
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2506/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:
1. Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного ОСОБА_2 Пенсійного фонду України щодо застосування показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2014-2016 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
2. Зобов'язати Чернігівське об'єднане ОСОБА_2 Пенсійного фонду України з 04 квітня 2018 року призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2016-2017 роки.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що Чернігівське об'єднане ОСОБА_2 Пенсійного фонду України при проведенні розрахунку пенсії застосувало норму ЗУ «2148-VІІІ» «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким до Прикінцевих положень п. 3 доповнено п.п. 4(3), 4(4), 4(5), 4(6), 4(7). Згідно з абзацем першим п.4(3) розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Тобто, безпідставно застосував ЗУ «2148-VІІІ», а не частину другу ст.40 ЗУ № 1058 з застосуванням показників середньої заробітної плати працівників занятих у галузях економіки за 2016-2017 роки, фактично провівши не призначення пенсії згідно Закону №1058-ІV, а осучаснення пенсії у відповідності до ЗУ «2148-VІІІ» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016, 2015 та 2014 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача надійшло клопотання, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо доцільності обчислення пенсії за віком на загальних підставах .
ОСОБА_2 від 20.04.2018 № 519/06/к-7 було повідомлено позивача про порядок проведення розрахунку цього виду пенсії за документами пенсійної справи позивача. Також було повідомлено, що переведення є недоцільним, так як переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058) призведе до зменшення розміру пенсії.
У позовній заяві позивач просить зобов’язати ОСОБА_2 призначити пенсію
за віком відповідно до Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2014-2016 роки та в тексті позовної заяви зазначає те, що ОСОБА_2 неправомірно застосовує коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.
З поданих суду документів вбачається, що позивач звернувся до ОСОБА_2 із заявою довільної форми про проведення перерахунку пенсії.
Приймаючи до уваги норми чинного законодавства позивачу було повідомлено листом №519/06/К-7 від 20.04.2018 про недоцільність переведення на інший вид пенсії.
З цього суд робить висновок, що позивач не вертався до управління в порядку, передбаченому Законом.
Заява на яку посилається у своєму позові позивач, складена у довільній формі, та не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і подана в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян".
Суд зазначає, що всі рішення щодо призначення виплати пенсії, або відмови у призначенні приймаються відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії та оформлюються відповідним протоколом.
Для розгляду питання щодо переведення на інший вид пенсії особа має звернутися до ОСОБА_2 в порядку, передбаченому Законом, подавши заяву, що відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Заява на яку посилається у своєму позові позивач, складена у довільній формі, та не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, і подана в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян".
Тобто позивач оскаржує дії ОСОБА_2, яких фактично не було, адже рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії не приймалося.
Стосовно кратності 1,35 із застосуванням показників середньої заробітної плати Управління суд зазначає наступне.
Згідно п.4 (3) Прикінцевих положень Закон України № 2148-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», що набрав чинності з 11.10.2017 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Закону України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати(доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідно до норм чинного законодавства немає жодних правових підстав для застосування показника кратності 1,35 починаючи з 01.10.2017.
Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 та з 27.05.2009 отримує пенсію за віком у розмірі 90% згідно Закону України «Про державну службу» .
Відповідно до ч. З статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванні» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату( дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону № 1058, із застосуванням показників середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
11.10.2017 набрав чинності Закон України № 2148-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким до Прикінцевих положень п.3 доповнено пунктами 4(3),4(4),4(5),4(6),4(7), норми вказаного закону підлягають застосуванню з 01.10.2017.
Відповідно до п. 4(7) особам, яким пенсії призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом;(3), розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматично, без звернення пенсіонера, переведення пенсії на умовах, передбачених вищезазначеним Законом, за матеріалами пенсійної справи.
За матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача складає 36 роки 11 місяців 13 днів.
При обчисленні пенсії за віком згідно звернення позивача було враховано показник середньої заробітної плати, працівників зайнятих у галузях економіки України з за 2014,2015,2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 3,00478
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 11311,19 грн. (3764,40 грн. * 1,22836).
Розмір пенсії за віком становив би з урахуванням коефіцієнту страхового стажу в розмірі 1% (0,37583) склав-4444,96 грн. (11311,19 - 0,36917).
Доплата за понаднормовий стаж (11 років) - 159,72 грн. ( 1452,00 грн. *11%).
Зараз розмір пенсії складає - 5837,92 грн.
Проте розмір пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про державну службу» є більшим.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до звернення позивача відповідач обгрунтовано прийняв рішення про не доцільність переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону №1058, у зв’язку із зменшенням розміру пенсії.
До того ж, згідно чинного законодавства не можливо застосувати коефіцієнт кратності 1,35 %, адже з 01.10.2017 він становить 1% для усіх, без вийняту.
Оцінивши представлені наявні в справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що дії відповідача відповідають нормам чинного законодавства, зокрема Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, отже відсутні підстави для задоволення даного позову.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 25 вересня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот