до п.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розміщення тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування».

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва а житлово-комунального господарства України 21.10.2011 N 244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за N 1330/20068, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі – Порядок).

Відповідно до п.2.30 та п.2.31 Порядку, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.

Порядок знесення самочинно збудованих об’єктів передбачено ст.38 Закону, а саме – за рішенням суду.

Тобто, законодавчими актами України не передбачено повноважень органам місцевого самоврядування щодо затвердження порядків, положень чи будь – яких інших документів, які регламентують проведення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд.

Так, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово - комунального господарства у сфері благоустрою, а саме: належить – організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів трудових і матеріально – технічних ресурсів підприємства, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть передавати об'єкти благоустрою на баланс підприємствам, установам, організаціям.

Об’єкти у сфері благоустрою населених пунктів визначені статтею 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», разом з тим поняття об’єктів благоустрою закріплене пунктом 1.4 Порядку.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору

Як вбачається з вищенаведеного, рішення міської ради №39/35 не відповідає вимогам цієї статті.

Статтею 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

При цьому, чинним законодавством не передбачено встановлення органами місцевого самоврядування порядків передачі об’єктів (елементів) благоустрою в тимчасове використання не за цільовим призначенням.

Оскаржуваним рішенням №39/35, міська рада визначила орган контролю благоустрою у сфері відпочинку, розваг, споживчого ринку та сфери послуг - Комунальне підприємство «Управління з організації контролю благоустрою об'єктів сфери відпочинку, споживчого ринку та захисту інтелектуальної власності» (наразі це Комунальне підприємство «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради).

Статтею 39 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Отже, органам місцевого самоврядування чинним законодавством у сфері благоустрою не надано повноважень щодо встановлення порядку по виявленню та усуненню порушень правил благоустрою території міста.

Щодо вимог позивача про визнання діяльність Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради щодо укладання договорів на використання об’єктів благоустрою не за їх цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг протиправною, суд приходить до наступного.

Об’єкт благоустрою – індивідуально визначений об’єкт, елемент (частина) об’єкту благоустрою (ст.ст.13 ,21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).

Оскаржуваним рішенням міської ради №39/35 органу контролю надано право укладати договору про використання об’єктів благоустрою міста, які належать йому на праві власності.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідачу – 1 належить чи передано у власність будь – які об’єкти благоустрою.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що Дніпровською міською радою не доведено суду правомірності прийнятих ним рішень, натомість наявні в матеріалах справи докази підтверджують позицію позивача. З огляду на зазначене позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.139 ч.1 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Таким чином, з Дніпровської міської ради на користь позивача слід стягнути судові витрати по справі у розмірі 1684 грн.

Керуючись, ст. ст. 9, 77, 90, 242-246 КАС України, суддя, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги громадської організації «Самозахист підприємців» до Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради про визнання діяльності незаконною – задовольнити.

Зобов’язати Дніпровську міську раду скасувати рішення сесії Дніпропетровської міської ради №39/35 від 29.05.2013 року «Про затвердження порядку передачі об’єктів (елементів) благоустрою м.Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг».

Зобов’язати Дніпровську міську раду скасувати рішення сесії Дніпропетровської міської ради №43/37 від 24.07.2013 року «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську».

Визнати діяльність Комунального підприємства «Благоустрій міста» Дніпровської міської ради щодо укладання договорів на використання об’єктів благоустрою не за їх цільовим призначенням при реалізації потреб для об’єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг – протиправною.

Стягнути з Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 26510514, 49000, м.Дніпро, пр. Д.Яворницького, 75) на користь громадської організації «Самозахист підприємців» (код ЄДРПОУ 36295965, 49081, м.Дніпро, вул.Ванцетті, 4) судовий збір в сумі 1684 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.Ю. Єлісєєва