
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/6870/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Каракашьян С.К.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Ключковича В.Ю., Беспалова О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Сергієнко Т.Л.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника Міністерства оборони України - Дорожинської А.Д.,
представника Київського міського військового комісаріату - Ткаченко Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Київського міського військового комісаріату на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2018 року (дата виготовлення повного тексту рішення невідома) у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату, в якому просив
- визнати протиправними дії відповідачів щодо не призначення ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у розмірі 60-місячного грошового забезпечення відповідно ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
- зобов'язати відповідачів провести призначення та виплату ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги відповідно ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 60-місячного грошового забезпечення на момент встановлення І групи інвалідності за аналогічною посадою , що він займав на момент звільнення , з урахуванням усіх видів грошового забезпечення , які мають постійний характер відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» , з урахуванням висновків суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату щодо не розгляду заяви ОСОБА_5 про призначення одноразової грошової допомоги. Зобов'язано Київський міський військовий комісаріат направити документи з заявою ОСОБА_5 до Міністерства оборони України для розгляду питання щодо призначення одноразової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності від поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із участю в бойових діях на території інших держав. Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути питання призначення та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності І групи, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, відповідно до статей 9, 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі, встановленому Законом, з урахуванням висновків суду, наведених в мотивувальній частині рішення. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням, Київський міський військовий комісаріат подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ставить питання про скасування зазначеного рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову у задоволенні позову.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.
У судовому засіданні 19 вересня 2018 року представники відповідачів підтримали апеляційну скаргу. Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Згідно з ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив наступні обставини, які учасниками процесу не оскаржуються.
Згідно витягу з особової справи №4653 майор ОСОБА_5 проходив службу в Республіці Афганістан з вересня 1983 року по вересень 1985 року.
Відповідно до довідки ВЧ Польова пошта №26190 від 18.09.1985 №658, виданої ОСОБА_5, останній знаходився у складі радянській військ в Афганістані з 08.09.1983 по 20.09.1985.
З довідки ВЧ Польова пошта №52679 від 08.09.1984 №127 вбачається, що ОСОБА_5, виконуючи інтернаціональний обов'язок на території Афганістану, приймаючи участь в бойових діях 12.09.1984, отримав контузію легкого ступеня, лікування проводилось в медпункті військової частини.
Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 18.05.2010 №471, підтверджено наявність у ОСОБА_5 захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Відповідно довідки до акта МСЕК від 08.04.2011 №310775, ОСОБА_5 встановлено І групу інвалідності з 06.04.2011, причина інвалідності -мінно-вибухова травма/контузія, пов'язані з участю в бойових діях при перебуванні на території інших країн.
ОСОБА_5 звернувся до Міністерства оборони України із заявою від 14.02.2018 про виплату одноразової грошової дороги, у зв'язку із встановлення І групи інвалідності.
Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.02.2018 №3/6/595 позивача повідомлено про перенаправлення його звернення , що надійшло до Міністерства оборони України, для розгляду та надання відповіді Військовому комісару Київського МВК.
Поряд з цим, листом Київського міського військового комісаріату від 12.02.2018 повідомлено ОСОБА_5, що чинним законодавством передбачена виплата одноразової допомоги тільки особам, звільненим з військової служби після 10.05.2006 та 01.01.2007.
Вважаючи таку відмову у виплаті протиправною, а своє право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності порушеним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, як військовослужбовець, отримав захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Колегія суддів апеляційної інстанції, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, зазначає наступне.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 ст.17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно ст.41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Частиною другою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Кабінет Міністрів України постановою від 28 травня 2008 року №499 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
Пунктом 2 постанови Кабінет Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 1 січня 2007 року, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим цією постановою.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499 (далі - Порядок №499, у редакції, чинній на час встановлення позивачу І групи інвалідності), одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі: 48-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи; 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи, а у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі: 60-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи; 54-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи; 48-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Разом з тим, за правилами пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Отже, виходячи з наведених вимог, в 15-денний строк з дня реєстрації документів керівник військкомату (уповноваженого органу) подає головному розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України) висновок щодо можливості виплати військовослужбовцю одноразової грошової допомоги, до якого додаються зазначені, зокрема, в пункті 3 Порядку документи й після отримання зазначених документів головний розпорядник коштів приймає на їх підставі у місячний строк відповідне рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги).
Тобто, призначенню та виплаті грошової допомоги передує подання військовим комісаріатом відповідного висновку до Міністерства оборони України.
Станом на 14.02.2018 (дату звернення позивача) механізм звернення передбачав Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975), пунктом 2 якого передбачено, що особам, які до набрання чинності Порядком, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок №975).
Згідно з ч. 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Отже питання наявності/відсутності у позивача права на отримання одноразової допомоги повинно бути вирішене в межах спірних правовідносин виключно Міністерством оборони України.
Як зазначалось вище, саме Київським міським військовим комісаріатом повідомлено позивача про відсутність у нього права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.
Таким чином, до Міністерства оборони України, як до розпорядника бюджетних коштів, не надходив висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, а отже відповідачем не приймалось рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
З матеріалів справи вбачається лише те, що позивач звертався до Міністерства оборони України із заявою від 14.02.2018 про виплату одноразової грошової дороги, у зв'язку із встановлення І групи інвалідності, проте листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.02.2018 №3/6/595 позивача повідомлено про перенаправлення його звернення , що надійшло до Міністерства оборони України, для розгляду та надання відповіді Військовому комісару Київського МВК.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованості позовних вимог ОСОБА_5 до Міністерства оборони України з огляду на ненадходження до відповідача від військового комісаріату висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, на підставі яких приймається відповідне рішення.
Стосовно доводів позивача, що він з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності разом зі всіма необхідними документами звернувся безпосередньо до Міністра оборони України, колегія суддів зазначає, що в даному випадку позивачем було порушено процедуру звернення за вказаною допомогою, визначену Порядком № 975, а тому Міністерство оборони України не мало повноважень прийняття відповідного рішення щодо призначення чи відмови у призначенні даної допомоги на підставі поданої безпосередньо до нього заяви.
Як було зазначено вище, Міністерство оборони України, приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги лише після надходження висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, які, в свою чергу, готуються районними, об'єднаними районними, міськими, об'єднаними міськими військовими комісаріатами.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 до Міністерства оборони України є передчасними, з огляду на відсутність неправомірних дій Міністерства оборони України на час звернення позивача до суду.
Суд попередньої інстанції залишив наведене поза увагою та прийняв рішення із порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного її вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На думку колегії суддів, оскаржуване рішення прийняте судом першої інстанції за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та за недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, а тому підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог до Міністерства оборони України з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог до Міністерства оборони України.
Доводи апеляційної скарги частково знайшли своє підтвердження, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС, Київський апеляційний адміністративний суд,
П О С Т АН О В И В:
Апеляційну скаргу Київського міського військового комісаріату на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2018 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_5 про призначення одноразової грошової допомоги та зобов'язання Міністерство оборони України розглянути питання призначення та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності І групи, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, відповідно до статей 9, 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі, встановленому Законом та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог в цій частині - відмовити.
В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяВ.Ю. Ключкович СуддяО.О. Беспалов
Повне судове рішення складено 24 вересня 2018 року