
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/26334/15 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Вєкуа Н.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Ключковича В.Ю., Беспалова О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.,
представника відповідача - Тіхонової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Київблагоустрій" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2018 року (дата виготовлення повного тексту рішення невідома) у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Темза Груп" до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації, Комунального підприємства "Київблагоустрій", за участю третьої особи - Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації про визнання протиправними дій,
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації, Комунального підприємства "Київблагоустрій", за участю третьої особи - Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації, в якому просив:
- визнати протиправними дії КП "Київблагоустрій" щодо часткового демонтажу майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, готель «Імпресса»;
- визнати протиправним та скасувати припис №1513842 від 04.11.2015;
- визнати протиправним та скасувати доручення №453/11-15 від 25.11.2015 в частині уповноваження КП «Київблагоустрій» на демонтаж майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, готель «Імпресса».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2018 року позов задоволено.
Не погодившись із таким рішенням, КП "Київблагоустрій" подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеного рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову у задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що оскаржуваний припис та доручення прийняті на підставі та в межах повноважень контролюючого органу.
Відзиву на апеляційну скаргу від позивача не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.
У судовому засіданні 19 вересня 2018 року представник Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації апеляційну скаргу підтримала.
Позивач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання до суду не з'явився, явки свого представника не забезпечив, колегія суддів вважає можливим розглянути справу у його відсутності відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України.
Згідно із ст. 308 КАС України справа переглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив наступні обставини, які учасниками процесу не оскаржуються.
Провідним інспектором Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації прийнято припис №1513842 від 04.11.2015, згідно з яким ТОВ "Темза Груп" запропоновано надати проектно-дозвільну документацію на розміщення сезонного майданчика. Зазначено про необхідність демонтувати власними силами сезонний майданчик, відновити благоустрій. В разі невиконання вимог припису будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства.
В подальшому, на підставі доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації №453/11-15, було вжито заходів щодо демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, а саме майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, готель «Імпресса»
Вважаючи вказані рішення та дії відповідачів протиправними та незаконними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не доведено правомірності прийняття ними рішень щодо вжиття заходів для примусового демонтажу споруди, за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, в частині, що стосуються такого майна, та про те, що, працівниками відповідачів не було вчинено всіх дій, передбачених Правилами благоустрою міста Києва, що в свою чергу свідчить про проведення демонтажу в примусовому порядку з порушенням норм чинного законодавства.
Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіряючи у межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення місцевого адміністративного суду, зазначає наступне.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, є Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 прийнято Правила благоустрою міста Києва, які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини (далі - Правила).
Відповідно до статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (п. 1, 7, 8 ч. 2 ст. 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» ).
Відповідно до п. 13.1.1 Правил благоустрою міста Києва, розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94р. №198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.11р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.11р. за №1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до п. 13.2.3 Правил самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.
Пунктами 13.3.1-13.3.3 Правил передбачено, що у разі виявлення самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вноситься припис його власнику (особі, яка здійснила встановлення) з вимогою усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта протягом семи робочих днів, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, на демонтаж яких надається один робочий день. Власник (особа, яка здійснила встановлення) проводить демонтаж з обов'язковим відновленням благоустрою території.
Якщо власники (особи, які здійснили встановлення) об'єктів, зазначених у пункті 13.3.1 цих Правил, ухиляються від демонтажу в строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), демонтаж, перевезення, зберігання таких об'єктів здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та районними в місті Києві державними адміністраціями на підставі рішень, зазначених в пункті 13.3.3 цих Правил.
Рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за поданням районних в місті Києві державних адміністрацій.
Згідно приписів п. 13.3.3 Правил за фактом демонтажу складається акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, який підписується представниками Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), КП «Київблагоустрій», представниками районних в місті Києві державних адміністрацій, а також власником (особою, яка здійснила встановлення) об'єкта (у разі його присутності).
Акт демонтажу (акт зовнішнього огляду) складається у трьох примірниках та має містити такі дані:
- дата та час проведення демонтажу, місце розташування тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малої архітектурної форми, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі чи майданчика для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства і підстава для її демонтажу;
- прізвище, ім'я, по батькові та посада представників Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), КП «Київблагоустрій»;
- посада, місце роботи, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка бере участь у демонтажі та перевезенні тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малої архітектурної форми, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі чи майданчика для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства;
- опис тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, малої архітектурної форми, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі чи майданчика для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією з усіх боків.
Акт зовнішнього огляду засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі додатково підписується представником міліції, який обов'язково має бути присутнім під час демонтажу таких засобів.
Відповідно до п. 19.2.1 Правил уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Приписами п. 20.2.1 Правил встановлено, що якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.
У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території.
Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений.
У разі відмови особи отримати припис в графі «Припис одержав» робиться про це запис.
У разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис з дотриманням вимог цього Положення. У такому випадку одна копія припису наклеюється на тимчасову споруду (малу архітектурну форму) поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності) або на фронтальній частині такої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), а ще одна копія вручається особисто присутньому власнику (користувачу), надсилається власникові тимчасової споруди (малої архітектурної форми) поштою (цінним листом з описом вкладення) за адресою, зазначеною в Ордері на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності). Посадова особа, яка винесла припис, здійснює фотофіксацію наклеєного припису поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у випадку його наявності або на фронтальній частині тимчасової споруди (малої архітектурної форми). При цьому щонайменше на одній з фотографій має бути чітко та розбірливо видно інформацію про номер та дату складення припису.
Матеріали фотофіксації долучаються до припису, про що в приписі робиться відповідний запис, а власник (користувач) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) вважається повідомленим про винесення припису належним чином.
Колегією суддів встановлено, що 04.11.2015 провідним інспектором Дубовик О.О. у зв'язку із встановленням порушень Правил благоустрою за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, винесено приписи №1513842.
Приписом було запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на розміщення сезонного майданчику. В разі відсутності дозвільної документації демонтувати сезонний майданчик власними силами. Попереджено, що в разі невиконання умов припису, будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що оскаржуваний припис складено на генерального менеджера готелю «Імпресса», який, в даному випадку не є власником тимчасової споруди, тобто не є особою відповідальною за надання проектно-дозвільної документації.
У приписі також відсутня інформація з приводу того, яку конкретно норму Правил благоустрою міста Києва порушено власником тимчасової споруди.
При цьому, приписом не встановлено термін, протягом якого необхідно усунути порушення, встановлені даним приписом.
Крім того, як вірно вказав суд першої інстанції в порушення вимог п. 20.2.1 Правил, в матеріалах справи відсутні фотозображення тимчасової споруди до моменту її демонтажу, а тому суд не може встановити розміщення (наклеювання) посадовою особою контролюючого органу примірника припису. Також в приписі відсутня відмітка про долучення до нього будь-яких матеріалів фотофіксації споруди.
Однак, саме у зв'язку з невиконанням вимог цього припису та на підставі доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА №453/11-15 від 25.11.2015, КП «Київблагоустрій» демонтувало сезонного майданчику за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21.
Крім того, колегія суддів зазначає, що матеріали справи не містять акту проведення демонтажу, в зв'язку з чим неможливо встановити чи був присутній під час демонтажу сезонного майданчику представник міліції, присутність якого у відповідності до п. 13.3.4 Правил є обов'язковою та яким вказаний акт також повинен був бути підписаний.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки.
Паспорт прив'язки оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти днів з дня подання зазначеної заяви (пункт 2.7. Порядку).
Пунктом 2.20 Порядку зазначено, що встановлення тимчасових споруд здійснюється відповідно до паспорта прив'язки.
Порядок розміщення відкритих (літніх) майданчиків регулюються розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації від 07.11.2013 №2027 «Про затвердження Порядку розміщення майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в місті Києві».
Відповідно до пункту 1.3 вказаного Порядку, самовільно встановлений майданчик для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства - майданчик, розміщений: після повідомлення суб'єкта господарювання про відмову в укладенні договору про сплату пайової участі за наявності підстав для відмови, передбачених Порядком визначення обсягів пайової участі, та/або у разі прийняття комісією з розгляду питань розміщення сезонних майданчиків на території міста Києва рішення щодо неможливості розміщення сезонного майданчика; без наявності оформленої у встановленому порядку довідки про функціональне призначення (для відкритого (літнього) майданчика) та паспорта прив'язки (для сезонного майданчика); у разі закінчення терміну дії паспорта прив'язки та неподання суб'єктом господарювання за один місяць до його закінчення заяви щодо продовження терміну дії паспорта прив'язки (для сезонного майданчика); у разі прийняття рішення щодо анулювання довідки про функціональне призначення (для відкритого (літнього) майданчика) та паспорта прив'язки (для сезонного майданчика) до закінчення строку їх дії відповідно до підпунктів 6.1.3 - 6.1.4 пункту 6.1 цього Порядку.
Не вважається самовільно встановленим сезонний майданчик впродовж часу розгляду заяви суб'єкта господарювання про продовження терміну дії паспорта прив'язки до моменту прийняття відповідного рішення за такою заявою та внесення відповідної відмітки до паспорта прив'язки у разі його продовження або передачі суб'єкту господарювання письмового повідомлення про відмову у його продовженні в разі відмови.
Судом першої інстанції зазначено, що позивачем було подано заяву про продовження терміну дії паспорта прив'язки та пролонгацію Договору №03079-15 щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою від 16.06.2015. Вказане, на думку суду першої інстанції підтверджується висновком Департаменту містобудування та архітектури №03079-15.
Разом з тим, колегія суддів не вважає вказаний висновок Департаменту містобудування та архітектури належним доказом подачі позивачем заяви про продовження терміну дії паспорта прив'язки та пролонгацію Договору №03079-15 щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, оскільки з нього вбачається лише те, що позивач звернувся до Департаменту містобудування та архітектури з приводу надання паспорту прив'язки, а не продовження його дії.
Однак, незважаючи на вказані обставини, суд апеляційної інстанції зазначає, що наведені вище чисельні порушення під час складання відповідачем припису та демонтажу сезонного майданчику, свідчать про незаконність дій останнього та, відповідно, протиправність самого припису №1513842 від 04.11.2015 та доручення №453/11-15 від 25.11.2015 в частині уповноваження КП «Київблагоустрій» на демонтаж майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, 21, готель «Імпресса».
Щодо посилань апелянта на те, що позивач ніколи не мав паспорту прив'язки, колегія суддів зазначає, що копія вказаного паспорту прив'язки міститься в матеріалах справи (т.1, а.с.27), а тому вказані доводи відповідачів є безпідставними.
Отже, суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги вказаних висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 321, 322, 325, 329 КАС, Київський апеляційний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Київблагоустрій" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2018 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Темза Груп" до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації, Комунального підприємства "Київблагоустрій", за участю третьої особи - Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації про визнання протиправними дій - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяВ.Ю. Ключкович СуддяО.О. Беспалов
Повне судове рішення складено 24.09.2018