
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2018 р. Справа №818/2111/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату, в якому просить:
1. Визнати протиправними:
1.1. дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження, при перерахунку, розміром "70 % від розміру грошового забезпечення", пенсії, призначеної в 2004 р. в розмірі 83 % від розміру грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", шляхом застосування норми, введеної Законом № 1166-VII від 27.03.2014;
- виплати перерахованої пенсії не в повному обсязі та скасувати прийняті відповідачем рішення;
1.2. дії Сумського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, а саме: перерахунку пенсії без урахування всіх видів грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії, визначених в ч. 3 ст. 43 Закону: в розмірі грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії, враховано лише види грошового забезпечення, зазначені в п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 але не враховано інші, передбачені ч. 3 ст. 43 "щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством" та скасувати прийняті ними рішення.
2. Зобов'язати:
2.1. Сумський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії позивача довідку про склад та розмір грошового забезпечення за посадою, аналогічною до посади позивача та відповідним військовим званням, вислугою років та виходячи з визначених ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як норми правового акту вищої юридичної сили, по відношенню до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45 і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення для обчислення розміру пенсій військовослужбовців, а саме:
а) вже врахованих при перерахункові складових грошового забезпечення:
- окладу за посадою - 8640 грн.;
- окладу за військовим званням - 1480 грн.;
- відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 50 % - 4970 грн.;
б) не врахованих при перерахункові щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
- надбавки за особливості проходження служби, встановленої п.5-1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років - 14910 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", в розмірі 15 % посадового окладу (п. 6-6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та п. 2-2 постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414) – 1269,00 грн.;
- премії в розмірі 10% посадового окладу (п.5-2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704) – 846,00 грн.;
- надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям…, в розмірі 50 % - 7455,00 грн., що разом складає 39390.00 грн.
2.2. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області:
- провести, на підставі довідки, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом, і відповідно з термінами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, з 01.01.2018 перерахунок призначеної у 2004 році пенсії "за вислугу років" в обсязі 83 % від розміру грошового забезпечення, обчисленого відповідно до розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та виходячи з визначених ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як норми правового акту вищої юридичної сили, по відношенню до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 і постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, з урахуванням всіх "видів грошового забезпечення для обчислення розміру пенсій військовослужбовців":
а) вже врахованих при перерахункові складових грошового забезпечення:
- окладу за посадою - 8640 грн.;
- окладу за військовим званням - 1480 грн.;
- відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 50 % - 4970 грн.;
б) не врахованих при перерахункові щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:
- надбавки за особливості проходження служби, встановленої п.5-1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років - 14910 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", в розмірі 15 % посадового окладу (п. 6-6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та п. 2-2 постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414) – 1269,00 грн.;
- премії в розмірі 10% посадового окладу (п.5-2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704) – 846,00 грн.;
- надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) всім військовослужбовцям, в розмірі 50 % - 7455,00 грн., що разом складає 39390,00 грн.
3. Перераховану, у відповідності з законом пенсію, обчислену в розмірі 83 % від суми 39390,00 грн. належного розміру грошового забезпечення, нарахувати до щомісячної виплати з 01.01.2018, а згідно з ч. 6 ст. 5 КАС України, на відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - суб’єкта владних повноважень, стягнути з нього та виплатити позивачу з урахуванням фактично виплачених сум за весь минулий період та виплачувати надалі, з урахуванням вимог ст. 52 Закону, в розмірі 100 % від обчисленого розміру перерахованої пенсії та без будь-яких обмежень.
4. Зобов'язати відповідачів, як суб'єктів владних повноважень, не на користь яких ухвалено судове рішення, подати, у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 83% грошового забезпечення. Однак відповідач протиправно зменшив позивачу відсоток грошового забезпечення з 83% до 70%, який повинен враховуватись при виплаті пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправними, оскільки саме 83% від розміру грошового забезпечення позивач отримував з моменту призначення пенсії у 2004 році.
Окрім того, позивач зазначає, що відповідач в порушення ст. 1-1 та ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" здійснив перерахунок його пенсії без урахування всіх, передбачених законодавством, видів грошового забезпечення для обчислення пенсії.
У зв’язку з цим, позивач просить зобов’язати Сумський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії позивача довідку про склад та розмір грошового забезпечення за посадою, аналогічною до посади позивача та відповідним військовим званням, вислугою років та виходячи з визначених ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як норми правового акту вищої юридичної сили, по відношенню до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45 і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення для обчислення розміру пенсій військовослужбовців.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали, представником відповідача - Сумського обласного військового комісаріату подано до суду відзив, у якому зазначено, що для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області були складені передбачені Порядком №45 довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. У передбаченій Порядком №45 довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, були зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 8320,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4900,00 грн., усього: 14700,00 грн. Оскільки ОСОБА_1 на момент звільнення з військової служби займав посаду заступника начальника кафедри військового інституту, Сумським обласним військовим комісаріатом листом від 20.04.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області були надані уточнюючі довідки про грошове забезпечення з врахуванням наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» , а саме: посадовий оклад - 8460,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4970,00 грн., усього: 14910,00 грн.
Отже, як зазначає представник відповідача, Сумський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. У зв’язку з зазначеним, Сумський обласний військовий комісаріат, як уповноважений орган, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України. Просив відмовити у задоволенні позову.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області також подано до суду відзив, у якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу призначена пенсія на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом. При її розрахунку розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату, у якому зазначені такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення на 100%, надбавка за таємність -15%, надбавка за безперервну службу - 90% та премія - 33,3%. При обчисленні пенсії позивачу враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а саме, надбавку за виконання особливо важливих завдань та премію. Отже, грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто, згадані виплати мають носити постійний характер та виплачуватись щомісяця. Отже, грошова допомога при виході на пенсію не носить постійний характер, а виплачуються лише раз при виході на пенсію, а тому не може включатися до розмір грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.
З урахуванням зазначених нормативних актів, види доплат, які зобов'язано головне управління врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
Враховуючи викладене, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області вважає, що пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства, та підстави для врахування до складу грошового забезпечення, згідно з яким обчислено пенсію відсутні. У зв'язку з зазначеним, просив суд відмовити у задоволенні позову.
16.07.2018 та 25.07.2018 позивачем надано суду відповіді на відзив, у яких позивач зазначає, що заперечення відповідачів є необґрунтованими, а відзиви - безпідставними.
З метою повного, всебічного та об’єктивного розгляду справи, ухвалою суду від 25.07.2018, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв’язку з чим на 18.09.2018 призначено судове засідання.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з’явився.
Представник Сумського обласного військового комісаріату у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача в частині вимог до Сумського обласного військового комісаріату, додатково зазначила, що форма довідки про грошове забезпечення, а також складові грошового забезпечення, які включаються до неї, затверджені Порядком №45, а тому відповідач не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати вищевказану довідку не передбаченими у ній видами грошового забезпечення.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач був звільнений з військової служби у запас «за станом
здоров’я» 13.12.2004, і з 14.12.2004 йому було призначено пенсію за вислугу років, згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вислуга років позивача складала 31 рік, у зв’язку з викладеним, позивачу була призначена пенсія в розмірі 83% від розміру грошового забезпечення (а.с. 18).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103, Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області, було перераховано пенсію позивача з 1 січня 2018 року у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового, начальницького складу та деяких інших осіб" (зі змінами) на підставі довідки про грошове забезпечення, станом на 1 березня 2018 року, виданої Сумським обласним військовим комісаріатом (а.с. 30), відповідно до якої грошове забезпечення позивача становить 14910,00 грн., в тому числі: оклад за посадою 8460,00 грн., оклад за спеціальним званням 1450,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4970,00 грн.
При цьому, при здійсненні перерахунку пенсії Головним управлінням пенсійного фонду України в Сумській області було встановлено позивачу основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).
Відповідно до ст. 13 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.
З матеріалів справи встановлено, що пенсію позивачу призначено згідно із Законом України № 2262-ХІІ, у розмірі 83 % грошового забезпечення.
Згідно із ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідач у квітні 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача за чинною на час перерахунку пенсії редакцією ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ, яка була чинною на день перерахунку пенсії, з огляду на наступне.
Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії та здійснюється на підставі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ у зв’язку із зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, при визначенні її розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Крім того, суд зауважує, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 74 відсотки, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Вищевикладені висновки суду узгоджуються із висновками, зробленими Верховним Судом у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18) та у постанові від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 83 відсотки від грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов’язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії відповідно довідки та з установленням максимального розміру 83% є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Водночас, суд відмовляє у задоволенні іншої частини позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 4 ст. 63 Закону № 2262, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» (далі - Постанова № 103), відповідно до п.1 якої визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Одночасно, зазначеною Постановою № 103 були внесені зміни до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку уповноважені органи на підставі списків за формою згідно з додатком № 1 готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з Додатком № 2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як встановлено з матеріалів справи, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262 та Постанови № 103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було складено довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, станом на 01.03.2018 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с. 21).
Суд зазначає, що форма та зміст вказаної довідки відповідає вимогам Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови № 103 та Порядку № 45.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У відповідності до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Сумський обласний військовий комісаріат, при складанні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
Посилання позивача на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.
Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання дій Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області та Сумського обласного військового комісаріату неправомірними щодо перерахунку пенсії без додаткових видів грошового забезпечення, зобов’язання Сумського обласного військкомату передати довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про грошове забезпечення позивача з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, зобов’язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії, відповідно до довідки задоволенню не підлягають.
Крім того, позивачем подано клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі шляхом зобов’язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Суд, дослідивши вказане клопотання, вважає його таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу наведеної норми законодавства можна дійти висновку, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є правом, а не обов’язком суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки у суду немає підстав вважати, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду, яке, після набрання ним законної сили, є обов'язковим до виконання.
Таким чином, суд вважає, що вимога позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судові витрати зі сплаті судового збору при подачі позовної заяви до суду в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 83% до 70%, з 01.01.2018, який повинен враховуватись при виплаті пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 83% суми грошового забезпечення, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Іллінська, 55, корп. В, кв. 84, м. Суми, Сумська область, 40009, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 24 вересня 2018 року.
Суддя С.М. Глазько