
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
19 вересня 2018 рокусправа № 804/2063/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Мельник В.В.
судді: Чепурнов Д.В., Сафронова С.В.,
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській областіна рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року (головуючий суддя – Боженко Н.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до про 1) Дніпропетровського обласного військового комісаріату 2) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання незаконним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – Позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату (далі – Відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі – Відповідач-2) в якому просив:
1) Визнати незаконним рішення Дніпропетровського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у оформленні довідки грошового утримання (станом на 01.03.2018 року у відповідності з ПКМУ від 30.08.2017 року № 704) згідно «Порядку перерахунку пенсій…» ПКМ від 13.02.2008 року № 45, щодо перерахування та виплати у розмірі 100% пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 ЗУ від 09.04.1992 року №2262 з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового утримання:
- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 100% посадового окладу відповідно до рішення військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року № 2-61/05, Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року № 2а/0470/9077/12 та Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 01.08.2013 року № 203/4127/13а (на підставі ст. 6, п. 6 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% посадового окладу на «Байконурі» (на підставі ст. 5, п. 1 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- премії у розмірі 90% посадового окладу (на підставі ст. 5, п. 2 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу (ст. 5, п. 1 ПКМУ від 30.08.2017 року №704).
2) Зобов’язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат оформити довідку грошового утримання (станом на 01.03.2018 року у відповідності з ПКМУ від 30.08.2017 року № 704) відповідно до «Порядку перерахунку пенсій…» ПКМ від 13.02.2008 року № 45 для перерахунку та виплати у розмірі 100% пенсію з 01.03.2018 року на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 ЗУ від 09.04.1992 року №2262 з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового утримання:
- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 100% посадового окладу відповідно до рішення військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року № 2-61/05, Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року № 2а/0470/9077/12 та Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 01.08.2013 року №203/4127/13а;
- надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% посадового окладу на «Байконурі»;
- премії у розмірі 90% посадового окладу;
- надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити у розмірі 100% пенсію з 01.03.2018 року на підставі довідок Дніпропетровського обласного військового комісаріату сформованих згідно «Порядку перерахунку пенсій…» ПКМ від 13.02.2008 року № 45 в величині грошового утримання станом на 01.03.2018 року у відповідності з ПКМУ від 13.08.2017 року №704, а також на підставі ст. 43, 8, 10, та 63 ЗУ від 09.04.1992 року №2262 з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового утримання:
- надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 100% посадового окладу відповідно до рішення військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року № 2-61/05, Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.202013 року № 2а/0470/9077/12 та Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 01.08.2013 року № 203/4127/13а (на підставі ст. 6, п. 6 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% посадового окладу на «Байконурі» (на підставі ст. 5, п. 1 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- премії у розмірі 90% посадового окладу (на підставі ст. 5, п. 2 ПКМУ від 30.08.2017 року №704);
- надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу (ст. 5, п. 1 ПКМУ від 30.08.2017 року № 704).
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ має право на перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому, відповідачами необґрунтовано та протиправно прийнято рішення про відмову у оформленні довідки про грошове забезпечення та перерахунку пенсії, у зв'язку з чим Дніпропетровський обласний військовий комісаріат слід зобов'язати оформити належним чином довідку про грошове забезпечення, а Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію з 01.03.2018 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року відкрито провадження у справі №804/2063/18.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у справі №804/2063/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання незаконним рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задоволено повністю (а.с. 45-47).
Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за особливі умови служби, премії, які отримував Позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, Позивачу виплачувались, то ці надбавки мають бути вказані у довідці про розмір грошового забезпечення від 07.03.2018 року.
Відповідач-2 – Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції оскаржило його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі Відповідач-2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що законодавством чітко визначені складові грошового забезпечення, які повинні бути зазначені у довідках та з розміру яких необхідно здійснювати перерахунок пенсії. Після отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення Позивача №ФД 97131 від 07.03.2018 року, останньому було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у цій довідці, що свідчить про правомірність дій Відповідача-2.
Позивачем та Відповідачем-1 не подано відзиви на апеляційну скаргу.
Представник Відповідача-2 у судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу Відповідача-2 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.
Відповідач-1 у судовому засіданні апеляційну скаргу Відповідача-2 підтримав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення Позивача, представників Відповідача-1 та Відповідача-2, кожного окремо, проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що наявні підстави для скасування судового рішення, а апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.
Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у довідці про розмір грошового забезпечення № 6/1533/14 від 25.11.2013 року, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом. Відповідно до даної довідки, станом на 01.01.2008 року, 23.04.2010 року та 01.04.2012 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складався з: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за особливі умови служби, премії.
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України звернулось до Дніпропетровського обласного військового комісаріату з листом від 01.03.2018 року № 5241/04-02/27 із списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
07 березня 2018 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України за № ФД97131 щодо ОСОБА_1
Відповідно до вказаної довідки, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 складається з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
При цьому, довідка №ФД97131 від 07.03.2018 року не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за особливі умови служби, премії, які отримував позивач.
На підставі довідки Дніпропетровського обласного військового комісаріату №ФД97131 від 07.03.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2018 року, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного саме у цій довідці.
Визнання незаконним рішення Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсії Позивача з 01.01.2018 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в довідці №ФД97131 від 07.03.2018 року є предметом судового спору.
Надаючи правову оцінку діям суб’єкта владних повноважень, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII; постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45; Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року.
Відповідно до п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року – 50%,
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 75%,
з 1 січня 2020 року – 100% відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 року №45.
При цьому постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було внесено зміни і до Порядку від 13.02.2008 року №45.
Так, у відповідності до п. 1 Порядку від 13.02.2008 року №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку від 13.02.2008 року №45 пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку від 13.02.2008 року №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45
Пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку від 13.02.2008 року №45).
З матеріалів справи встановлено, що на виконання вимог п. 2 Порядку від 13.02.2008 року №45 Пенсійним фондом України листом №6194/02-23 від 26.02.2018 року повідомлено відповідні державні органи про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с. 28).
Відповідачем-2 направлено на адресу Військового комісара Дніпропетровського обласного військового комісаріату ОСОБА_2 запит від 01.03.2018 року №5241/04-02/27 з проханням надати довідки про розмір грошового забезпечення на пенсіонерів, зазначених у списку (а.с. 29).
На виконання вимог запиту Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом видано довідку від 07.03.2018 року №ФД97131 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідно до якої за посадою Старший військовий представник 2537 ВП МО (Байконур) з урахуванням норм чинних на 01.03.2018 року, встановлено:
посадовий оклад – 6480,00 грн.,
оклад за військовим званням (полковник) – 1410,00 грн.,
надбавка за вислугу років (50%) – 3945,00 грн,
усього – 11 835,00 грн. (а.с. 30).
Після отримання довідки від 01.03.2018 року №ФД97131 Відповідачем-2 було проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2018 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у цій довідці (а.с. 31).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що в поданій Відповідачем-1 довідці від 07.03.2018 року №ФД97131 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 року №45, що, у свою чергу, свідчить про безпідставність висновків суду першої інстанції стосовно того, що Дніпропетровський обласний військовий комісаріат протиправно не вказав у довідці про розмір грошового забезпечення від 07.03.2018 року, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавку за особливі умови служби, премії, які отримував Позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії.
Крім того, суд апеляційної інстанції, звертає увагу на те, що задоволення судом першої інстанції вимог Позивача про зобов’язання Відповідача-2 здійснити перерахунок пенсії є передчасним, оскільки перерахування пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці. В даному випадку, Відповідач-2 здійснив перерахунок пенсії на підставі виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом довідки від 07.03.2018 року №ФД97131, інших підстав для перерахунку пенсії Позивачу не було.
Суд враховує й те, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги ОСОБА_3 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи не повно та одностороннє дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, однак застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини. Зроблені судом першої інстанції висновки не в повній мірі відповідають фактичним обставинам справи та не підтверджуються належними письмовими доказами і тому рішення суду першої інстанції у даній адміністративній справі від 25 квітня 2018 року необхідно скасувати, а в задоволенні позовних вимог – відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 310, 317, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області – задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у справі №804/2063/18 – скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 – відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В повному обсязі постанова складена 24 вересня 2018 р.
Головуючий суддя: В.В. Мельник
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова